Kam na VŠ?


Důležité

 • Přehled vysokých škol ČR
  Seznam všech veřejných, státních, soukromých, zahraničních a poboček zahraničních vysokých škol v České republice, které mohou na jejím území poskytovat vysokoškolské vzdělání, včetně odkazů na jejich webové stránky.
 • Kam Po Maturitěčasopis online
  Vše k maturitě a přijímacím zkouškám na VŠ a SŠ
 • Nabídku vysokých škol a informace o uplatnění absolventů naleznete na http://www.infoabsolvent.cz/
 • Dny otevřených dveří vysokých školpřehled termínů
 • Přihlášky na VŠ – přehled termínů
  Termíny pro podání přihlášky na VŠ nejsou jednotné (ani v rámci jedné školy). Na umělecké a jiné speciální obory může být podání přihlášky v listopadu – lednu. Většina VŠ má konečný termín podání přihlášky koncem února.Termín podání přihlášky si proto zjistěte přímo na webu konkrétního oboru zvolené vysoké školy.
 • Sledujte Přednáškové úterky PoŠkole, kde můžete mluvit s našimi absolventy o jejich zkušenostech během studia nebo přímo s učiteli z jednotlivých VŠ.

Hledáš další studium po maturitě? Tak přijď na Gaudeamus do Brna a určitě si vybereš. Za jeden den získáš přehled o nabídce studia u nás i v zahraničí. Můžeš si promluvit se zástupci škol i se studenty a absolventy, kteří se rádi podělí o svoje zkušenosti. Navštívíš také přednášky škol, kde se dozvíš maximum informací o nabídce studia i o všem ostatním co ti škola nabízí.

Pokud se nedokážeš rozhodnout, můžeš se u nás otestovat a zjistit na jaké studijní programy máš předpoklady. Rádi ti také poradíme s výběrem školy a programu. Jestli tě zajímá jak se po škole uplatníš nebo jakým směrem se vydat v budoucí kariéře je pro tebe připravené kariérové poradenství.

Jestli uvažuješ o možnosti studovat v zahraničí, máme pro tebe nabídku až 100 prestižních univerzit z celého světa.

TAK VEZMI BUDOUCNOST DO SVÝCH RUKOU A PŘIJĎ NA GAUDEAMUS DO BRNA! 


MAtematický Seznamovací Kurz prO maTuranty (MASKOT)

Víkendová zážitková seznamovačka pro ty, kteří se chtějí dozvědět víc o životu vysokoškoláka a mají rádi matematiku.

Co jsou to ty zápočty? Jak fungují kredity? Musím si fakt kupovat tolik učebnic? Opravdu se všichni učí do noci? Jak mám vyučující správně oslovovat titulem? Kolik budu mít volna? Jaký je přechod ze střední na vejšku? Na tyto a ještě víc se můžeš ptát svých starších spolužáků!

 • Termín: 20. – 23. října 2023
 • Místo: Školící a vzdělávací středisko ČTU Blansko – Obůrka (zhruba 30 minut od Brna)
 • Ubytování: Ve zděné budově s plnou penzí
 • Cena kurzu: jen 200 Kč (výrazně vyšší část hradí Ústav matematiky a statistiky), v ceně je ubytování a strava
 • Přihlašování otevřeno do 15. října 2023
 • Počet účastníků: maximálně 30, je však možné, že někdo na poslední chvíli nebude moci jet, proto se klidně přihlaste, i když bude kapacita kurzu naplněna. Všechny budeme samozřejmě kontaktovat


9. 10. 2023: Zažijte ECON MUNI na vlastní kůži

Zúčastněte se přednášky prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslava Kaly na téma „NKÚ – hodnoty a poslání“.

Přednáška se uskuteční v pondělí 9. října 2023 od 10:00 hodin na Ekonomicko-správní fakultě MU. Tématem přednášky bude například odvaha NKÚ ke kritickému pohledu, mezinárodní interakce úřadu nebo jeho komunikace s partnery a občany. Více informací o akci naleznete zde. Na přednášku se prosím registrujte nejpozději do 6. října zde.


Noc vědců na Mendelu: Párty na střeše

Zahraj si interaktivní hru Noci vědců v kampusu MENDELU na Zemědělské Brno a získej vstupenku na party, ze které uvidíš celé Brno. Na party tě čekají nealko míchané nápoje, hudba, parádní výhled a nezapomenutelný zážitek s přáteli.

