Kam na VŠ?


Důležité

 • Přehled vysokých škol ČR
  Seznam všech veřejných, státních, soukromých, zahraničních a poboček zahraničních vysokých škol v České republice, které mohou na jejím území poskytovat vysokoškolské vzdělání, včetně odkazů na jejich webové stránky.
 • Kam Po Maturitěčasopis online
  Vše k maturitě a přijímacím zkouškám na VŠ a SŠ
 • Nabídku vysokých škol a informace o uplatnění absolventů naleznete na http://www.infoabsolvent.cz/
 • Dny otevřených dveří vysokých školpřehled termínů
 • Přihlášky na VŠ – přehled termínů
  Termíny pro podání přihlášky na VŠ nejsou jednotné (ani v rámci jedné školy). Na umělecké a jiné speciální obory může být podání přihlášky v listopadu – lednu. Většina VŠ má konečný termín podání přihlášky koncem února.Termín podání přihlášky si proto zjistěte přímo na webu konkrétního oboru zvolené vysoké školy.
 • Sledujte Přednáškové úterky PoŠkole, kde můžete mluvit s našimi absolventy o jejich zkušenostech během studia nebo přímo s učiteli z jednotlivých VŠ.


Týden Akademie věd České republiky 

V termínu 1. – 7. listopadu 2021 proběhne největší tuzemský vědecký festival, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědními obory. Festival patrně znáte pod názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, do 21. ročníku akce jsme se však rozhodli vstoupit s názvem novým.

 • Vstup na veškeré akce je zdarma. Během festivalu budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do vědeckých laboratoří a odnést si nezapomenutelnou zkušenost z autentického vědeckého prostředí.
 • Atmosféru předchozích ročníků můžete zhlédnout v tomto výběru videí.
 • Z kapacitních důvodů doporučujeme rezervovat si místa, veškeré informace najdete v popisku dané akce na webu.

600x300 300dpi


Matematický seznamovací kurz pro maturanty – PřF MU

MASKOT –  čtyřdenní kurz pro všechny třeťáky a čtvrťáky SŠ, kteří se chtějí dozvědět víc o studiu (nejen) matematiky na VŠ. Čeká na vás spousta her, workshopů a přednášek.

Co Vás čeká?

 • informace nejen o přijímacích zkouškách, ubytování a studiu v zahraničí,
 • pomoc s výběrem studijního oboru,
 • zajímavá matematická přednáška,
 • seznámení s budoucími spolužáky a vyučujícími,
 • spousta matematických i nematematických her.

Základní informace:

 • Termín: 8. – 11. října 2021
 • Místo: Školící a vzdělávací středisko ČTU Blansko – Obůrka
 • Ubytování: Ve zděné budově s plnou penzí
 • Cena kurzu: jen 200 Kč (výrazně vyšší část hradí Ústav matematiky a statistiky), v ceně je ubytování a strava

Přihlášky se podávají do 30. září 2021


Veletrh studijních příležitostí “Studuj Kyber!”

Na veletrhu se představí několik vysokých a středních škol se zaměřením na obory související s kybernetickou bezpečností a informačních technologií. Studenti se tak mohou setkat se zástupci jednotlivých VŠ a udělat si „obrázek“ o svém dalším studiu/budoucnosti.

Studenty čeká samozřejmě i zajímavý doprovodný program (např. luštění šifer, fotokoutek aj.) a malý dárek a pro doprovázející pedagogy výtečnou kávu s vlastní fotografií.


 Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus

Veletrhy Gaudeamus jsou určeny zejména všem studentům maturitních a předmaturitních ročníků středních škol všech zaměření. Na veletrzích Gaudeamus studenti najdou širokou nabídku studia na univerzitách, vysokých školách a dalších vzdělávacích institucích z České republiky i zahraničí.

Termín: 23. – 26. listopadu 2021, Brno


Podcast Technicky vzato

Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi.

Podcast najdete na Spotify, Apple Podcasts, Overcast a dalších oblíbených platformách či aplikacích.

vut podcast

UK: Charles Games

Charles University Innovations Prague s.r.o., dceřiná společnost Univerzity Karlovy zřízená pro přenos poznatků a technologií do praxe, zakládá svůj první spin-off Charles Games, s.r.o., jenž bude vyvíjet a prodávat počítačové hry a zároveň sloužit jako inkubátor pro studenty vývoje počítačových her. Společnost Charles Games, s.r.o. vznikla 24. ledna 2020 v Praze, aby akcelerovala komercializační aktivity pracovní skupiny Charles Games a mohla poskytovat rozšířenou podporu studentům Univerzity Karlovy.

