Kam na VŠ?


Důležité

 • Přehled vysokých škol ČR
  Seznam všech veřejných, státních, soukromých, zahraničních a poboček zahraničních vysokých škol v České republice, které mohou na jejím území poskytovat vysokoškolské vzdělání, včetně odkazů na jejich webové stránky.
 • Kam Po Maturitěčasopis online
  Vše k maturitě a přijímacím zkouškám na VŠ a SŠ
 • Nabídku vysokých škol a informace o uplatnění absolventů naleznete na http://www.infoabsolvent.cz/
 • Dny otevřených dveří vysokých školpřehled termínů
 • Přihlášky na VŠ – přehled termínů
  Termíny pro podání přihlášky na VŠ nejsou jednotné (ani v rámci jedné školy). Na umělecké a jiné speciální obory může být podání přihlášky v listopadu – lednu. Většina VŠ má konečný termín podání přihlášky koncem února.Termín podání přihlášky si proto zjistěte přímo na webu konkrétního oboru zvolené vysoké školy.
 • Sledujte Přednáškové úterky PoŠkole, kde můžete mluvit s našimi absolventy o jejich zkušenostech během studia nebo přímo s učiteli z jednotlivých VŠ.

Ústav přístrojové techniky AV ČR nabízí studentům letní brigády ve špičkových laboratořích.
 • Chcete strávit letní brigádu ve špičkových laboratořích?
 • Máte zájem se něco užitečného naučit a přitom si i vydělat?  Zažít dobrodružství z objevování, pomáhat zprovoznit převratné technologie a posunout světovou vědu?
 • Využijte naši nabídku a staňte se v době prázdnin až 4 týdny součástí vědeckého týmu! Podmínkou práce v laboratoři z důvodu bezpečnosti práce je věk nad 18 let.

Vyberte si některé z témat stáže na webu: https://www.isibrno.cz/cs/letni-staze-na-upt-v-roce-2022


Částicová Praha – registrace zde

Je to tady! Po čtyřech letech se bude opět konat Částicová Praha. Co to je? Týdenní pobyt v Praze pro středoškoláky. Uvidíte laboratoře zabývající se částicovou a jadernou fyzikou, popovídáte si s odborníky, seznámíte se s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy! Sami si vyzkoušíte práci fyzika, a to při miniprojektech v malých skupinkách. Postavíte si mlžnou komoru, vyzkoušíte si bydlení na koleji, budete mít společenské akce, seznámíte se hned se dvěma univerzitami a s Akademií věd. Tak neváhejte a přihlašte se!


Týden vědy na Jaderce – 19. června 2022

Akce pro středoškoláky a studenty druhého stupně gymnázia, kteří si chtějí na vlastní kůži vyzkoušet vědecko-výzkumnou práci. Dozvíte se, jak pracují vědci, naučíte se mnoho nového z oblasti přírodních a technických věd a navštívíte zajímavá místa v Praze. Letos akce proběhne v termínu 19. až 24. 6. 2022.

Budou pro vás připravené přednášky, dílny a semináře ze všech různých oborů, se kterými se na fakultě můžete setkat: od jaderné fyziky, přes chemii a lasery až třeba po programování či matematickou analýzu.


Letní škola sportovních technologií

Centrum sportovních aktivit Vysokého učení technického připravuje pro studenty středních škol Letní školu sportovních technologíí. Letní škola se koná v termínu 27.–29. 6. 2022. Studenti během tří dnů objeví svět techniky a kinantropologie v elektrotechnických laboratořích, sportovištích i specializovaných vyšetřovnách největší české technické univerzity.


Uč se s námi zdarma – Nejčastější chyby v kresběimg_04010747_1

V roce 2022 nás čeká již 14. ročník přípravy k talentovým zkouškám FestAD. Byl spuštěn nový výukový kanál zdarma pro všechny studenty gymnázií, kteří mají zájem o budoucí cestu architektury, designu a oborů výtvarného umění.

