Quantum MeetUP – PřF UP v Olomouci
Jedná se o celodenní blok přednášek z oboru kvantové fyziky pořádaný katedrou optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který je naplánovaný na středu 21. června 2023. Cílem je zvýšit zájem středoškolských studentů o tento obor, ukázat jim nejnovější trendy a výzkum v oblasti kvantové fyziky a motivovat jejich další studijní zájem.
Přednášky budou probíhat interaktivní formou on-line a pokrývají široké spektrum témat převážně v kvantové optice a kvantovém zpracování informace. Účastníci se tak dozví nejen o základním výzkumu v kvantové fyzice, ale i o špičkovém aplikovaném výzkumu, který může v nadcházejících letech zcela změnit svět informačních technologií. Obsahově jsou přednášky samozřejmě přizpůsobeny věku posluchačů.
Quantum MeetUP je určen pro studenty všech ročníků středních škol, kteří mají potenciál věnovat se studiu fyziky a moderních technologií. Součástí programu bude i panelová diskuse se současnými magisterskými a doktorskými studenty, kteří tak Vašim studentům osvětlí, co vysokoškolské studium fyziky obnáší a jaké schopnosti jsou potřeba pro jeho úspěšné absolvování.
Účast je samozřejmě zcela zdarma. S ohledem na kapacitu sálu je účast omezena na 50 studentů (učitele – doprovod nepočítáme, pozn.).
Registrační formulář:https://forms.gle/LcB4RMPyXhDLJf3HA
DeCENTní slavnost 23.5.2023
V den 100. výročí Moravské zemské knihovny jako národní instituce – 23. května 2023, pořádá MZK v Björnsonově sadu DeCENTní slavnost. Od 9.00 hodin budou v parku připraveny téměř čtyři desítky atrakcí a aktivit. Za všechny zmiňme da Vinciho most Univerzity obrany, zvířata z Brněnské ZOO, mobilní exponáty VIDA!, výtvarná dílna Moravské galerie Brno, literární salón a šifrovací hru MZK či model Země a Měsíce z Hvězdárny a planetária Brno.
Mimoto bude na pódiu probíhat v době od 9.00 do 11.00 hodin zábavní hudebně-dramatický program, na závěr pak autorské čtení Aleny Mornštajnové.
Informatiky naostro
Kurz je určen především studentům 3. a 4. ročníků oborů zaměřených na studium informačních technologií. Úspěšným absolventům tohoto kurzu mohou být prominuty přijímací zkoušky na IT studijní program na PEF MENDELU. Dvoudenní vzdělávací seminář probíhá obvykle v lednu a v červnu. První den je spíše o nabytí teoretických znalostí. Druhý den je převážně o práci na projektu a prezentaci výsledků.
- Kurz 1: Databáze nejsou žádná věda
- Kurz 2: Webová grafika
- Kurz 3: Obrana před kybernetickými útoky
- Kurz 4: Kolaborativní robotika
- Kurz 5: Programování v Pythonu
- Kurz 6: Reaktivních webových aplikací se není třeba bát
- Kurz 7: Full stack vývojářem za dva dny
- Kurz 8: Arduino – tak trochu jiné programování
Kurz bude probíhat v termínu 14. – 15. 6. 2023 a je nutné se a něj dopředu registrovat.
Červen 2023: Letní škola optiky
Letní škola optiky má již dlouholetou tradici. Po dvouleté pauze v době covidové se znovu rozběhla v roce 2022 a letos v týdnu 19. – 23. června proběhne již 9. ročník. Je určena středoškolákům od 16 let, kteří si mohu v našich laboratořích na vlastní oči vyzkoušet, jak fungují základní optické principy.
Formou devíti jednoduchých pokusů, které jsou nachystané v našich laboratořích, si studenti budou moci vlastnoručně pohrát se světlem a s optikou. Během týdne se tak studenti dozvědí základní informace ze stěžejních oblastí optiky: šíření světla, difrakce, lom světla, interference,
konstrukce optických přístrojů, mikroskopie, lasery, měření spektra. Studenti se s námi také podívají teleskopem na Slunce.
Pro účast na Letní škole je nutná online registrace ZDE.
11. ročník T-Expedice 2023
T-Expedice je příležitost zúčastnit se realizace skutečného výzkumného záměru. Expedice slouží k tomu, abychom objevovali a naučili se objevovat svět kolem nás. Je skutečně již všechno důležité v našem každodenním životě objeveno?