 • Svoboda 1945: Liberation
  Druhá světová válka skončila, ale ve vesnici Svoboda na česko-německém pohraničí mír nenastal. Přijeli jste rozhodnout desetiletí trvající spor. Komu věřit? Jak s tím souvisí vaše rodina? Vyzpovídejte svědky a odhalte pravdu o vlastní minulosti ve hře, jakou jste ještě nehráli.


Víš, jak využít otevřená data? Koukni na data.Brno

Město Brno si uvědomuje vzrůstajícího významu digitální světa, a proto byl dne 21. března 2018 spuštěn datový portál města Brna, prostřednictvím kterého poskytuje město svá data veřejnosti. Dataportál vytváří podhoubí, ve kterém může kdokoliv využívat městská data pro svoje inovativní projekty, pro výzkum, kontrolu anebo pro informování se o aktuálním stavu věcí v Brně. Každé město, které chce být úspěšné ve zvyšování kvality života svých obyvatel, musí dbát na principy otevřenosti a zvyšování kvality svých služeb. A právě datový portál data.brno.cz je kamínkem do mozaiky opatření, jež tyto principy naplňuje.


BayBIDS-Motivationsstipendien: Stipendien vergeben!

Das BayBIDS-Team hat aus 140 gültigen Bewerbungen (151 insgesamt) Ende Juli 22 Stipendiatinnen und Stipendiaten ausgewählt. Wir freuen uns auf Stipis aus Argentinien, Armenien, Belarus, Bosnien und Herzegowina, Bulgarien, China, Kasachstan, Nicaragua, Nordmazedonien, Peru, Polen, Russland, Tschechien, Türkei, Ukraine und Ungarn!

Dieses Jahr war die Auswahl ganz besonders schwierig, weil Bewerbungen für insgesamt 19 Hochschulen eingingen, die Mehrheit für die TUM und LMU.

Wir unterstützen die Stipendiatinnen und Stipendiaten im Vorfeld mit einem ersten virtuellen Treffen Anfang September und hoffen, so schon viele Fragen beantworten zu können.

 • BayBIDS Infomaterial
  Falls Sie Infomaterialien der BayBIDS für Ihre Schule brauchen, schreiben Sie bitte kurz eine E-Mail an projektassistenz@baybids.de. Wir schicken Ihnen gerne Poster, Postkarten und Flyer zu. Unter https://www.baybids.de/Werbung_machen.html können Sie unsere aktuellen Werbematerialien anschauen. Dort finden Sie auch den Link zu unserem BayBIDS-Video (Achtung: Sie werden auf YouTube weitergeleitet).Außerdem: Endlich gibt es unsere Homepage in der mobilen Ansicht und als sicherere https://! Im neuen Semester werden wir die Inhalte weiter für die mobile Ansicht optimieren.

Virtuální prohlídka Fakulty strojní ČVUT v Praze

Podívejte se, jak vypadá naše fakulta v nové 3D prohlídce. Jednoduchým způsobem a z pohodlí Vašeho domova si prohlédnete specializované laboratoře a prostory Fakulty strojní ČVUT. Součástí 3D prezentace jsou také zajímavé experimenty a práce jednotlivých laboratoří. Přes vložené informační body se jednoduše můžete pohybovat po celé fakultě a z přidaných popisků a krátkých videí se dozvíte, čemu se naši studenti a výzkumní pracovníci věnují.

Důležité informace o studiu na naší fakultě a vše podstatné o jednotlivých specializacích studia poskytnou také naše videa z Online Dnů otevřených dveří: https://www.fs.cvut.cz/zajemci-o-studium/dny-otevrenych-dveri/

Věříme, že tato nová virtuální prohlídka přinese mnoho inspirativních poznatků z technologie, průmyslu a především poskytne Vašim studentům potřebné informace o studiu moderní strojařiny na Fakultě strojní ČVUT v Praze.


FestAD 2021 – letní výukový festival architektury a designu

Festival cílený jako příprava na přijímací zkoušky na architekturu, design a další umělecké školy představí formou přednášek, konzultací a praktických dílen svět studijní kresby, navrhování a dějin umění, architektury a designu.

Obsahem festivalu jsou:

 • kurzy studijní kresby (kompozice, perspektiva, architektonický prostor, figura)
 • dějiny umění, architektury a designu (od historických slohů po současnost)
 • základy technického zobrazování (půdorys, řez, pohled, perspektiva)
 • základy architektonického navrhování
 • základy designu (produktový design, sklo, šperk, oděv)
 • odborné konzultace s architekty, designéry a se studenty uměleckých oborů

Video-přednáška:Jak se v letošním roce připravit na školy umění, architektury a designu


Soubor návodů a aktivit k výběru VŠ

Při procházení aktivit si budeš zapisovat svoje postřehy, poznámky, otázky a informace do připravené šablony.
V tu chvíli budeš mít v ruce něco, co tě může přesvědčit, že alespoň jedna z desítek možností, nad kterými uvažuješ, je ta správná.