V pravidelných lekcích zájemcům odhalíme:

 • kresebné postupy krok za krokema cenné rady k talentovým zkouškám, které se našim žákům za mnoho let nejvíce osvědčily,
 • rozhovory s úspěšnými absolventy, kteří přiblíží svůj vysněný umělecký obor všem dalším uchazečům.

Kliknutím ZDE otevřete výukový kanál na Youtube (Najdete zde nová kresebná videa i aktuální rozhovory o studiu designu, architektury a krajinné architektury.)


MUNI: RECETOX

Chcete studovat zajímavé studijní programy na pomezí biologie, chemie, epidemiologie, environmentálních věd, matematiky, statistiky a informatiky?

Pokud ano, je pro vás studium na RECETOXu tím pravým. Poskytujeme vzdělání, které umožňuje široké uplatnění ve státních institucích, soukromých firmách i ve výzkumu, flexibilitu a konkurenceschopnost. Studovat u nás můžete ve dvou studijních oborech:


Den reaktorovým fyzikem přímo u reaktoru

Už nyní se mohou zájemci hlásit na Den reaktorovým fyzikem spojený s návštěvou a měřením na školním jaderném reaktoru VR-1 Vrabec v pražské Troji.

Vzhledem k velkému zájmu a omezené kapacitě se chystají dva termíny – první je ve středu 6. dubna a druhý ve čtvrtek 7. dubna 2022. Online přihlášky je nutné podat alespoň 14 dní před akcí.

Studium oboru Geodézie a kartografie je oproti jiným oborům rozmanitější, neboť se výuka teoretických znalostí střídá s výukou praktických dovedností v laboratořích a při praktickém měření v terénu. Měříme nejenom v areálu školy a přilehlém parku, ale občas i prakticky po celém Brně. Chceš si zkusit změřit, jak je křivý komín teplárny, nebo si raději zmapuješ park na Kraví hoře? Vítej mezi námi! A co se tak jít po dni ve školní lavici kouknout na Polárku a popovídat si se spolužáky na naší terase?

 • Každý letní semetr vyrážejí studenti 1.–4. ročníku na až třítýdenní výuku v terénu mimo Brno. Během výuky v terénu si studentí procvičí znalosti a dovednosti získané během teoretické a praktické výuky ve škole.
 • V průběhu studia jsou studenti zapojeni do semestrálních projektů, které vycházejí z požadavků praxe.


BayBIDS-Motivationsstipendien: Stipendien vergeben!

Das BayBIDS-Team hat aus 140 gültigen Bewerbungen (151 insgesamt) Ende Juli 22 Stipendiatinnen und Stipendiaten ausgewählt. Wir freuen uns auf Stipis aus Argentinien, Armenien, Belarus, Bosnien und Herzegowina, Bulgarien, China, Kasachstan, Nicaragua, Nordmazedonien, Peru, Polen, Russland, Tschechien, Türkei, Ukraine und Ungarn!

 • BayBIDS Infomaterial
  Falls Sie Infomaterialien der BayBIDS für Ihre Schule brauchen, schreiben Sie bitte kurz eine E-Mail an projektassistenz@baybids.de. Wir schicken Ihnen gerne Poster, Postkarten und Flyer zu. Unter https://www.baybids.de/Werbung_machen.html können Sie unsere aktuellen Werbematerialien anschauen. Dort finden Sie auch den Link zu unserem BayBIDS-Video (Achtung: Sie werden auf YouTube weitergeleitet).Außerdem: Endlich gibt es unsere Homepage in der mobilen Ansicht und als sicherere https://! Im neuen Semester werden wir die Inhalte weiter für die mobile Ansicht optimieren.
 • Digitale Bayerische Woche vom 25.-29. April 2022
  Du weißt noch nicht, wo du in Bayern dein Traumfach studieren willst? Du kannst dich zwischen zwei bayerischen Hochschulen nicht entscheiden? Du bist dir noch gar nicht sicher, was du studieren willst, aber Bayern soll es sein?Dann komm zur zweiten digitalen bayerischen Woche vom 25.-29. April 2022 und informier dich rund um die Uhr über die bayerischen Hochschulen! Anschließend kannst du die Sprechstunden besuchen und direkt mit Mitarbeiterinnen deiner Wunschhochschule sprechen. Sie wissen alles über Fristen, Zulassung, Fächerschwerpunkte und Freizeitmöglichkeiten in deiner Traumstadt. Wir freuen uns auf dich: https://open.vhb.org/baybids. An März findest du dort auch Anmeldemöglichkeiten für die Sprechstunden der Hochschulmitarbeiterinnen.Einen kleinen Vorgeschmack auf die bayerischen Hochschulen finden Sie unter https://youtu.be/fOdZtFo4Aic
 • BayBIDS-Motivationsstipendium