Expedice nabízí příležitost pro každého, který si chce vyzkoušet něco nového nebo má nápad na něco, co by chtěl vyzkoumat. Možnosti jsou z hlediska oblasti zájmu nesmírně široké. Existují samozřejmě vědní obory jako biologie a historie, které se na expedicích opakují, ale reálně oborová omezení nejsou. Lze stavět robota, zkoumat podmínky pro handicapované ve městě, zkoumat umělecká díla v krajině, dělat fyzikální experimenty, hrát divadlo…
Účastník akce si vybere jednu z badatelských sekcí, ve které během online i prezenční části akce pracuje.
Science and technology club
Science & Technology Club vznikl s cílem sdružovat komunitu brněnských vysokoškolských studentů, akademických pracovníků, výzkumných pracovníků a všech, kteří se zajímají o nejnovější pokroky v přírodních vědách a technice.
- Každý semestr jsou pořádány popularizační přednášky na Masarykově univerzitě a VUT v Brně, přijďte si rozšířit obzory.
- YouTube kanále
Otevřená věda – podzim 2023
- Akademie věd České republiky pod hlavičkou projektu Otevřená věda realizuje Vědecké stáže. Termín pro podávání přihlášek se blíží, zaregistrovat se lze do 30. 11. 2023. Podmínky přihlašování a více informací naleznou studenti zde.
-
Cílem aktivity je umožnit studentům získat zkušenosti z vědecké praxe a podpořit jejich zájem o vědu a badatelské obory. Stáže se konají pod vedením českých i zahraničních vědecko-výzkumných pracovníků na jednotlivých pracovištích Akademie věd po celé České republice.
-
Stáže budou probíhat po dobu dvanácti měsíců od ledna do prosince 2021. Studenti mohou vybírat z DATABÁZE STÁŽÍ, kde najdou nabízené stáže nejrůznějších témat přírodních, technických, humanitních a společenských věd.
Juniorská akademie Lékařské fakulty MU
Jsme program zaměřený na podporu nadějných mladých mozků středoškolských studentů, jehož základem je spolupráce s pedagogy středních škol, především vyučujících biologii, chemii, fyziku a matematiku. Jste-li právě studentem nebo učitelem na střední škole, naše akademie je určena právě Vám! Podívejte se na aktuální nabídku kurzů.
Poznej FI MU
Připravili jsme pro tebe tři dny, během kterých můžeš zažít život na Fakultě informatiky. Vyzkoušíš si, jak probíhá studium informatiky na vysoké škole a v odborných workshopech připravených fakultními laboratořemi nahlédneš do několika zákoutí informatiky. Čekají tě také netradiční informatické hry, během kterých poznáš fakultu tak trochu jinak. Na akci potkáš studenty i vyučující, kteří tě seznámí s životem na vysoké škole.
Chemická kavárna
V rámci přednášky se podíváme na to, z jakých komponent jsou složena tzv. chytrá mobilní zařízení, tedy zejména tablety a mobilní telefony, a jakou ekologickou stopu jejich výroba a využívání zanechává. Následně se podíváme na vybrané možnosti, jak uvedená zařízení recyklovat a také na možnosti, jak tato zařízení dále využít ve formě repurposingu ve výuce přírodních věd.
Vím proč
- Máte pocit, že byste nějaký pokus nebo fyzikální jev uměli natočit a vysvětlit líp?
- Narazili jste na téma, které v našem archivu nepochopitelně chybí?
- Potřebujete si šplhnout u učitelky? Nebo vás prostě baví blbnout s fyzikou?
Hurá! Natočte video, nahrajte ho na náš web a my vás automaticky zařadíme do podzimní soutěže o 200 tisíc korun. Pár tipů, jak zvýšit své šance na výhru, najdete zde.
Šifra pana Mendela – probíhá neustále
Vydej se po stopách G. J. Mendela, zdolej sérii záludných šifer a vypátrej jeho ztracený rukopis, který jednou položí základy moderní genetiky! Pokud bys rád za svůj výkon na konci geohry obdržel drobnou cenu, je třeba do cíle dorazit od 10 do 18 h od úterý do neděle.
