Poprvé v historii

Když jsme v roce 2007 pozvali na oslavy stého výročí založení našeho gymnázia prezidenta České republiky Václava Klause, netušili jsme, zda se návštěva vůbec uskuteční.
   Pozvání přijal letos a prezidentská kancelář oznámila jeho příjezd na 12. dubna. Je první hlavou státu, která poctila naši školu svou přítomností a tímto dnem symbolicky i fakticky oslavy stého výročí vyvrcholily.
   Čas, který u nás strávil, byl velmi krátký, ale naplněný do poslední minuty. Před školou pana prezidenta vítal pan ředitel RNDr. Miloš Jaroš, za studenty maturanti Petra Pacáková a Roman Švec. Delegace, v níž nechyběl ani hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, krátce navštívila soutěž v německé konverzaci Jugend debattiert a hned poté se odebrala do tělocvičny, kde pana prezidenta napjatě očekávali učitelé i všech šest set studentů, s nimiž téměř třicet minut živě diskutoval.
   Řeč byla o polské tragédii, o jaderném odzbrojování i o prezidentech Obamovi a Medveděvovi, zájem vzbudily nové maturity a letošní předvolební kampaň. Ptáte se, jaké postřehy z této – v dějinách gymnázia historické návštěvy – nám zůstaly? Byl nadšený z našeho pěveckého sboru, má smysl pro humor – vždyť tělocvična několikrát doslova vybuchla smíchem, fandí všem mladým lidem, kterým vzkazuje: učit se, učit se, učit se…