19. 9. 2022

Festival vědy? Žádná nuda!

Na začátku září se konal na brněnském výstavišti Festival vědy, který letos vyrazila prozkoumat třída 2.A. Nejsilnější dojmy formulovali účastníci akce takto:

„Naši pozornost uchvátil stánek Poznej svou DNA! Stačilo pouze vypláchnout ústa solným roztokem, přidat trochu jaru, studeného alkoholu a za pár minut jsme již pipetou nabírali tenká vlákna našeho DNA do zkumavky.“

„Zjistili jsme, že některé minerály mohou pod UV zářením světélkovat. Například minerály obsahující uran svítí zeleně a minerály obsahující fluorid září růžově. Tento jev se využívá například při hledání různých ložisek rud.“

„Zaujal nás stánek společnosti FABLAB, kde jsme byli svědky práce 3D tiskárny a laseru. I přes to, že byl laser malý, dokázal s přesností 0,05 mm prořezat 3 cm silné dřevo. Na 3D tiskárně jsme si mohli vymodelovat jednoduchý model.“

„U stánku Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity nás zaujalo skládání atomů a názorně jsme mohli vidět z čeho se skládají protony a neutrony.“

„Vědecké divadlo nám přineslo mnoho nezapomenutelných zážitků a nových vědomostí. Například, že když pomocí pumpičky vytvoříme v láhvi podtlak, vznikne mrak.“

„Velice nás ohromil pokus s chemickými sloučeninami a tekutým sklem. Sloučeniny v tekutém skle rostly a na konci to vypadalo jako zahrádka.“