   Die Bayerische Betreuungsinitiative Deutsche Auslands- und Partnerschulen (BayBIDS) vergibt für das kommende akademische Jahr 2022/23 Stipendien an Bewerberinnen und Bewerber, die ihren Schulabschluss an einer Deutschen Auslands- oder Partnerschule erworben haben und im kommenden Wintersemester 2022/23 ein Studium an einer bayerischen Universität oder Hochschule für Angewandte Wissenschaften aufnehmen möchten. Die Stipendienausschreibung mit den geforderten Bewerbungsunterlagen sowie weiteren Hinweisen finden Sie im Anhang. Bewerbungsschluss ist der 30. Juni 2022.

   Unter folgendem Link können sich Interessierte ab dem 4. Mai 2022 bewerben: https://stipsys.uni-passau.de/public/application.xhtml?pID=344


Veletrh studijních příležitostí “Studuj Kyber!”

Na veletrhu se představí několik vysokých a středních škol se zaměřením na obory související s kybernetickou bezpečností a informačních technologií. Studenti se tak mohou setkat se zástupci jednotlivých VŠ a udělat si „obrázek“ o svém dalším studiu/budoucnosti.

Studenty čeká samozřejmě i zajímavý doprovodný program (např. luštění šifer, fotokoutek aj.) a malý dárek a pro doprovázející pedagogy výtečnou kávu s vlastní fotografií.


Připravte se na TSP MU – po emailu zdarma

Po registraci obdržíte vždy koncem týdne email, v jehož příloze (případně ke stažení) bude 5 úloh z analytického nebo numerického myšlení TSP MU z předchozích let + postup řešení úloh z minulého týdne. Každý týden si tak vyzkoušíte samostatné řešení pětice typických úloh a srovnáte výsledky svého snažení s autorským postupem. Do přijímacích zkoušek tak budete moci procvičit stovky úloh!

Lze využít i přípravné kurzy přímo od Masarykovy univerzity, které jsou též zdarma.


Podcast Technicky vzato

Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi.

Podcast najdete na Spotify, Apple Podcasts, Overcast a dalších oblíbených platformách či aplikacích.

vut podcast

Virtuální prohlídka Fakulty strojní ČVUT v Praze

Podívejte se, jak vypadá naše fakulta v nové 3D prohlídce. Jednoduchým způsobem a z pohodlí Vašeho domova si prohlédnete specializované laboratoře a prostory Fakulty strojní ČVUT. Součástí 3D prezentace jsou také zajímavé experimenty a práce jednotlivých laboratoří. Přes vložené informační body se jednoduše můžete pohybovat po celé fakultě a z přidaných popisků a krátkých videí se dozvíte, čemu se naši studenti a výzkumní pracovníci věnují.

Důležité informace o studiu na naší fakultě a vše podstatné o jednotlivých specializacích studia poskytnou také naše videa z Online Dnů otevřených dveří: https://www.fs.cvut.cz/zajemci-o-studium/dny-otevrenych-dveri/

Věříme, že tato nová virtuální prohlídka přinese mnoho inspirativních poznatků z technologie, průmyslu a především poskytne Vašim studentům potřebné informace o studiu moderní strojařiny na Fakultě strojní ČVUT v Praze.