Pravidla hry

 • Stáhni si aplikaci Moje MENDELU.
 • Projdi 7 stanovišť, na každém odpověz na otázku.
 • Získej vstupenku na party na střeše pro středoškoláky.
 • Zúčastnit se mohou pouze studenti středních škol.

Aplikace Moje MENDELU ke stažení v Google Play nebo v App Store.


 6. 10. 2023: Noc vědců — Tajemství

„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Na co hledáte odpověď? Osvoboďte svou zvídavost a odemkněte bránu k podivuhodným tajům celého světa.

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný. Setkejte se s našimi vědci a oni už vás naučí vědu milovat.


Lingua Anatomica: přípravka na prvák

Připojte se k našemu unikátnímu kurzu latiny Lingua Anatomica: přípravka na prvák MED MUNI, a odhalte tajemství starodávného jazyka, který dodnes ovládá svět medicíny! Tento kurz je vytvořený speciálně tak, aby jeho absolventi získali náskok a zábavnou formou si prošli základní učivo prvního ročníku na Lékařské fakultě MU.

 • Během deseti nabitých lekcí po 60 minutách vám předáme nezbytné základy latiny, abyste s jistotou obstáli v prvním ročníku a lépe se zorientovali i v ostatních předmětech, které se skrze ni prolínají, zejména v anatomii. Získáte stěžejní znalosti, které vám umožní vstoupit na fakultu s přehledem a sebevědomím.
 • Náš kurz je veden zkušenou lektorkou, která má bohaté zkušenosti s výukou latiny. Společně se budeme setkávat online. Prostřednictvím platformy Google Classroom budete mít přístup ke všem potřebným materiálům, interaktivním lekcím a domácím úkolům. To vše pohodlně a odkudkoliv!

Ať už jste začátečník nebo již nějaké zkušenosti máte, naše dveře jsou otevřené pro každého, kdo má vášeň pro vědění a odhodlání. Společně budeme objevovat krásu latiny a její nezastupitelnou roli v oblasti medicíny. Po úspěšném absolvování kurzu obdržíte certifikát, který bude svědčit o vašich znalostech latinského jazyka. To sice neslouží k bonifikaci u přijímacího řízení, nicméně se může stát dokladem o vaší motivaci a odhodlání u přijímacího řízení, žádosti o stáž a dalších oficiálních žádostech.


Leden 2024: Touch Econ – vyzkoušej si studium na ESF MU! Pro třeťáky a čtvrťáky.

Přihlašování do podzimního semestru 2023 je uzavřeno, ale v lednu se můžeš přihlásit do jarního semestru. Hlídej si termín a zaregistruj se v Obchodním centru MU. Každý semestr si můžeš zapsat jeden, maximálně dva předměty. Kapacita každého předmětu je šest osob.

Většina předmětů je složena z přednášek a seminářů. Přednášky probíhají každý týden (1 h 50 min) a semináře (1 h 50 min) se konají buď týdně, nebo mohou být vyučovány 1× za 14 dní také jako „dvouhodinovka“.

Nabídka předmětů – podzim 2023:

touchecon


Science slam

Science slam je platforma pro popularizaci vědy v různých formách: live vystoupení, videa nebo podcasty. Hlavní součástí je vědecko-popularizační soutěž, na níž vědci zábavnou formou prezentují své výzkumy. Cílem je předat divákům nejen nadšení pro vědu, ale i kus vědění samotného.

Science slam podcast

Našim posláním je předávat nadšení pro vědu a výzkum. Zveme si profesionální vědce, se kterými se bavíme o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. Mluvíme o vědě srozumitelně a otevřeně.

Science slam 13 – Ženy ve vědě


FestAD – příprava k talentovým zkouškám

 • K velkému překvapení i letos zůstala část zkoušek online – a to se týkalo nejen testů, ale dokonce i talentových úkolů.
 • Přijímací řízení obsahovalo více samostatných částí (např: odevzdání portfolia/ domácího úkolu/ NSZ SCIO/ talentových zkoušek/ testů/ ústních pohovorů…)
 • Portfolio bylo mnohdy vyžadováno nejen v originálech, ale také v digitální verzi. Což se zdá být silným trendem do budoucna.

Pro zájemce (třetích a nižších ročníků) jsme proto připravili ucelenou přednášku: Jak se připravit na talentové zkoušky. Podělíme se v ní o cenné informace ke zkouškám, ukážeme práce přijatých studentů a odhalíme úspěšnou strategii, která pomohla mnoha uchazečům v přijetí na vysněné obory. Posluchači získají také odkaz na nejnovější e-book zdarma ke stažení.