Olomoucký informatický korespondenční seminář
Olomoucký informatický korespondenční seminář – je možností, jak se seznámit s fascinujícími oblastmi informatiky a ještě u toho získat hodnotné ceny. Olinx je korespondenční seminář pořádaný Katedrou informatiky Univerzity Palackého. Nemusíte nikam cestovat, stačí mít jenom počítač a ochotu přemýšlet. Olinx je způsob, jak trávit svůj čas něčím užitečným a přitom zábavným a zajímavým.
Science and technology club
Science & Technology Club vznikl s cílem sdružovat komunitu brněnských vysokoškolských studentů, akademických pracovníků, výzkumných pracovníků a všech, kteří se zajímají o nejnovější pokroky v přírodních vědách a technice.
- Každý semestr jsou pořádány popularizační přednášky na Masarykově univerzitě a VUT v Brně, přijďte si rozšířit obzory.
- YouTube kanále
Python pro středoškoláky – FI MU
V rámci kurzu se seznámíte s programovacím jazykem Python a objevíte jeho krásy při tvorbě vlastních počítačových her. Začneme představením programovacího jazyka Python, dále knihovny Pygame, kterou budeme využívat pro snadnější tvorbu her a následně už programováním her samotných. Začneme od úplného začátku s vykreslováním a přes obsluhu události z klávesnice a myši se dostaneme až k hrám jako je Pexeso, Snake nebo Fifteen.
Kurz bude probíhat jednou týdně a celkově bude 10 lekcí po dvou hodinách na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity pod vedením lektorů se zkušenostmi s programováním v Pythonu i výukou programování. V případě nutnosti přejít na on-line výuku bude probíhat přes platformu Discord a interaktivní osnovu e-kurzu v Informační systém Masarykovy univerzity.
ZISK
Víš, jak využít otevřená data? Koukni na data.Brno
Město Brno si uvědomuje vzrůstajícího významu digitální světa, a proto byl dne 21. března 2018 spuštěn datový portál města Brna, prostřednictvím kterého poskytuje město svá data veřejnosti. Dataportál vytváří podhoubí, ve kterém může kdokoliv využívat městská data pro svoje inovativní projekty, pro výzkum, kontrolu anebo pro informování se o aktuálním stavu věcí v Brně. Každé město, které chce být úspěšné ve zvyšování kvality života svých obyvatel, musí dbát na principy otevřenosti a zvyšování kvality svých služeb. A právě datový portál data.brno.cz je kamínkem do mozaiky opatření, jež tyto principy naplňuje.
- Zpráva o stavu města Brna – interaktivní aplikace
Podcast Technicky vzato
Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi.
Podcast najdete na Spotify, Apple Podcasts, Overcast a dalších oblíbených platformách či aplikacích.
Talnet
Chceš poznat věci více „na dřeň“? Zkus klást záludné otázky. Máš chuť poznávat modely, které přesněji vystihují realitu? Zkus je navrhnout.
Talnet je výzvou pro lidi, které zajímají nevšední problémy a berou je jako něco, s čím se chtějí inteligentně vypořádat. Talnet znamená síť pro talentované studenty – vlastně jde o skupinu mladých badatelů, kteří se nespokojí s vysvětlením, že něco nějak prostě funguje, ale chtějí vědět „jak a proč“.
T-kurzy – registrace do polovina října
Zájemci si mohou vybrat z oborů chemie, fyzika a astronomie, biologie, programování a elektrotechnika, matematika a připraveny jsou i dva historické kurzy, úvod do filosofie, kurzy osobního rozvoje, vývoj vlastní hry a další. Mezi letošní novinky patří kurz o radioaktivitě nebo o rostlinných hormonech.
Motivovaným a zvídavým žákům nabízí tato aktivita možnost dozvědět se v komunikaci s instruktorem více než ve škole a pokládat otázky, na které nenašli odpověď. V každém ze dvou výukových bloků studenti absolvují šest lekcí s úkoly a mohou si zvolit, po kterém bloku zpracují seminární práci pod vedením instruktora. Každý student vypracovává během roku pouze jednu práci podle vlastních preferencí. Vyvrcholením činnosti v kurzech jsou online obhajoby seminárních prací před všemi spolužáky v kurzu a následně i její prezentace na prezenčním soustředění – nebo online pro ty, co se soustředění neúčastní – před odbornou porotou.
Časová náročnost jednoho T-kurzu je 2 – 4 hodiny týdně. Doproručujeme toto brát v úvahu při registraci do vyššího počtu kurzů.