Soubor návodů a aktivit k výběru VŠ

Při procházení aktivit si budeš zapisovat svoje postřehy, poznámky, otázky a informace do připravené šablony.
V tu chvíli budeš mít v ruce něco, co tě může přesvědčit, že alespoň jedna z desítek možností, nad kterými uvažuješ, je ta správná.

Student, který celým kurzem projde, dostane možnost:

 • Ujasnit si své představy o studiu na vysoké škole.
 • Zjistit své silné stránky.
 • Odhalit cizí vlivy na jeho rozhodování.
 • Vyhledat studijní program podle zájmů studenta.
 • Najít veškeré informace o studiu dostupné u školy nebo současných studentů.

Projekt vznikl v roce 2020 během pandemie covid-19. První testování proběhlo v rámci semináře Inovační laboratoř na FFUK a nyní slouží Jakouvysokou.cz pro výsledky diplomové práce Jana Zemana.


Indologie na Filozofické fakultě UK

Naši absolventi nacházejí uplatnění v akademické sféře v ČR i na zahraničních univerzitách, ale také v diplomacii či na různých českých ministerstvech. Naší ideální cílovou skupinou jsou studenti se zájmem o jazyky, dalo by se říci čím exotičtější a těžší, tím lépe. Indologii lze v rámci FF UK studovat samostatně, ale i v mnoha různých kombinacích, např. s historií, lingvistikou, literární vědou, religionistikou apod.


Management a ekonomika ve stavebnictví na ČVUT

Fakulta stavební ČVUT v Praze otevírá akademický rok 2021/2022 nový studijní program Management a ekonomika ve stavebnictví.

Kde budete studovat?

 • Fakulta stavební je jednou z osmi fakult Českého vysokého učení technického v Praze
 • Fakulta je historicky nejstarší a počtem studentů patří k největším fakultám ČVUT
 • Dle mezinárodního žebříčku topuniversities.com je dlouhodobě nejlepší stavebně zaměřenou vysokou školou v ČR.

Co budete studovat?

 • Náplní studia je unikátní mix manažersko-ekonomických znalostí s těmi stavebně-technickými.
 • Naučíte se nejen řídit chod stavební společnosti, investorskou přípravu a development, ale také základy navrhování staveb, stavebních materiálů a technologií.

Kam můžete pokračovat?

 • Po zdárném ukončení studia získáte titul bakalář (Bc.).
 • S ním můžete dále navázat na magisterský studijní program s mezinárodní certifikací RICS– PROJEKTOVÝ MANAGEMENT A INŽENÝRING
 • Po dokončení získáte titul inženýr (Ing.)

Naše absolventy najdete v top managementu nejenom stavebních firem napříč celou Českou republikou i zahraničím.


Kariérní poradenství Congroo

Spokojenost s tvojí kariérní cestou – to je pro nás v congroo zásadní. Kariérní poradenství děláme tak, abychom dali prostor hlavně tomu, co doopravdy chceš. Nejsme zrovna zastánci kariérních testů, které jsou dneska dost v oblibě. Z naší praxe totiž víme, že často spíše omezí možnosti, ze kterých v důsledku vybíráš. O tom congroo není. Congroo je o možnostech, o potenciálu a o hledání nových způsobů, jak ho naplnit.

Vytváříme prostředí,
ve kterém se může člověk poznat,
rozvíjet a svobodně rozhodovat o tom,
kým chce být.


Dny otevřených dveří: Masarykova univerzita

Kde hledat informace o studiu na MU? Poradí vám prezentace z PoŠkole.

Ekonomicko-správní fakultu znáte z PoŠkolebrožura

econ


Dny otevřených dveří: VUT Brno

Podívejte se na jednotlivé fakulty, kde nalezenete přihlášky nebo přímo odkazy na dny otevřených dveří online.


Science slam MINI series

Science slam je soutěž, ve které vám vědci jednoduchou a zábavnou formou povídají o tématech, kterými žijí. Nahlédněte pod pokličku současného výzkumu. Vědci v roli herců. Publikum porotou.


