12. 11. 2018

Occupation: A Tourist Guide

Fun preparing for graduation? Is it possible at all? We tried it on 10 October 2018 when we went on a tour of Brno city as part of the preparation for our English exam. It is one graduation topic concerning Brno – the City I Live In or Study. A couple of students from 6.A had chosen out of various parts of Brno, for example Spilberk Castle, Capuchin Square or Mendel Square. They had found a lot of information about the attractions. Then we went out into the streets and each of us played “a guide” for a while. We gained a lot of knowledge and we even had fun. So, when are we going to start talking about the UK?

Valerie Vejnárová, 6.A

Povolání: průvodce

Jednoho opravdu krásného podzimního odpoledne si skupinka studentů ze 6A, mimo jiné v rámci přípravy na maturitu, zkusila průvodcování po brněnských památkách v angličtině. Všichni si na vlastní kůži vyzkoušeli, že provázet skupiny turistů není vůbec jednoduché, zejména udržet jejich pozornost, nebo překřičet různé zvuky města - sekačky, dopravu nebo stavební stroje. Také mnozí přiznali, že u mnoha brněnských historických památek nikdy nebyli, tak snad jednou, až budou provádět po Brně někoho jiného, třeba svoje děti, na stejná místa znovu po letech najdou cestu.

Hana Kočí