Všechny budoucí umělce, architekty a designéry také zveme k účasti na 15. ročníku prázdninového přípravného kurzu FestAD – v Praze (9.-13.7.2023) a ve Valašském Meziříčí (31.7.-4.8.2023).

Kliknutím ZDE otevřete výukový kanál na Youtube (Najdete zde nová kresebná videa i aktuální rozhovory o studiu designu, architektury a krajinné architektury.)


Matematika na PřF MU

Baví Tě matematika a přemýšlíš, kde je studovat? Koukni na web https://education.math.muni.cz/freshmen/

ma-mu


Jednodenní juniorská Univerzita Karlova

Staň se na 1 den studentem VŠ, získej body k přijímačkám!

 • Chcete si rozšířit svoje znalosti z oblastí chemie a biologie a vylepšit svoji přípravu k maturitě?
 • Jste na střední škole a uvažujete o studiu na prestižní Univerzitě Karlově?
 • Zajímá vás obor s chemicko-biomedicinským zaměřením?
 • Uvažujete o povolání, kde můžete pomáhat druhým, které bude i v budoucím změněném světě stále potřeba?
 • Zajímá vás Farmacie anebo Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví?
 • Oceníte téměř 100% zaměstnanost po studiu?
 • Hledáte moderní, kvalitní vysokou školu s možností vycestovat za studiem do zahraničí?
 • Uvažujete o povolání za významně nadprůměrný plat?
 • Chcete se zúčastnit vysokoškolského studia s přednáškami na atraktivní témata a stát se na jeden den vysokoškolským studentem a získat první plusové body k přijímacím zkouškám?

Juniorská akademie Lékařské fakulty MU

Jsme program zaměřený na podporu nadějných mladých mozků středoškolských studentů, jehož základem je spolupráce s pedagogy středních škol, především vyučujících biologii, chemii, fyziku a matematiku. Jste-li právě studentem nebo učitelem na střední škole, naše akademie je určena právě Vám! Podívejte se na aktuální nabídku kurzů.


Poznej FI MU

Připravili jsme pro tebe tři dny, během kterých můžeš zažít život na Fakultě informatiky. Vyzkoušíš si, jak probíhá studium informatiky na vysoké škole a v odborných workshopech připravených fakultními laboratořemi nahlédneš do několika zákoutí informatiky. Čekají tě také netradiční informatické hry, během kterých poznáš fakultu tak trochu jinak. Na akci potkáš studenty i vyučující, kteří tě seznámí s životem na vysoké škole.


MUNI: RECETOX

Chcete studovat zajímavé studijní programy na pomezí biologie, chemie, epidemiologie, environmentálních věd, matematiky, statistiky a informatiky?

Pokud ano, je pro vás studium na RECETOXu tím pravým. Poskytujeme vzdělání, které umožňuje široké uplatnění ve státních institucích, soukromých firmách i ve výzkumu, flexibilitu a konkurenceschopnost. Studovat u nás můžete ve dvou studijních oborech:


Geodézie a kartografie na VUT v Brně

Studium oboru Geodézie a kartografie je oproti jiným oborům rozmanitější, neboť se výuka teoretických znalostí střídá s výukou praktických dovedností v laboratořích a při praktickém měření v terénu. Měříme nejenom v areálu školy a přilehlém parku, ale občas i prakticky po celém Brně. Chceš si zkusit změřit, jak je křivý komín teplárny, nebo si raději zmapuješ park na Kraví hoře? Vítej mezi námi! A co se tak jít po dni ve školní lavici kouknout na Polárku a popovídat si se spolužáky na naší terase?

 • Každý letní semetr vyrážejí studenti 1.–4. ročníku na až třítýdenní výuku v terénu mimo Brno. Během výuky v terénu si studentí procvičí znalosti a dovednosti získané během teoretické a praktické výuky ve škole.
 • V průběhu studia jsou studenti zapojeni do semestrálních projektů, které vycházejí z požadavků praxe.


Připravte se na TSP MU – po emailu zdarma

Po registraci obdržíte vždy koncem týdne email, v jehož příloze (případně ke stažení) bude 5 úloh z analytického nebo numerického myšlení TSP MU z předchozích let + postup řešení úloh z minulého týdne. Každý týden si tak vyzkoušíte samostatné řešení pětice typických úloh a srovnáte výsledky svého snažení s autorským postupem. Do přijímacích zkoušek tak budete moci procvičit stovky úloh!

Využijte i přípravné kurzy přímo od Masarykovy univerzity, které jsou též zdarma.


Podcast Technicky vzato

Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi.