Student, který celým kurzem projde, dostane možnost:

 • Ujasnit si své představy o studiu na vysoké škole.
 • Zjistit své silné stránky.
 • Odhalit cizí vlivy na jeho rozhodování.
 • Vyhledat studijní program podle zájmů studenta.
 • Najít veškeré informace o studiu dostupné u školy nebo současných studentů.

Projekt vznikl v roce 2020 během pandemie covid-19. První testování proběhlo v rámci semináře Inovační laboratoř na FFUK a nyní slouží Jakouvysokou.cz pro výsledky diplomové práce Jana Zemana.


Indologie na Filozofické fakultě UK

Naši absolventi nacházejí uplatnění v akademické sféře v ČR i na zahraničních univerzitách, ale také v diplomacii či na různých českých ministerstvech. Naší ideální cílovou skupinou jsou studenti se zájmem o jazyky, dalo by se říci čím exotičtější a těžší, tím lépe. Indologii lze v rámci FF UK studovat samostatně, ale i v mnoha různých kombinacích, např. s historií, lingvistikou, literární vědou, religionistikou apod.


Management a ekonomika ve stavebnictví na ČVUT

Fakulta stavební ČVUT v Praze otevírá akademický rok 2021/2022 nový studijní program Management a ekonomika ve stavebnictví.

Kde budete studovat?

 • Fakulta stavební je jednou z osmi fakult Českého vysokého učení technického v Praze
 • Fakulta je historicky nejstarší a počtem studentů patří k největším fakultám ČVUT
 • Dle mezinárodního žebříčku topuniversities.com je dlouhodobě nejlepší stavebně zaměřenou vysokou školou v ČR.

Co budete studovat?

 • Náplní studia je unikátní mix manažersko-ekonomických znalostí s těmi stavebně-technickými.
 • Naučíte se nejen řídit chod stavební společnosti, investorskou přípravu a development, ale také základy navrhování staveb, stavebních materiálů a technologií.

Kam můžete pokračovat?

 • Po zdárném ukončení studia získáte titul bakalář (Bc.).
 • S ním můžete dále navázat na magisterský studijní program s mezinárodní certifikací RICS– PROJEKTOVÝ MANAGEMENT A INŽENÝRING
 • Po dokončení získáte titul inženýr (Ing.)

Naše absolventy najdete v top managementu nejenom stavebních firem napříč celou Českou republikou i zahraničím.


Kariérní poradenství Congroo

Spokojenost s tvojí kariérní cestou – to je pro nás v congroo zásadní. Kariérní poradenství děláme tak, abychom dali prostor hlavně tomu, co doopravdy chceš. Nejsme zrovna zastánci kariérních testů, které jsou dneska dost v oblibě. Z naší praxe totiž víme, že často spíše omezí možnosti, ze kterých v důsledku vybíráš. O tom congroo není. Congroo je o možnostech, o potenciálu a o hledání nových způsobů, jak ho naplnit.

Vytváříme prostředí,
ve kterém se může člověk poznat,
rozvíjet a svobodně rozhodovat o tom,
kým chce být.


Dny otevřených dveří: Masarykova univerzita

Kde hledat informace o studiu na MU? Poradí vám prezentace z PoŠkole.

Ekonomicko-správní fakultu znáte z PoŠkolebrožura

econ


Dny otevřených dveří: VUT Brno

Podívejte se na jednotlivé fakulty, kde nalezenete přihlášky nebo přímo odkazy na dny otevřených dveří online.


 Science slam MINI series

Science slam je soutěž, ve které vám vědci jednoduchou a zábavnou formou povídají o tématech, kterými žijí. Nahlédněte pod pokličku současného výzkumu. Vědci v roli herců. Publikum porotou.


 Scholarship Bakala Foundation

Program Scholarship Bakala Foundation nabízí talentovaným studentům podporu, kterou potřebují ke splnění svých studijních snů. Již více než 10 let pomáháme cílevědomým mladým lidem studovat na těch nejlepších světových univerzitách. Na stipendijním programu Scholarship spolupracují česká nadace Bakala Foundation se svojí sesterskou organizací Fondation Zdenek et Michaela Bakala ve Švýcarsku.

Jak probíhá výběrové řízení?

