17. 4. 2023

Mrazivý den na mrazivém místě

Na světě není mnoho míst, která už jen při vyslovení svého jména vzbuzují silné emoce. Polské město Osvětim je ale příkladem více než výmluvným. Dnes poměrně moderní město, v dobách před sedmdesáti lety poslední adresa více než milionu mužů, žen a dětí z celého světa.

Do míst spojených s krutým zacházením, utrpením a hlavně vražděním nevinných lidí se v pondělí 3. dubna vypravili studenti a studentky maturitního ročníku. Na vlastní oči mohli spatřit torza dřevěných stájí, v nichž se během parných dní a mrazivých nocí tísnily tisíce „nepohodlných“. Hromady předmětů osobní potřeby tiše vydávaly svědectví o bezpočtu lidských osudů, které se na tomto hrůzném místě krátce střetávaly. Nejsilnější prožitek všem připravilo počasí – silný vítr a občasné sněhové vločky dávaly i přes péřové bundy, čepice a rukavice pocítit, jak krutí lidé dokážou být.

Po náročném dni na zúčastněné čekal vyhřátý autobus a návrat domů. Na většinu vězněných týdny utrpení a žár kremační pece…