Jak se přihlásit do T-kurzu
BRněnský KOrespondenční Seminář 
- Baví tě matematika?
- Máš chuť si zasoutěžit?
- Chceš jet na soustřeďko a dovézt si spoustu zážitků?
- Chceš třeba i něco vyhrát?
Neváhej a zapoj se do našeho korespondenčního semináře! Více o pravidlech se dozvíš na stránce úvodní informace.
Zadání a řešení jednotlivých sérií + pomocný text.
Korespondenční semináře pro nižší gymnázium
- KoMáR – Matematický korespondenční seminář
Korespondenční seminář KoMáR je určen pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, kteří si rádi s matematikou hrají a nebojí se zajímavých příkladů.
V tomto školním roce se můžete těšit na 5 sérií po 8 příkladech, pro nejlepší budou přichystány hodnotné ceny. Kromě zajímavých úloh se také můžete těšit na víkendová soustředění plná nejen zajímavých přednášek, ale také všelijakých her, které zapojí vaše končetiny i mozkovny. ZADÁNÍ ÚLOH - JÁMA LVOVÁ
Jáma lvová je korespondenční soutěž na pomezí matematiky a informatiky. Skládá se ze tří kol, v každém z nich na Tebe čeká 5 záludných úloh. Soutěž je rozdělena na dvě věkové kategorie: mladší (6. a 7. třída) a starší (8. a 9. třída), zúčastnit se však mohou i řešitelé z nižších tříd.
Pro 12 řešitelů z každé kategorie (dohromady tedy 24) máme připraven tábor, jenž se bude konat o následujících letních prázdninách. Na tábor může jet každý řešitel, který zašle přihlášku, ale přednost mají ti s lepším umístěním v soutěži. První kolo soutěže začíná koncem září, další kola budou následovat vždy s odstupem přibližně dvou měsíců. - Výfuk
Výfuk je korespondenční seminář z fyziky. To znamená, že úlohy je třeba po vyřešení sepsat a odeslat (elektronicky nebo poštou) organizátorům na kontaktní adresu. Během školního roku je zveřejněno celkem šest sérií úloh. Někdy jsou doplněny i mimořádnými sériemi (soutěž navíc).
V jedné sérii naleznete celkem sedm úloh, přičemž každá úloha má jiný počet bodů podle její obtížnosti a trochu odlišné zaměření (úloha logická, matematická, kinematika, dynamika, speciální fyzika, experimentální a na závěr bývá uvedeno nějaké zajímavé pojednání pro zvídavé, často přesahující rámec výuky ve škole).
Korespondenční semináře z chemie
- ViBuCh
- Baví vás chemie? Chtěli byste se dozvědět víc, než vám řeknou ve škole? Zajímá vás, jak vypadají moderní chemické laboratoře a co se v nich děje? Chtěli byste najít přátele s podobnými zájmy?
- Zkuste řešit ViBuCh! ViBuCh (Vzdělávací ikurz pro budoucí chemiky) je korespondenční seminář pro středoškoláky se zájmem o chemii a související témata, kterým se věnuje současný výzkum.
- Na podzim pořádáme víkendové setkání a v létě pro nejlepší řešitele potom týdenní soustředění plné poučení i zábavy.
- KSICHT
- Korespondenční Seminář Inspirovaný Chemickou Tematikou – je určen všem středoškolákům a žákům ZŠ, kteří mají rádi chemii. Nabízí zábavu, poučení a zajímavosti z nejrůznějších koutů chemie.
- Každoročně vycházejí čtyři série úloh, pořádají se společné výlety a ti nejlepší se mohou zúčastnit závěrečného soustředění na PřF UK. Poznáš, že chemici rozhodně nejsou suchaři v bílých pláštích!
Seminář Ekonomických Mozků
- Soutěž je určena jednotlivcům, každý soutěžící má za úkol řešit příklady z několika oblastí ekonomie. Celkový počet úloh je dvacet, jsou rozděleny do čtyř sérií po pěti příkladech. Všechny příklady se řeší doma, poté jsou do určitého data doručeny pořadatelům soutěže.
- Pro nejúspěšnější řešitele jsou připraveny věcné ceny. Úspěšnost je posuzována podle počtu získaných bodů za všechny série dohromady. Jako bonus budou po každé sérii vyhlášení tři nejlepší řešitelé, kteří dostanou drobné ceny.
