11. 11. 2013

Gymnázium Křenová

Tradiční listopadový závod ve skoku vysokém Studentská laťka opět nezklamal…

Tento závod si během pár let vydobyl své pevné místo v kalendáři sportovních akcí našeho gymnázia a i letošní ročník znovu hlasitě roztleskal plné tribuny velké tělocvičny. Ve všech 4 kategoriích podávali skokanky i skokani kvalitní výkony. I když některé pokusy nebyly po technické stránce zrovna ukázkovým příkladem z učebnice této disciplíny, je třeba si uvědomit, že se jedná o čistě amatérský závod. Žádný z účastníků se tomuto krásnému sportovnímu odvětví už na výkonnostní úrovni nevěnuje. Jen pro zajímavost a trošku osvěžení křenovské atletické minulosti, tak jediným „profi“ skokanem býval za svých mladých let Radek Jandl ze 4.E/loňský vítěz/, který si stále udržuje na pohled asi nejstylovější flop/od toho mezi opravdovými sportovními fandy přezdívka Blanka Vlašič/, ale holt roky přibývají a dynamika odrazu jde bohužel nezadržitelně lehce dolů.

Nyní  pár řádků k jednotlivým kategoriím. První nebojácně vstoupily do „Křenka“ arény dívky z prvního a druhého ročníků šestiletého gymnázia. Holky ukázaly veliké sportovní nadšení a i když jejich skoky nedosahovaly zrovna TOP výšek, tak za odvahu a bojovnost během soutěže si náš obdiv a pochvalu určitě zaslouží. Není totiž vůbec lehké se před zraky tolika studentů a profesorů rozběhnout proti laťce a vybojovat s ní vítězný duel. Kdo úplně neví, o čem píši, tak je jen třeba si to někdy vyzkoušet na vlastní kůži. Na konci dramatického závodu bylo na výsledkové tabuli následující pořadí: 1.Mezihoráková Tereza 131 cm, 2.Sedláková Šárka, 3. Janošková Anna

Mladíci stejné kategorie na tom byli podobně jako jejich předchůdkyně, jen se vzhledem ke svým fyzickým parametrům pohybovali ladnými i méně ladnými styly nad laťkou umístěnou na stojanech o pár centimentrů výše. K vidění byl tradiční školní styl tzv. nůžky, dále něco jako „poloflop“, ale pár chlapců se už dokázalo nad laťkou přenést opravdu technicky velice pohledným stylem zádovým neboli flopem. Medaile byly nakonec rozdány takto: 1.Nguyen Tuam Anh 149 cm, 2.Čermák Filip, 3.Roučka Adam

V kategorii děvčat jen o něco starších, kterou bychom mohli věkově zařadit mezi dorostenky, byla už výkonnost zase o pár stupínků výše a také počet závodnic byl v letošním ročníku docela  příjemným překvapením. Mladé slečny se s atmosférou závodů vyrovnávaly velice srdnatě a bylo vidět, že některé z nich nejsou v tomto oboru rozhodně nováčky a s rozběhem, odrazem a přechodem přes laťku si doslova tykaly. Závod začal na základní výšce 108 cm a skončil až na úctyhodných 151 cm. Na tomto místě bych si dovolil zmínit osobu vítězky D. Resové. Tato studentka/povoláním volejbalistka/ je na škole teprve 2 měsíce a kousíček a v rámci různých studentských závodů sbírá jeden sportovní úspěch za druhým. A její nejsilnější sport nás vlastně teprve čeká. Kam až její křenovská sportovní kariéra vylétne, tak to je jedna velká hádanka.1.Resová Daniela 151 cm, 2.Kovářová Aneta, 3. Kubešová Jiřina

A to nejlepší nakonec. Domnívám se, že i nejzarytější obhájkyně ženské sportovní rovnoprávnosti s úsměvem na tváři uznávají, že skokanským vrcholem jinak poklidného listopadového dopoledne, byl bez jakýchkoli pochyb už tradičně závod dorostenců. Zde se před očima věrných křenovských fanoušků doslova psaly gymnaziální výškařské dějiny. Na výšce 164 cm byl v soutěži ještě plný tucet závodníků, což jen dokresluje, jak našlapané bylo letošní startovní pole závodníků. Finální zápletka už ale obsahovala jen čtyři jména a medaile byly bohužel jen tři. Někdo z kvarteta Šmégi, Horácio, Blanka a Roger musel tedy z kola ven. Černý Petr a nepopulární „brambory“ letos zbyly na Radka, bronz si nakonec po vypjatém závěru zajistil skokan Martin Schmöger, stříbro bral Jiří Doležel a zlato Tomáš Horák. O vítězi se musím ještě pár slovy zmínit. Tomáš skáče naprosto originálním způsobem, pracovně ho snad můžeme nazvat něco jako „nůžkoflop s lehkou příměsí stradlu“. I když by zřejmě tento způsob v učebnicích Fakulty tělesné výchovy a sportu své místo nenalezl, tak Horácio má prostě v noze takový dynamit, že je schopen vyletět i tímto neotřelým způsobem až na neskutečných 183 cm!!! Klobouk dolů, ročník 2013 skončil, ať žije ročník 2014!!!