7. 3. 2022

Biologická olympiáda - Jak přežít zimu

Co dělá ropucha, zmije či medvěd v zimě? Proč brambory účinkem mrazu zesládnou? Které houby můžeme sbírat v zimě? Tyto a podobné otázky řešili soutěžící biologické olympiády kategorie C s tématem Jak přežít zimu. Taková ropucha se sama dokáže zahrabat až metr hluboko. Pokud jste někdy ochutnali přemrzlé brambory s nasládlou chutí, rozštěpil se v nich škrob na jednodušší cukry, které snižují teplotu zamrzání. V letošním roce se školního kola zúčastnilo 13 studentů ze tříd 1. A a 2. A, nicméně přihlášených jich bylo mnohem více. Nemocnost bohužel situaci některým zájemcům zkomplikovala. Studenti v rámci školního kola museli projít testovou částí, praktickým určováním přírodnin a také praktickou činností v laboratoři. A i když si všichni studenti vedli velice dobře, první tři místa nakonec vybojovaly studentky:
  1. Hana Vinklárková
  2. Mariana Řezníčková
  3. Ivana Melcherová
Hana Vinklárková a Mariana Řezníčková postoupily do okresního kola a já jim přeji hodně úspěchů.