Výměnný pobyt v Belgii

    Již několikátým rokem se uskutečnil výměnný pobyt studentů naší školy s žáky gymnázia ve Waterloo. Už v lednu mělo 24 českých a belgických studentů možnost se setkat na české půdě. Krátce po jejich příjezdu k nám jsme je vzali na víkend na Vysočinu. V plánu byl víkend plný sněhu a lyžařského umu, avšak sníh nenapadl, takže se program operativně upravil a my jsme se kochali krásami Vysočiny při chůzi. Jenže víkend skončil a my se vydali zpět do Brna, kde nás čekalo představování a přivítaní našich belgických korespondentů v rodinách.
   Další dny jsme s Belgičany poznávali krásy Brna a přilehlého okolí (Slavkov, Macocha). V závěrečných dvou dnech jsme našim belgickým kamarádům představili naše hlavní město – Prahu. Když jsme mávali autobusu, který odvážel naše korespondenty domů, už jsme se těšili na březen, na náš pobyt v Belgii. A ten taky brzy nadešel a my se vypravili do země čokolády. První dny byly ve znamení poznávání rodin našich belgických přátel, oslavy narozenin a také sportu (jeli jsme po tzv. „drezinách“) a kultury (viděli jsme místní klášter, kde jsme měli ohromného průvodce, a rovněž jsme navštívili pivovar, kde jsme měli možnost jejich pivo ochutnat a přivést je jako suvenýr). Samozřejmě jsme navštívili i Brusel a jeho nejznámější památky. Poznávání bylo uskutečněno hrou, ve které se soutěžilo v týmech složených z Čechů a Belgičanů.
   Také jsme se zde setkali s Petrem Blížkovským, pánem, který pracuje na Radě EU. Rozhovor s ním byl nanejvýš příjemný, protože nás seznámil s funkcemi různých institucí EU, vysvětlil nám pozici ČR v EU a co je nejdůležitější – o všem s námi debatoval. Čehož někteří z nás hojně využili. Na závěr nám řekl, že pro práci v Bruselu (a nejen pro ni!) není důležité být jen odborník v jedné věci, ale že je podstatné vědět o mnoha věcech něco plus být ještě ten odborník. Zkrátka všeobecný rozhled.
   Ale nezůstávali jsme jen v okolí Waterloo a Bruselu, na dva dny jsme odjeli do slavného hanzovního městečka Bruggy. Tam na nás čekala projížďka lodičkami, na které nám pršelo, sněžilo a dokonce i padaly kroupy. Večer jsme si prohlédli Bruggy, které jsou v noci nádherné a odebrali se do l´auberge, ve které jsme měli zajištěno ubytování. Další den jsme se jeli na kolech podívat k moři do městečka Knokk, kde jsme měli možnost pozdravit Severní moře. Kousek od tohoto městečka jsme navštívili i ptačí rezervaci. Rovněž jsme měli možnost po dva dny navštívit výuku na gymnáziu. Toto byl opravdu zajímavý zážitek, protože se nám naskytla možnost srovnání českého a belgického školství. Velmi zajímavá byla hodina literatury. Žáci rozebírali knihu „Červený a černý“ od Stendhala. Ovšem, jak jsme později zjistili, nebyla to jejich první hodina o této knize. Takto se jí zabývali již hodně dlouho. Na rozdíl od nás probírají méně knížek, ale zato víc do hloubky, snaží se proniknout i do takových věcí jako je filozofie autora. Další hodina byla biologie. Zde paní profesorka zábavnou formou vysvětlovala T a B lymfocyty. Opět bylo nejdůležitější tomu porozumět a nikoli nabýt co nejvíc encyklopedických znalostí. Velmi zajímavé byly i lekce anglického jazyka. Žáci četli pohádku o Popelce a paní profesorka psala na tabuli slovní zásobu. Myslím, že jazyk byl více o učení se slovíček než o komunikaci. Každopádně tato možnost srovnání byla nesmírně zajímavá, ukázala nám jiné možné směry pohledu na výuku, než jaké jsou u nás.
   A jak vše má svůj konec, tak i naše návštěva v Belgii skončila a my se vrátili zpět. Bohatší o nové zážitky, vzpomínky a hlavně přátele.