Další odměnou pro tři nejúspěšnější řešitele je prominutí přijímacích zkoušek na ESF MU pouze do následujícího akademického roku po úspěšné účasti v SEM. - Zadání a řešení úloh
Korespondenční seminář z informatiky
Cílem semináře je seznámit řešitele se zajímavými oblastmi informatiky a procvičit programátorské, matematické a logické myšlení. Seminář je uzpůsoben jak pro úplné začátečníky, kteří si na jednoduchých příkladech procvičí danou problematiku, tak pro zkušenější řešitele, kteří se pokusí pokořit hlavní soutěžní úlohy.
- Procvičíš si programátorské, matematické a logické myšlení a schopnost řešit nelehké problémy s využitím počítače. Získáš nové znalosti a naučíš se algoritmy běžně používané v každodenní programátorské praxi.
- Naučíš se své myšlenky jasně formulovat a srozumitelně vyjadřovat. Připravíš se na programátorské i jiné soutěže, např. na matematickou olympiádu kategorie P, ale také na budoucí přijímací zkoušky či pohovory. Trénink je základ úspěchu!
- Přiblíží se ti látka vyučovaná na vysokých školách. Dokážeš se lépe rozhodnout, co chceš studovat, a pokud se rozhodneš pro informatiku, získáš mírný náskok na své budoucí spolužáky.
- Budeš-li patřit mezi úspěšné řešitele, můžeš se těšit na přijetí na Fakultu informatiky MU bez přijímacích zkoušek. (podrobněji níže)
- A hlavně, když budeš svědomitě řešit, jistě tě nemine odměna v podobě týdenního soustředění.
Interaktivní biologický seminář 
PROČ ŘEŠIT IBIS?
- Jsi na střední škole a chystáš se maturovat z biologie?
- Chceš se hlásit na vysokou na přírodovědný obor nebo medicínu, farmacii či veterinu?
- Baví tě biologie a rád objevuješ nové věci? Chceš se dozvědět více o světě kolem sebe?
Pak je IBIS určený právě Tobě!
Olympiády v roce 2022/23
- Fyzikální olympiáda
- Zadání fyzikální olympiády pro středoškoláky a pro nižší gymnázium.
- Astronomická olympiáda
- Školní kolo v délce 40 min. se koná v listopadu 2020 a máte k dispozici libovolné pomůcky. Pokud máš zájem, oslov svého fyzikáře!
- Matematická olympiáda
- Zadání matematické olympiády pro středoškoláky a pro nižší gymnázium.
- Chemická olympiáda
- Zadání je dostupné na webu! Termíny pravidelných konzultací je potřeba si co nejdříve domluvit s paní učitelkou Richterovou.
- Geologická olympiáda
- Chceš soutěžit? Oslov svého přírodovědného učitele!
Přemýšleli jste, kde vám olympiáda usnadní život? Koukněte se například na program ČEZ pro technicky nadané středoškoláky nebo jadernou maturitu.
Jaderná akademie
Původně měla Jaderná akademie proběhnout v dubnu jako jednodenní stáž přímo v elektrárně. Vzhledem k situaci nakonec vzniklo 26min video, které učitele a případně i žáky seznámí s aktuální situací a nabídkou Skupiny ČEZ pro školy. Na tomto projektu spolupracuje Skupina ČEZ se sdružením Energetické Třebíčsko.
Science slam MINI series
Science slam je soutěž, ve které vám vědci jednoduchou a zábavnou formou povídají o tématech, kterými žijí. Nahlédněte pod pokličku současného výzkumu. Vědci v roli herců. Publikum porotou.
MOON CAMP CHALLENGE: Navrhni základnu na Měsíci
V rámci Moon Camp Challenge mají žáci od 6 do 18 let ve třech věkových a obtížnostních kategoriích za úkol navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad nebo Fusion 360 základnu na Měsíci, která udrží na živu minimálně 2 astronauty.
Soutěž je určena 2 – 6 členným týmům ve 3 soutěžních věkových a obtížnostních kategoriích. Uplatni své znalosti a kreativitu a pošli svůj návrh do ESA.
FinGR Play – Turnaj tříd v online hře o financích a životě
- Hra tě provede finančním životem běžné české domácnosti. Tvým úkolem je provést svěřenou rodinu nástrahami a příležitostmi, které ji v životě mohou potkat a úspěšně ji dovést ke splnění jejích cílů a k dosažení finanční nezávislosti.