 • Student si nejprve zvolí univerzitu a obor v zahraničí. Pro konzultaci vhodné instituce se může obrátit na naši studijní poradkyni nebo se zúčastnit přednášek Student Hubu.
 • 16. listopad 2020 – otevření přihlášek do programu Scholarship 2021
 • 18. leden 2021 v 23:59 – ukončení přijímání přihlášek
 • duben 2021 – uchazeči budou vyrozuměni o výsledcích 1.kola
 • květen 2021 – vybraní uchazeči se zúčastní osobního pohovoru v Praze. Následně budou vyhlášeny finální výsledky.

Připravte se na TSP MU – po emailu zdarma

Po registraci obdržíte vždy koncem týdne (po 1.11.2020) email, v jehož příloze (případně ke stažení) bude 5 úloh z analytického nebo numerického myšlení TSP MU z předchozích let + postup řešení úloh z minulého týdne. Každý týden si tak vyzkoušíte samostatné řešení pětice typických úloh a srovnáte výsledky svého snažení s autorským postupem. Do přijímacích zkoušek tak budete moci procvičit stovky úloh!

Lze využít i přípravné kurzy přímo od Masarykovy univerzity, které jsou též zdarma.


Studujte na Přírodovědě MU nové atraktivní programy

Prestižní pracoviště RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity zabývající se oblastí znečištění prostředí toxickými látkami a jejich vlivu na člověka nabízí dva nově akreditované atraktivní programy: Životní prostředí a zdraví a Matematická biologie a biomedicína. Jste-li nadšenými přírodovědci, kteří se nezaleknou ani matematiky, programy jsou pro vás jako ušité!


Univerzita obrany v Brně Objevíme v tobě, co ani nevíš, že v sobě máš!


OTEVŘENÁ UNIVERZITA VŠCHT Praha

Od začátku semestru na VŠCHT Praha (14. 9. 2020) spouštíme nový projekt nabízející středoškolákům možnost si na jeden den vyzkoušet, jaké je to být vysokoškolákem, konkrétně studentem VŠCHT Praha. Zájemci si mohou na základě krátkých videomedailonků vybrat jednoho z průvodců (starších studentů VŠCHT) a strávit v jeho doprovodu den na půdě univerzity každodenními studijními i mimoškolními aktivitami.

Přihlašování je otevřeno nepřetržitě formou online formuláře na webových stránkách, kde také najdete více informací k programu: https://studuj.vscht.cz/otevrena-univerzita.


Návštěva Univerzity Pasov

Nabídka možnosti nahlédnout do univerzitního života na kampusu Univerzity Pasov, představení rozmanitých a mezinárodních studijních oborů. V rámci prohlídky kampusu bychom Vám nabídli následující body programu, z nichž si můžete vybrat na základě zájmu a časového rozvrhu:

1)    Prohlídka kampusu Univerzity Pasov

2)    Návštěva informativní přednášky o nabídce studijních oborů na Univerzitě Pasov

3)  Návštěva Vámi vybrané přednášky (většinou nabízíme tři paralelní přednášky, ze kterých si studenti dle zájmu sami mohou vybrat, jakou přednášku navštíví)

4)    Společný oběd v menze jako zakončení návštěvy univerzity (výdaje za osobu: 5 euro)

Termín konání: po domluvě


Nový studijní program Sportovní technologie, VUT

Nový studijní program VUT v Brně Sportovní technologie propojuje sport a moderní technologie.

Naučíme vás pracovat s různě zaměřenými technologiemi pro sport. Rozvineme vaše nadání, vzděláme vás v kinantropologii a naučíme vás navrhovat technologie pro sport. Při studiu se setkáte s moderními metodami zpracování signálů, jakými je například využití umělé inteligence. Díky promyšlené koncepci studia a důrazu na praxi si rychle propojíte získané vědomosti a dovednosti a budete je umět samostatně použít pro vlastní tvůrčí činnost.


Studium na Futtwangen University v Německu – prezentace VŠ

 • Jsme menší vysoká škola na jihozápadě Německa (přesněji jihozápadě Bádenska-Württemberska), s hlavním kampusem v městysu Furtwangen im Schwarzwald a se dvěma dalšími kampusy v okresních městech Villingen-Schwenningen a Tuttlingen.
 • Specifikem naší vysoké školy je praktická orientace a úzké vazby na průmysl – jihozápad Německa je průmyslovou výspou, s těžištěm ve středněstavovských firmách.
 • Většina bakalářských oborů startuje 2x ročně. Zimní semestr začíná kolem 1. října, letní kolem 15. března (vždy v pondělí). Deadline pro podání přihlášek je 15.01. a 15.07. U uchazečů s českou maturitou je požadována nostrifikace. Česká maturita je bez problémů uznávána, a to zdarma, tento úřední akt však může trvat i několik měsíců.


