V pátek 25. 4. 2014 byli studenti 3.A, 1.B a 3.B pozváni na přednášku doc. RNDr. Josefa Novosada, CSc., která byla na našem gymnáziu realizována v rámci přírodovědného projektu.
O tom, že periodická tabulka je naprosto legální tahák každého chemika, nikdo nepochybuje, proto bylo zajímavé seznámit se nejen s její historií, ale i současným stavem.
Přednáška začala opravdu od počátku – Big Bang (velký třesk) - si každý spojuje se vznikem vesmíru, ale ne každý si uvědomí, že se jedná rovněž o vznik prvků procesem nukleogeneze… Přes alchymii se posluchači přenesli do 19. století, kde již byla identifikována řada prvků a vědci se je snažili nějakým způsobem seřadit do logického systému. Před všem známým Dmitrijem I. Mendělejevem, se o třídění prvků snažili i např. L. Gmelin, B. de Chancourtois, J. Newlangs či J. Meyer, jejichž jména jsou známá pouze nadšeným chemikům. Na druhou stranu i vědci 20. století, kteří se podíleli na objasnění stavby atomu (J. Tomson, N. Bohr), byli systémem prvků fascinováni natolik, že si sami sestavili vlastní periodickou tabulku. Jak všichni víme, dnešní periodická tabulka vychází z Mendělejevovy soustavy prvků a obsahuje již 114 prvků (k 1. 5. 2013).
Přednášku sledovalo 65 studentů, kteří se na konci odvděčili panu docentovi zaslouženým potleskem.
[pe2-gallery album="http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/gymkren/albumid/6007062275426730001?alt=rss&hl=en_US&kind=photo" ]