- Hra má deset kol, každé představuje tři roky života rodiny. Během nich můžeš využívat různé finanční nástroje. Cestu ke splnění cílů ti budou zpříjemňovat, ale také znepříjemňovat různé události. Jak se ti podaří cíle rodiny splnit, to záleží především na tom, jakým způsobem nastavíš její finanční hospodaření.
Robotiáda – vytvoř si tým a zúčastni se turnaje robotů!
Robotiáda je super mezinárodní soutěž pro holky a kluky od 6 – 19 let, základních a středních škol. Nečeká tě žádné biflování. Není to žádná olympiáda. Ty a tvoji spolužáci budete totiž stavět robota. Z lega, Funkčního. Takového, co se dá naprogramovat. Takového, co vás bude poslouchat. A až ho postavíte, zúčastníte se s ním turnaje, ve kterém vyhraje ten nejlepší. Zní to super, že? Podívejte se na pravidla a soutěžní disciplíny.
-> Pokud máš zájem, zastav se v kabinetě matematiky v 2. patře a zkusíme vycvičit našeho robota!
Fyzikální kavárna – každý třetí čtvrtek v měsíci
Ústav fyzikální elektroniky pořádá ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků (JČMF) každý třetí čtvrtek v měsíci od 17.00 hod. pravidelnou Fyzikální kavárnu. Kávu vaříme v posluchárně F2 v budově fyziky v areálu PřF MU, Kotlářská 2, Brno.
Jaro 2023 – Jaderná a energetická maturita
Technicky nadaní středoškoláci mají příležitost strávit tři dny na stáži v některém z provozů Skupiny ČEZ.
Jaderná maturita je odborná stáž pro středoškoláky, kteří se zajímají o techniku a energetiku. Stáže probíhají přímo na našich jaderných elektrárnách Temelín nebo Dukovany, trvají 3 dny a jejich program je naplněn přednáškami, exkurzemi a besedami. Je to zároveň skvělý způsob, jak navázat budoucí spolupráci se Skupinou ČEZ.
Energetická maturita je stáž zaměřená na klasickou energetiku. Probíhá v uhelné Elektrárně Tušimice v severních Čechách.
Distribuční maturita je stáž zaměřená na oblast distribuce elektrické energie. Pro letošní rok plánujeme hned dvě akce, jedna bude probíhat na Kladně, druhá v Hradci Králové.
Stáže jsou určeny pro studenty 3. ročníků (4. ročníků), kteřé podloží svůj zájem např. účastí na matematické nebo fyzikální olympiádě, technické soutěži, účasti na odborných stážích nebo jiných akcích zaměřených na techniku.
Kurzy Bioskop MU
Místo konání: Univerzitní Kampus MU (vstup od Campus Square)
Bioskop 16+ je kategorií kurzů vhodných pro studenty SŠ. Jednotlivé úlohy v kurzech mají cca dvouhodinový rozsah a hravou formou předávají nové poznatky a rozšiřují informace získané při školní výuce. Akce je určena: studentům SŠ 16+, učitelům
Termín je možné rezervovat na stránkách bioskop.muni.cz
Kurzy je možné realizovat, po domluvě, i v odpoledních hodinách. Minimální počet účastníků je 12 studentů, maximální počet je 30 studentů. Kurzy jsou zpoplatněny: 100-150 Kč/student a jsou určeny třídám/skupinám SŠ.
Eurorebus
Eurorebus je tradiční vědomostní soutěž. Lze v ní vyhrát účast v Expedici po Evropě, počítačovou sestavu a spoustu dalších atraktivních cen, které si můžete prohlédnout v Katalogu cen. Jednotlivci získají ceny jakožto reprezentanti úspěšných tříd v Krajských kolech a v Celostátním finále.
Soutěž probíhá po dobu celého školního roku a utkávají se v ní školní třídy i celé školy. Škola, jejíž třídy si v průběhu soutěže povedou nejlépe, získá putovní Pohár Eurorebus. Odměny v podobě menšího poháru se dočká i nejúspěšnější základní škola.
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
- Chceš se v něčem zlepšit, poznat nové lidi a vidět kus světa?
- Máš zajímavé cíle a sny, které bys rád realizoval(a)?
- Rád(a) přijímáš v životě výzvy a pouštíš se do nových věcí?