Studujte na Přírodovědě MU nové atraktivní programy

Prestižní pracoviště RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity zabývající se oblastí znečištění prostředí toxickými látkami a jejich vlivu na člověka nabízí dva nově akreditované atraktivní programy: Životní prostředí a zdraví a Matematická biologie a biomedicína. Jste-li nadšenými přírodovědci, kteří se nezaleknou ani matematiky, programy jsou pro vás jako ušité!


Univerzita obrany v Brně Objevíme v tobě, co ani nevíš, že v sobě máš!


OTEVŘENÁ UNIVERZITA VŠCHT Praha

Od začátku semestru na VŠCHT Praha (14. 9. 2020) spouštíme nový projekt nabízející středoškolákům možnost si na jeden den vyzkoušet, jaké je to být vysokoškolákem, konkrétně studentem VŠCHT Praha. Zájemci si mohou na základě krátkých videomedailonků vybrat jednoho z průvodců (starších studentů VŠCHT) a strávit v jeho doprovodu den na půdě univerzity každodenními studijními i mimoškolními aktivitami.

Přihlašování je otevřeno nepřetržitě formou online formuláře na webových stránkách, kde také najdete více informací k programu: https://studuj.vscht.cz/otevrena-univerzita.


Návštěva Univerzity Pasov

Nabídka možnosti nahlédnout do univerzitního života na kampusu Univerzity Pasov, představení rozmanitých a mezinárodních studijních oborů. V rámci prohlídky kampusu bychom Vám nabídli následující body programu, z nichž si můžete vybrat na základě zájmu a časového rozvrhu:

1)    Prohlídka kampusu Univerzity Pasov

2)    Návštěva informativní přednášky o nabídce studijních oborů na Univerzitě Pasov

3)  Návštěva Vámi vybrané přednášky (většinou nabízíme tři paralelní přednášky, ze kterých si studenti dle zájmu sami mohou vybrat, jakou přednášku navštíví)

4)    Společný oběd v menze jako zakončení návštěvy univerzity (výdaje za osobu: 5 euro)

Termín konání: po domluvě


Nový studijní program Sportovní technologie, VUT

Nový studijní program VUT v Brně Sportovní technologie propojuje sport a moderní technologie.

Naučíme vás pracovat s různě zaměřenými technologiemi pro sport. Rozvineme vaše nadání, vzděláme vás v kinantropologii a naučíme vás navrhovat technologie pro sport. Při studiu se setkáte s moderními metodami zpracování signálů, jakými je například využití umělé inteligence. Díky promyšlené koncepci studia a důrazu na praxi si rychle propojíte získané vědomosti a dovednosti a budete je umět samostatně použít pro vlastní tvůrčí činnost.


Studium na Futtwangen University v Německu – prezentace VŠ

 • Jsme menší vysoká škola na jihozápadě Německa (přesněji jihozápadě Bádenska-Württemberska), s hlavním kampusem v městysu Furtwangen im Schwarzwald a se dvěma dalšími kampusy v okresních městech Villingen-Schwenningen a Tuttlingen.
 • Specifikem naší vysoké školy je praktická orientace a úzké vazby na průmysl – jihozápad Německa je průmyslovou výspou, s těžištěm ve středněstavovských firmách.
 • Většina bakalářských oborů startuje 2x ročně. Zimní semestr začíná kolem 1. října, letní kolem 15. března (vždy v pondělí). Deadline pro podání přihlášek je 15.01. a 15.07. U uchazečů s českou maturitou je požadována nostrifikace. Česká maturita je bez problémů uznávána, a to zdarma, tento úřední akt však může trvat i několik měsíců.


Den studentem Pedagogické fakulty MU

Chceš si zkusit být studentem vysoké školy? Napiš na mail projektstredoskolaci@gmail.com a dohodni se na svém dnu na VŠ. Tato nabídka je jen pro některé školy v rámci projektu ve spolupráci s Otevřeno, tak to ho využij!

otevreno-pdf


Nabídka vysokých škol a informace o uplatnění absolventů

V informačním systému ISA+, který Vám nabízí pomoc při hledání vzdělávací a profesní dráhy, naleznete všechny školy a obory vzdělání, informace k přechodu na trh práce i do dalšího vzdělávání. Při výběru povolání Vám pomůže i Profi test nebo videoukázky technických profesí. Velkým přínosem je ISA+ pro žáky se zdravotním postižením i pro žáky se studijními problémy.


