15. 10. 2021

Čapkovo drama R.U.R. v režii 6. A

Představovat Karla Čapka jako jednoho z nejvýznamnějších českých autorů všech dob není nijak  zvláště potřeba. Všichni si z dob více či méně vzdálených vybavíme Dášeňku nebo Devatero pohádek. Pokud jsme dávali ve škole pozor, rozpomeneme se na jakési invazivní Mloky, výbušný prášek krakatit či slovo, které dnes dominuje oblasti vědy i každodenního života - robot. Bratři Čapkové (sluší se připomenout často opomíjeného Josefa, který se slovem robot přišel) by asi byli překvapeni, jak se jimi stvořená entita lidského vzezření přeměnila do statisíců různých podob a velikostí.
Původní roboti se objevili po boku lidí v dramatu  R.U.R. Studenti z 6. A proto měli jedinečnou příležitost vyzkoušet si nejen kůži robota, ale hlavně kůži herce a režiséra, kteří původními replikami a scénou musí zaujmout publikum 21. století. Všichni se se zadáním poprali dobře, někteří neváhali pro roli obětovat své oblečení či obličej. Je jasné, že po zhlédnutí této adaptace by jim bratři Čapkové drobné nepřesnosti jistě odpustili.