Pak je pro tebe program DofE to pravé.
Účastníci programu DofE (tzv. “Dofáci”) si stanovují vlastní cíle, které jsou zároveň dostatečnou výzvou pro jejich osobní rozvoj. Program DofE je postaven na čtyřech klíčových oblastech, do kterých se mladí lidé zapojují: rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. Všechny oblasti mají tři úrovně náročnosti, od bronzové až po zlatou. Za dosažení každé z nich je mladý člověk oceněn a namotivován k dalšímu rozvoji.
Věda na přání
Věda na přání je bezplatný eshop s populárně-vědeckými přednáškami. Stačí jen pár kliknutí a učitelé nebo studenti mají zajištěný kurz dle svého přání a gusta.
Snažíme se neustále hledat další zajímavá témata a lektory a přidáváme nové kurzy. Můžete se těšit na „Jak se vyznat v pečivu“, „Éčka v potravinách“, ale třeba také „Plasty a životní prostředí“ nebo fyzikální kurz „Historie a současnost dalekohledu“. Informace o naší nabídce najdete na http://vedanaprani.cz/kurzy
Centrum pro talentovou mládež – CTM Online kurzy
CTM online kurzy nabízí přes 100 online kurzů v angličtině nejrůznějších zaměření, od matematiky po tvůrčí psaní. Studovat můžeš od 11 let až po maturitu. Začít můžeš jednoduššími kurzy (3 – 6 měsíců) a dopracovat se můžeš až do náročných AP online kurzů (trvají 7 až 12 měsíců), které jsou přípravou na složení mezinárodních oborových AP zkoušek – uznávaných v přijímacím řízení na univerzity po celém světě i u nás.
Kurzy pro mladší studenty zaberou kolem 2-3 hodin týdně. AP online kurzy mohou vyžadovat i 10 hodin týdně studia. Kurzy jsou náročné, ale času věnovaného studiu nebudeš v budoucnu nikdy litovat.
Zimní semestr
Registrace probíhají od 15. října do 18. listopadu.
Začátek studia je první týden v prosinci, kurzy končí na konci května. Přesný harmonogram dostane každý student od svého instruktora.
Proč si zvolit informace? –> zvolsi.info
S informacemi je to totiž trochu jako s jídlem a internet je velký supermarket, kde si je může kdokoli obstarat. Pokud si člověk dá zkažené nebo nezdravé jídlo, nebude mu po něm dobře. Pokud si ale nastaví vyvážený a zdravý jídelníček, rozdíl rychle pozná.
Lidé si totiž málo uvědomují, že informace “konzumují” a mohou být stejně škodlivé. Ze zkažených informací (tedy dezinformací) taky nebude nikomu dobře. Chceme proto lidi okolo nás naučit přemýšlet o informacích a novinařině, stejně jako se naučili přemýšlet o prospěšnosti a škodlivosti jednotlivých druhů potravin.
Nechceme přitom nikomu říkat, co má číst a co ne. Projekt Zvol si info není zaměřený proti nikomu konkrétnímu. Je namířený proti nesmyslům, které se šíří po internetu a tváří se, že jsou v pořádku.
Naším cílem je, aby si (mladí) lidé dokázali sami vyhodnotit, které články stojí za přečtení. Už nás totiž nebaví dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými informacemi.
Přírodověda.cz
Hlavním posláním tohoto edukačně-popularizačního portálu Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který je určený pro středoškoláky, jejich vyučující, ale i veřejnost, je představovat aktivity, výzkumy a objevy této fakulty.
Lékaři bez hranic: Pomáhej s tvorbou map!
Během humanitárních krizí je nutné vědět, kde přesně se nachází lidé, ke kterým je potřeba dostat potraviny, přístřešky, lékařskou péči a další služby. Přestože se tomu dá jen těžko věřit, sídla milionů lidí po celém světě nejsou zanesena na žádné z dostupných map. Pro humanitární pracovníky to znamená zásadní nedostatek informací, bez nichž se nemohou rychle a efektivně rozhodovat.
Naši přátele z projektu Missing Maps přišli s řešením tohoto problému. Tím je aplikace MapSwipe, která umožňuje pomáhat s mapováním ohrožených skupin lidí po celém světě.