Masarykova univerzita – informace pro budoucí studenty

Přemýšlíte o studiu na Masarykově univerzitě? Podívejte se na web www.muni.cz, kde naleznete veškeré informace o nabízených oborech, přijímacích zkouškách a termínech, které je nutné sledovat.
Studium si nastavte podle sebe

 • Ať už se chcete zaměřit jen na jednu oblast, nebo máte více zájmů, MUNI vám vyjde vstříc. Můžete studovat jeden studijní program, kombinovat hlavní a vedlejší obor nebo zvolit specializaci. A když vás láká předmět z jiného programu? Jen si ho zapište!

Pokud vás zajímá život na MUNI, sledujete webovou stránku https://www.online.muni.cz/.


Vysoké učení technické v Brně

Dny otevřených dveří na jednotlivých fakultách VUT začínají už začátkem listopadu.

Přijímací řízení na VUT zahrnuje většinou písemný test zaměřený na zájem o příslušný obor studia a na znalosti v odpovídající technické nebo umělecké disciplíně. Součástí přijímacího řízení může být i talentová zkouška. Některé fakulty přijímají studenty s výborným prospěchem nebo studenty úspěšné v olympiádách a dalších vybraných SŠ soutěžích bez přijímacích zkoušek.

Přehled oborů a informací o studiu naleznete zde.


Mendelova univerzita v Brně

Mendelovu univerzitu v Brně tvoří pět fakult a jeden vysokoškolský ústav:

 • Agronomická fakulta
 • Lesnická a dřevařská fakulta
 • Provozně ekonomická fakulta
 • Zahradnická fakulta
 • Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií
 • Institut celoživotního vzdělávání

Infromace o přijímacím řízení na jednotlivé fakulty naleznete zde.


Univerzita obrany v Brně

Univerzita obrany poskytuje akreditované vzdělání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech, které jsou vojenského, vojensko-manažerského, ekonomického, technického a zdravotnického zaměření.

Podívejte se, co vám může nabídnout Univerzita obrany v Brně. Dny otevřených dveří pro jednotlivé fakulty zajčínají už v prosinci.


České vysoké učení technické v Praze

ČVUT patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů.

Dny otevřených dveří začínají už v listopadu.


Univerzita Karlova

Dny otevřených dveří na jednotlivé fakulty UK naleznete zde.

Oficiální autorizovaná verze vyhlášených podmínek přijímacího řízení ke studiu na fakultách Univerzity Karlovy je zveřejněna na adrese: https://is.cuni.cz/studium/prijimacky . Zde uchazeči naleznou podrobné informace o obsahu přijímacích zkoušek, kritériích hodnocení a podmínkách pro přijetí ke studiu do jednotlivých studijních programů a oborů.


Česká zemedělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita v Praze nabízí studentům vzdělávání na šesti fakultách a vysokoškolském institutu:


Vysoká škola ekonomická v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) je největší veřejnou vysokou školou ekonomickou v České republice. VŠE se člení na 6 fakult, které zájemcům nabízejí široké spektrum studijních oborů v  bakalářském, navazujícím magisterském i doktorském studijním programu. Pět fakult – Fakulta financí a účetnictví, Fakulta mezinárodních vztahů, Fakulta podnikohospodářská, Fakulta informatiky a statistiky a Národohospodářská fakulta – je umístěno v centru Prahy, Fakulta managementu působí v Jindřichově Hradci. Studium probíhá podle zásad Evropského systému převodu a akumulace kreditů (ECTS).


Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) je dynamicky se rozvíjející vysokou školou, která poskytuje širokou nabídku studia humanitních, přírodovědných, technických i uměleckých oborů na šesti fakultách.