Maturanti posledního ročníku se letos zapojili do pilotního ročníku výtvarného semináře – a ponořili se do světa kreativity naplno. Bez cenzury, individuálně i společně, rukama i hlavou. Tvrdá práce se tu mísila se zábavou: ruce zabořené do hlíny, barvy na kůži i na papíře, tužky, látky, spreje, video art i game design. Setkávali se s uměním napříč médii i tématy – od architektury brněnských vil (Tugendhat, Löw-Beer, Arnoldova) přes návrhy oděvů, keramiku a kresbu v plenéru až po digitálně řemeslné projekty. Navíc se setkali s příběhy inspirativních osobností, jako byla například Coco Chanel nebo rodina Tugendhat, manželé Vašulkovi a další. Rozmanité programy daly prostor představivosti, vlastnímu výrazu i důsledné práci. Výsledkem je osobité portfolio každého studenta – otisk celého roku stráveného výtvarnem. Za zmínku jistě stojí, že seminář poskytl také prostor připravovat své maturitní práce z výtvarné výchovy nebo se přichystat na talentové zkoušky, ve kterých všichni naši zájemci o architekturu uspěli a tímto jim srdečně gratuluji!
Prohlédněte si galerii aktivit a programů, které jsme během osmi měsíců absolvovali. Nabídka byla pestrá, studenti měli opravdu co dělat, aby se vždy v cca 90 minutových workshopech seznámili se specifickou technikou a osvojili si ji. Vilovou čtvrť v Černých polích jsme navštívili dokonce dvakrát. Poprvé jsme si prošli část vilové kolonie a navštívili secesní vilu Löw-Beer a nově zrekonstruovanou Arnoldovu vilu. Podruhé jsme si s průvodcem prošli interiér funkcionalistické perly rodiny Tugendhat.
Ve Vašulka Kitchen v Domě pánů z Kunštátu jsme se seznámili s historií video záznamu a uměleckým videem manželů Vašulkových a zkusili si navrhnout vlastní projekt.
V keramickém studiu Ya sama jsme se ponořili do práce s hlínou. Po třech týdnech jsme glazovali a teď máme úžasné vlastnoručně vyrobené hrnečky, misky, tácky nebo sošky.
Naučili jsme se, co je action painting, dripping nebo slash painting, seznámili se s tvorbou Jacksona Pollocka a zkusili si akční malbu v jeho stylu.
Jindy jsme se pro změnu stali sami uměleckými díly a vyzkoušeli body painting hennou.
Díky FabLabu VUT jsme si mohli vyzkoušet digitální řemeslo, konkrétně laserovou řezačku. Výsledkem byly podtácky, záložky do knih, klíčenky i kožený náramek s vypáleným ornamentem.
V Uměleckoprůmyslovém muzeu nás lektorka provedla historií i současnými trendy v oděvním designu a v rámci upcyklace jsme si vyzkoušeli našpendlit kreativní model ze sekáčových kousků.
Na závěr nám legální street art umožnil podnik ŠMERAL v blízkosti školy.
Mnoho dalších programů ušlo sice čočce foťáku, ale byly neméně obohacující - přednáška o game designu, seznámení s ženami umělkyněmi napříč historií a zvláště s příběhem Coco Chanel, debata s našimi absolventkami a současnými studentkami architektury v Brně, živé obrazy, kresba v plenéru nebo skupinová malba po vzoru surrealistů.
Kromě vedených aktivit, měli studenti prostor a čas tvořit individuálně, dle vlastního zájmu a možností. Mohli se věnovat malbě, kresbě, fotografiím, animacím, oděvním návrhům atp. Své práce nakonec odevzdali formou portfolií, jejichž zlomek si zde můžete prohlédnout.