22. 9. 2023

Ohlédnutí za červnovou žákovskou výměnou s partnerskou školou ve Stuttgartu 2022/23

Minulý školní rok v červnu proběhlo druhé kolo Žákovské výměny s partnerským gymnáziem Leibniz, které se nachází ve Stuttgartu ve čtvrti Feuerbach.Všichni jsme se těšili na naše, v tu dobu již poměrně dobře známé, austauschpartnery, jak jim ukážeme Brno a okolí a především si procvičíme naši znalost němčiny. Původním plánem bylo, že se kolem půl páté v neděli 18.6. večer sejdeme na brněnském hlavním nádraží a přivítáme naše partnery podobným způsobem, jakým jsme byli přivítáni my v březnu ve Stuttgartu. Ovšem náš původní plán opět zkomplikovala německá vlaková doprava, tentokrát však ne stávkou, ale naštěstí pouze zpožděním, a proto jsme se s ostatními účastníky sešli o dvě hodiny později, než byl původní plán. Po příjezdu našich německých společníků následovalo srdečné přivítání a pak se každý účastník odebral se svým německým partnerem do své rodiny a následoval individuální program každého z účastníků. V pondělí ráno jsme se vydali do výuky a zatímco my, žáci 2.B (3.B) jsme absolvovali hodinu matematiky s p. profesorem Kadeřábkem, který se do výuky dokonce snažil zapojovat i němčinu, děvčata z 4.A (5.A) ukázaly svým partnerkám, jak u nás na gymnáziu probíhají hodiny biologie. Kolem deváté byla německá skupina přivítána panem ředitelem a poté jsme si společně prošli naši školu. Následně p. profesor Rybnikář v rámci programu ve Smažítku pověděl našim německým přátelům něco o naší zemi a našem městě a před obědem jsme partnery naučili v rámci rychlokurzu “češtinu pro přežití”. Po obědě ve školní jídelně jsme se vydali v malých skupinách na prohlídku města, kde jsme si ukázali významná místa v Brně a také si například pověděli legendu O Brněnském drakovi. Všichni jsme se sešli ve vyhlídkové věži na Špilberku. Od 16.30 Následoval individuální program. V úterý 20.6. jsme se vydali na celodenní výlet do Moravského krasu do Punkevních jeskyní, kde jsme se projeli i lodičkami a poté jsme navštívili propast Macocha, kde jsme také poobědvali. Po obědě jsme se vydali na cestu zpět s zastávkou v Domě přírody, kde jsme viděli i krátký 3D film. Ve středeční ráno jsme se potkali v 8.30 na Mendlově náměstí, kde jsme si připomněli brněnské Němce a J.G Mendela a poté jsme se přesunuli k Vile Tugendhat, kde německá část naší skupiny absolvovala prohlídku interiérů, zatímco my jsme odpočívali v zahradě. Poté jsme se společnou procházkou města přesunuli do centra Brna, kde si každý po svém pojali oběd a kolem druhé hodiny odpoledne jsme odjeli na Adventure minigolf směr Brno-Líšeň. Kvůli velkému vedru, jsme požádali personál, zda by rezervaci golfu nevyměnili za bowling (kde byla hlavně klimatizace) a oni nám ochotně vyhověli. Po skončení bowlingu jsme také oslavili narozeniny jedné z německých účastnic. Čtvrtek odstartovala aktivita, na kterou jsme se všichni těšili ze všeho nejvíce - rafting. Společně jsme se sešli na zastávce Zoologická zahrada a po instruktáži jsme se vydali po řece Svratce směrem k Anthroposu do Brna-Pisárek. Během cesty jsme absolvovali závody, vodní bitvy, a nebo také koupání v řece Svratce. Po doplutí k Anthroposu jsme se přesunuli do VIDA Centra, kde jsme absolvovali únikovou hru v angličtině a během posledních pár minut se nám podařilo ji splnit. Po 15. hodině následovalo volno a v 19. jsme se sešli ve škole, kde jsme si celý pobyt zhodnotili, pohovořili, objednali pizzu a zahráli derby Německo x Česko ve volejbale. Po oficiálním konci akce jsme se přesunuli s drtivou většinou do nedalekých Židenic do parku, abychom ještě strávili nějaký čas spolu. V pátek 23.6. nastal osudový den odjezdu našich přátel zpět domů do Stuttgartu, sešli jsme se v devět hodin na nádraží, kde proběhlo poslední dojemné rozloučení a poté se naši němečtí přátele vydali zpět do Stuttgartu a my zpět do vyučování :).

Za všechny účastníky naší výměny bych chtěl moc poděkovat našim učitelům, panu Rybnikářovi a paní Koryčánkové a také jejich německým kolegům, paní Rymes a panu Pantermehlovi za skvělou a hladkou organizaci celého pobytu. A také našim německým kamarádům za skvělé zážitky, vzpomínky a také spoustu slovíček. Vydařenou žákovskou výměnu přejeme i letošní 2.B v tomto školním roce.

Pavel Bártek 3.B