Den studentem Pedagogické fakulty MU

Chceš si zkusit být studentem vysoké školy? Napiš na mail projektstredoskolaci@gmail.com a dohodni se na svém dnu na VŠ. Tato nabídka je jen pro některé školy v rámci projektu ve spolupráci s Otevřeno, tak to ho využij!

otevreno-pdf


Nabídka vysokých škol a informace o uplatnění absolventů

V informačním systému ISA+, který Vám nabízí pomoc při hledání vzdělávací a profesní dráhy, naleznete všechny školy a obory vzdělání, informace k přechodu na trh práce i do dalšího vzdělávání. Při výběru povolání Vám pomůže i Profi test nebo videoukázky technických profesí. Velkým přínosem je ISA+ pro žáky se zdravotním postižením i pro žáky se studijními problémy.


Masarykova univerzita – informace pro budoucí studenty

Přemýšlíte o studiu na Masarykově univerzitě? Podívejte se na web www.muni.cz, kde naleznete veškeré informace o nabízených oborech, přijímacích zkouškách a termínech, které je nutné sledovat.
Studium si nastavte podle sebe

 • Ať už se chcete zaměřit jen na jednu oblast, nebo máte více zájmů, MUNI vám vyjde vstříc. Můžete studovat jeden studijní program, kombinovat hlavní a vedlejší obor nebo zvolit specializaci. A když vás láká předmět z jiného programu? Jen si ho zapište!

Pokud vás zajímá život na MUNI, sledujete webovou stránku https://www.online.muni.cz/.


Vysoké učení technické v Brně

Dny otevřených dveří na jednotlivých fakultách VUT začínají už začátkem listopadu.

Přijímací řízení na VUT zahrnuje většinou písemný test zaměřený na zájem o příslušný obor studia a na znalosti v odpovídající technické nebo umělecké disciplíně. Součástí přijímacího řízení může být i talentová zkouška. Některé fakulty přijímají studenty s výborným prospěchem nebo studenty úspěšné v olympiádách a dalších vybraných SŠ soutěžích bez přijímacích zkoušek.

Přehled oborů a informací o studiu naleznete zde.


Mendelova univerzita v Brně

Mendelovu univerzitu v Brně tvoří pět fakult a jeden vysokoškolský ústav:

 • Agronomická fakulta
 • Lesnická a dřevařská fakulta
 • Provozně ekonomická fakulta
 • Zahradnická fakulta
 • Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií
 • Institut celoživotního vzdělávání

Infromace o přijímacím řízení na jednotlivé fakulty naleznete zde.


Univerzita obrany v Brně

Univerzita obrany poskytuje akreditované vzdělání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech, které jsou vojenského, vojensko-manažerského, ekonomického, technického a zdravotnického zaměření.

Podívejte se, co vám může nabídnout Univerzita obrany v Brně. Dny otevřených dveří pro jednotlivé fakulty zajčínají už v prosinci.


České vysoké učení technické v Praze

ČVUT patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů.

Dny otevřených dveří začínají už v listopadu.


Univerzita Karlova

Dny otevřených dveří na jednotlivé fakulty UK naleznete zde.

Oficiální autorizovaná verze vyhlášených podmínek přijímacího řízení ke studiu na fakultách Univerzity Karlovy je zveřejněna na adrese: https://is.cuni.cz/studium/prijimacky . Zde uchazeči naleznou podrobné informace o obsahu přijímacích zkoušek, kritériích hodnocení a podmínkách pro přijetí ke studiu do jednotlivých studijních programů a oborů.


Česká zemedělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita v Praze nabízí studentům vzdělávání na šesti fakultách a vysokoškolském institutu:


Vysoká škola ekonomická v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) je největší veřejnou vysokou školou ekonomickou v České republice. VŠE se člení na 6 fakult, které zájemcům nabízejí široké spektrum studijních oborů v  bakalářském, navazujícím magisterském i doktorském studijním programu. Pět fakult – Fakulta financí a účetnictví, Fakulta mezinárodních vztahů, Fakulta podnikohospodářská, Fakulta informatiky a statistiky a Národohospodářská fakulta – je umístěno v centru Prahy, Fakulta managementu působí v Jindřichově Hradci. Studium probíhá podle zásad Evropského systému převodu a akumulace kreditů (ECTS).


Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) je dynamicky se rozvíjející vysokou školou, která poskytuje širokou nabídku studia humanitních, přírodovědných, technických i uměleckých oborů na šesti fakultách.