Podcast najdete na Spotify, Apple Podcasts, Overcast a dalších oblíbených platformách či aplikacích.

vut podcast

Virtuální prohlídka Fakulty strojní ČVUT v Praze

Podívejte se, jak vypadá naše fakulta v nové 3D prohlídce. Jednoduchým způsobem a z pohodlí Vašeho domova si prohlédnete specializované laboratoře a prostory Fakulty strojní ČVUT. Součástí 3D prezentace jsou také zajímavé experimenty a práce jednotlivých laboratoří. Přes vložené informační body se jednoduše můžete pohybovat po celé fakultě a z přidaných popisků a krátkých videí se dozvíte, čemu se naši studenti a výzkumní pracovníci věnují.

Důležité informace o studiu na naší fakultě a vše podstatné o jednotlivých specializacích studia poskytnou také naše videa z Online Dnů otevřených dveří: https://www.fs.cvut.cz/zajemci-o-studium/dny-otevrenych-dveri/

Věříme, že tato nová virtuální prohlídka přinese mnoho inspirativních poznatků z technologie, průmyslu a především poskytne Vašim studentům potřebné informace o studiu moderní strojařiny na Fakultě strojní ČVUT v Praze.


Soubor návodů a aktivit k výběru VŠ

Při procházení aktivit si budeš zapisovat svoje postřehy, poznámky, otázky a informace do připravené šablony.
V tu chvíli budeš mít v ruce něco, co tě může přesvědčit, že alespoň jedna z desítek možností, nad kterými uvažuješ, je ta správná.

Student, který celým kurzem projde, dostane možnost:

 • Ujasnit si své představy o studiu na vysoké škole.
 • Zjistit své silné stránky.
 • Odhalit cizí vlivy na jeho rozhodování.
 • Vyhledat studijní program podle zájmů studenta.
 • Najít veškeré informace o studiu dostupné u školy nebo současných studentů.

Projekt vznikl v roce 2020 během pandemie covid-19. První testování proběhlo v rámci semináře Inovační laboratoř na FFUK a nyní slouží Jakouvysokou.cz pro výsledky diplomové práce Jana Zemana.


 Kariérní poradenství Congroo

Spokojenost s tvojí kariérní cestou – to je pro nás v congroo zásadní. Kariérní poradenství děláme tak, abychom dali prostor hlavně tomu, co doopravdy chceš. Nejsme zrovna zastánci kariérních testů, které jsou dneska dost v oblibě. Z naší praxe totiž víme, že často spíše omezí možnosti, ze kterých v důsledku vybíráš. O tom congroo není. Congroo je o možnostech, o potenciálu a o hledání nových způsobů, jak ho naplnit.

Vytváříme prostředí,
ve kterém se může člověk poznat,
rozvíjet a svobodně rozhodovat o tom,
kým chce být.


Science slam MINI series

Science slam je soutěž, ve které vám vědci jednoduchou a zábavnou formou povídají o tématech, kterými žijí. Nahlédněte pod pokličku současného výzkumu. Vědci v roli herců. Publikum porotou.


Studujte na Přírodovědě MU nové atraktivní programy

Prestižní pracoviště RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity zabývající se oblastí znečištění prostředí toxickými látkami a jejich vlivu na člověka nabízí dva nově akreditované atraktivní programy: Životní prostředí a zdraví a Matematická biologie a biomedicína. Jste-li nadšenými přírodovědci, kteří se nezaleknou ani matematiky, programy jsou pro vás jako ušité!


Univerzita obrany v Brně Objevíme v tobě, co ani nevíš, že v sobě máš!


Návštěva Univerzity Pasov

Nabídka možnosti nahlédnout do univerzitního života na kampusu Univerzity Pasov, představení rozmanitých a mezinárodních studijních oborů. V rámci prohlídky kampusu bychom Vám nabídli následující body programu, z nichž si můžete vybrat na základě zájmu a časového rozvrhu:

1)    Prohlídka kampusu Univerzity Pasov

2)    Návštěva informativní přednášky o nabídce studijních oborů na Univerzitě Pasov

3)  Návštěva Vámi vybrané přednášky (většinou nabízíme tři paralelní přednášky, ze kterých si studenti dle zájmu sami mohou vybrat, jakou přednášku navštíví)

4)    Společný oběd v menze jako zakončení návštěvy univerzity (výdaje za osobu: 5 euro)

Termín konání: po domluvě


Nový studijní program Sportovní technologie, VUT

Nový studijní program VUT v Brně Sportovní technologie propojuje sport a moderní technologie.

