13. 4. 2023

Chemiklání, soutěž, kde o zážitky není nouze

Již tradičně z naší školy postupují dva týmy do celostátního kola soutěže Chemiklání.

Mladí Křeni – Kuba Sochor, Míša Frendlová, Natka Kumanová jsou letité stálice tohoto týmu. Po tom, co nás opustili Lukáš Volejníček (nyní studuje Ch-F na PřF MU) a Markéta Protivánková (medicína v Německu), musel být tým posílen o nové členy. Spíše staronovou Peťku Kopeckou (soutěžila v 6. ročníku) a fyzikálně-matematickou podporu tvořil Ondřej Buňka.  Mladí Křeni Mladší Křeni vsadili na tradici a tým zůstal ve stejném složení jako loni - Kuba Kocháň, Jirka Pejčoch, Anička Janíková, Eliška Pokorná a Áďa Borkovcová.

Letošní ročník Chemiklání byl již osmý. My se soutěže účastníme popáté. Proto pro nás bylo obrovským překvapením, když před vyhlášením výsledků týmů oznamovali pořadí úspěšnosti škol po celou dobu soutěže. Křenka byla na druhém místě!

Ale tohle nebyla jediná radost. Tým Mladí Křeni – VYHRÁL! v konkurenci 40 týmů ve svojí kategorii. Byla to obrovská radost a nádherné rozloučení se s chemickou kariérou na Křence pro studenty třídy 6.A. Mladší Křeni měli letos větší bodový zisk než vloni, přesto je oproti loňsku předběhly 4 týmy a skončili celkově na nádherném 6. MÍSTĚ! ze 25 týmů v kategorii mladších.

A kde jsou ty zážitky? Je to jen ta chemie? Ano, chemie s námi cloumá, ale poslední dobou zažijeme i nějaký ten adrenalin. 😊

Vloni jsme ráno dorazili na nádraží, že jedeme na soutěž, ale protože den předem byla větrná kalamita, tak náš vlak nedojel do cílové stanice a nebyl tedy vypraven!!! Celou cestu následujícím spojem jsme řešili, jestli na nás organizátoři počkají, nebo jedeme do Pardubic zbytečně. Nakonec vydrželi a my z toho měli dvě úžasná druhá místa. 😊

A letos? Při zpáteční cestě v přecpaném MHD autobusu, kde nebylo možné ani se držet, jsem se snažila koupit jízdenky na vlak. Ten odjížděl 5 minut po tom, co vystoupíme z busu na nádraží. Konečně se mi podařilo nákup uskutečnit, když se ozvalo: „Revize jízdenek“. A já měla všechny lístky na MHD v tašce, neoznačené! Už jsem si představovala, jak dávám k proplacení do Nadačního fondu 10 pokut z MHD v Pardubicích. Asi jsem vypadala dost zoufale. Pokutu jsme nakonec nedostali, jen jsem přišla o nepocvakané jízdenky. 😊 😊 😊

A nakonec malá ochutnávka úloh, které se na Chemiklání řeší. 😊 Kompletní set zadání a řešení naleznete na http://chemiklani.cz/wp-content/uploads/2023/02/answer_booklet_cz_v2.pdf