25. 6. 2014

Vila Tugendhat jako učebnice moderní architektury

Ve středu 25. 6. navštívili studenti dějepisného semináře a další zájemci z řad tříd 5.A a 3.C vilu Tugendhat.

Program pro střední školy Vila Tugendhat jako učebnice moderní architektury nám umožnil projít největším prohlídkovým okruhem, který vila nabízí, a dozvědět se rovněž řadu zajímavých informací nejen o rodině Tugendhatových, ale také o trendech evropské i světové architektury v meziválečném období.

Exkurzi jsme zahájili na terase vily, odkud se nad zahradou otevírá nádherný výhled na panoráma města. Prošli jsme soukromé pokoje manželů Tugendhatových, pokoje dětí i sociální zázemí. Poté jsme sešli do hlavní a nejrozlehlejší reprezentativní místnosti vily, kterou lze charakterizovat výstižně dvěma slovy: plynulost a prostupnost. Důkladně jsme si prohlédli také technické prostory v suterénu. Návštěvu jsme uzavřeli prohlídkou zahrady, při níž jsme mohli znovu ocenit, jak je vila citlivě zasazena do přírody ve svažitém terénu zahrady.

Díky této exkurzi snad každý z účastníků porozuměl, proč je vila Tugendhat právem zapsána na listině dědictví UNESCO.