Naučíme vás pracovat s různě zaměřenými technologiemi pro sport. Rozvineme vaše nadání, vzděláme vás v kinantropologii a naučíme vás navrhovat technologie pro sport. Při studiu se setkáte s moderními metodami zpracování signálů, jakými je například využití umělé inteligence. Díky promyšlené koncepci studia a důrazu na praxi si rychle propojíte získané vědomosti a dovednosti a budete je umět samostatně použít pro vlastní tvůrčí činnost.


Nabídka vysokých škol a informace o uplatnění absolventů

V informačním systému ISA+, který Vám nabízí pomoc při hledání vzdělávací a profesní dráhy, naleznete všechny školy a obory vzdělání, informace k přechodu na trh práce i do dalšího vzdělávání. Při výběru povolání Vám pomůže i Profi test nebo videoukázky technických profesí. Velkým přínosem je ISA+ pro žáky se zdravotním postižením i pro žáky se studijními problémy.


Masarykova univerzita – informace pro budoucí studenty

Přemýšlíte o studiu na Masarykově univerzitě? Podívejte se na web www.muni.cz, kde naleznete veškeré informace o nabízených oborech, přijímacích zkouškách a termínech, které je nutné sledovat.
Studium si nastavte podle sebe

 • Ať už se chcete zaměřit jen na jednu oblast, nebo máte více zájmů, MUNI vám vyjde vstříc. Můžete studovat jeden studijní program, kombinovat hlavní a vedlejší obor nebo zvolit specializaci. A když vás láká předmět z jiného programu? Jen si ho zapište!

Pokud vás zajímá život na MUNI, sledujete webovou stránku https://www.online.muni.cz/.


Vysoké učení technické v Brně

Dny otevřených dveří na jednotlivých fakultách VUT začínají už začátkem listopadu.

Přijímací řízení na VUT zahrnuje většinou písemný test zaměřený na zájem o příslušný obor studia a na znalosti v odpovídající technické nebo umělecké disciplíně. Součástí přijímacího řízení může být i talentová zkouška. Některé fakulty přijímají studenty s výborným prospěchem nebo studenty úspěšné v olympiádách a dalších vybraných SŠ soutěžích bez přijímacích zkoušek.

Přehled oborů a informací o studiu naleznete zde.


Mendelova univerzita v Brně

Mendelovu univerzitu v Brně tvoří pět fakult a jeden vysokoškolský ústav:

 • Agronomická fakulta
 • Lesnická a dřevařská fakulta
 • Provozně ekonomická fakulta
 • Zahradnická fakulta
 • Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií
 • Institut celoživotního vzdělávání

Infromace o přijímacím řízení na jednotlivé fakulty naleznete zde.


Univerzita obrany v Brně

Univerzita obrany poskytuje akreditované vzdělání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech, které jsou vojenského, vojensko-manažerského, ekonomického, technického a zdravotnického zaměření.

Podívejte se, co vám může nabídnout Univerzita obrany v Brně. Dny otevřených dveří pro jednotlivé fakulty začínají už v prosinci.


České vysoké učení technické v Praze

ČVUT patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů.

Dny otevřených dveří začínají už v listopadu.


Univerzita Karlova

Dny otevřených dveří na jednotlivé fakulty UK naleznete zde.

Oficiální autorizovaná verze vyhlášených podmínek přijímacího řízení ke studiu na fakultách Univerzity Karlovy je zveřejněna na adrese: https://is.cuni.cz/studium/prijimacky . Zde uchazeči naleznou podrobné informace o obsahu přijímacích zkoušek, kritériích hodnocení a podmínkách pro přijetí ke studiu do jednotlivých studijních programů a oborů.


Česká zemedělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita v Praze nabízí studentům vzdělávání na šesti fakultách a vysokoškolském institutu:


Vysoká škola ekonomická v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) je největší veřejnou vysokou školou ekonomickou v České republice. VŠE se člení na 6 fakult, které zájemcům nabízejí široké spektrum studijních oborů v  bakalářském, navazujícím magisterském i doktorském studijním programu. Pět fakult – Fakulta financí a účetnictví, Fakulta mezinárodních vztahů, Fakulta podnikohospodářská, Fakulta informatiky a statistiky a Národohospodářská fakulta – je umístěno v centru Prahy, Fakulta managementu působí v Jindřichově Hradci. Studium probíhá podle zásad Evropského systému převodu a akumulace kreditů (ECTS).


Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) je dynamicky se rozvíjející vysokou školou, která poskytuje širokou nabídku studia humanitních, přírodovědných, technických i uměleckých oborů na šesti fakultách.