Jednoduše si prohlížíte satelitní snímky, na kterých se vyskytují domy nebo cesty. Klikáte a pomáháte s identifikací správných snímků pro naše dobrovolníky, kteří dále mapují jednotlivé oblasti. Právě tak snadno tato aplikace funguje.
Astronomický kurz
- Dozvíte se, co se děje na nebi.
- Prozradíme vám, jak si vybrat ten správný dalekohled.
- Zabrousíte do doby, kdy vznikal náš vesmír.
- Budeme společně spekulovat o nevyhnutelném zániku našeho světa.
- Čeká na vás několik desítek docela jednoduchých úloh.
- Čtení zpestří stovky unikátních snímků.
- Jakmile narazíte na potíže, vždy můžete požádat o pomoc odborníka.
- Na závěr kurzu obdržíte certifikát znalce oblohy.
- Celý tento kurz, všechny vaše konzultace, veškeré materiály jsou zdarma!
Líbí se vám tato myšlenka? Pokud ano, pak se stačí už jenom zapsat… tedy kliknout na odkaz registrace.
KrTeK – Kreativně Technický Kroužek
- KrTeK je kroužek plný experimentů a vlastní výroby. Každý týden si vyzkoušíš pokusy, které si ve škole nevyzkoušíš, a vždy si vyrobíš a odneseš domů svůj vlastní experiment nebo výrobek. Naučíme tě pájet a pracovat s různými materiály, jako PVC trubkami, drátky, magnety, difrakčními fóliemi a spoustou dalších. Vyzkoušíš si práci s pilou, kladivem, řezákem i chemoprénem. Budeš pracovat s elektřinou a nebude chybět ani špetka chemie.
- Kroužek probíhá každý týden na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, díky jejíž podpoře mohl kroužek vzniknout.
Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury – ESERO
Posláním projektu ESERO (European Space Education Resources Office) je využití témat vesmíru ke zvýšení motivace žáků pro studium technických a přírodovědných předmětů. Buduje kompletní portfolio výukových programů (sdílených napříč Evropou) a šíří je do škol především prostřednictvím akreditované výuky pedagogů.
- Zajímá Tě, jak vypadal telefonát s Mezinárodní vesmírnou stanicí? Telefonátu se účastnili i čeští studenti, podívej se zde.
- Chtěl bys prostřednictvím svého tabletu zkoumat přírodovědné a technické obory? Pro Tebe je Tabletárium.
- Baví Tě vesmír a chtěl by ses zúčastnit projektu vesmírné agentury? Sleduj aktuality a projekty na ESERO.
Srpen 2023: Astronomická expedice
- Je Ti mezi 15 a 26 roky? Máš rád astronomii, fyziku či přírodní vědy?
- Chceš se naučit pracovat s pozorovací technikou. Máš chuť se učit nové věci?
Přemluv rodiče nebo rozbij prasátko, vyplň přihlášku a těš se na léto! Když přijedeš, zařadíme Tě dle tvých zkušeností, znalostí anebo podle tvého přání do jednotlivých pozorovacích skupin. Každá skupina má svého vedoucího, který Tě povede po celou dobu expedice.
Srpen 2023: Letní studentské soustředění TCN
Letní studentské soustředění TCN je určené pro středoškolské studenty se zájmem o matematiku, fyziku a další přírodní vědy. Je pořádané studenty zaštítěné Studentskou unií při Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.
Na programu jsou přednášky profesorů FJFI ČVUT a dalších hostů na aktuální a zajímavá, přesto „středoškolsky dostupná” témata. Dále potom exkurze. V případě zájmu dostanete prostor sami si zkusit prezentovat své příspěvky vypracované například v rámci fyzikálních seminářů, středoškolské výzkumné činnosti či experimentů. A to vše samozřejmě doplní odpočinkový, sportovní a zábavní program.
Online – Rozšiř si obzory v IT
- CodeAcademy – Learn to code interactively, for free.
Naučte se Python, Javascript, PHP a mnoho dalšího. Stačí si vybrat lekci a můžete se zdokonalovat. Pokud byste chtěli využít odborné pomoci při vašem vzdělávání, zeptejte se svého učitele na spolupráci s Red Hatem. - CodeCombat
If you want to learn to program, you need to write (a lot of) code. At CodeCombat, our job is to make sure you’re doing that with a smile on your face. - CODE – Každý student v každé škole by měl mít možnost se naučit informatiku.
Tenký kód – Vytvořte a sdílejte svou hru Flappy.