Přírodní vědy – harmonogram akcí

Mistrovství ČR v řešení sudoku

Místem konání Mistrovství České republiky v sudoku 2021 je Ústav matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně (Kotlářská 267/2 – Budova 08). Vchod do areálu Přírodověděcké fakulty je z ulice Kotlářská, pro orientaci koukněte na mapku areálu.

Není nutné být přítomen po celou dobu konání soutěže.

Program:

Sobota 23. října 2021
10:15 – 12:45 1. – 3. kolo soutěže jednotlivců / 1. – 3. kolo soutěže juniorů
14:05 – 14:20 vyhlášení výsledků soutěže juniorů
14:25 – 15:25 vložená soutěž v logice
15:40 – 16:25 4. kolo soutěže jednotlivců
16:40 – 18:00 1. – 2. kolo týmové soutěže
Neděle 24. října 2021
09:30 – 11:35 5. – 6. kolo soutěže jednotlivců
11:50 – 12:20 3. kolo týmové soutěže
13:30 – 14:45 play-off soutěže jednotlivců
14:50 – 15:10 vyhlášení výsledků
Sudoku – Wikipedie

Brloh – pro nižší gymnázium, registrace do 8.11.2021

Brloh je zábavná týmová soutěž určená pro žáky základních škol a nižších gymnázií. Hra se skládá ze tří kol, kdy každý úspěšný tým se dostane do semifinále. Na nejúspěšnější týmy ve finále čeká spousta cen. Brloh je brněnská logická hra a je tou pravou výzvou pro tebe!brloh


 T-Exkurze – registrace do 8.11.2021

Ochutnej vysokoškolské studium, navštiv s námi univerzitní laboratoře a zjisti více o oboru, který budeš chtít třeba v budoucnu studovat. Nabízíme témata jako jsou veterinární medicína, mikrobiologie, počítačová chemie, bioinformatika, matematika, astronomie, molekulární biotechnologie, genetika. Aktuální nabídku naleznete na naší webové stránce.

 • Vyber si z nabídky na webových stránkách témata, která tě zajímají. Zaregistruj se a přihlas se k nim.
 • K vybraným tématům ti na webu na tvém účtu zobrazíme studijní materiály.
 • Následuje test, jehož vyplnění se stává vstupenkou do laboratoře. V případě velkého zájmu vybírá dle znalostí a zájmu studenty lektor.
 • Po zveřejnění výsledků si na svém účtu vybereš termín, kdy do laboratoře půjdeš.
 • Po absolvování exkurze můžeš vypracovat T-report, za který dostaneš drobnou odměnu.
 • Samotná T-exkurze je zdarma, ty si uhradíš pouze cestu.

T-Exkurse


 Olomoucký informatický korespondenční seminář

Olomoucký informatický korespondenční seminář – je možností, jak se seznámit s fascinujícími oblastmi informatiky a ještě u toho získat hodnotné ceny. Olinx je korespondenční seminář pořádaný Katedrou informatiky Univerzity Palackého. Nemusíte nikam cestovat, stačí mít jenom počítač a ochotu přemýšlet. Olinx je způsob, jak trávit svůj čas něčím užitečným a přitom zábavným a zajímavým.

Bez názvu


 Science and technology club

Science & Technology Club vznikl s cílem sdružovat komunitu brněnských vysokoškolských studentů, akademických pracovníků, výzkumných pracovníků a všech, kteří se zajímají o nejnovější pokroky v přírodních vědách a technice.

 • Každý semestr jsou pořádány popularizační přednášky na Masarykově univerzitě a VUT v Brně, přijďte si rozšířit obzory.
 • YouTube kanále

science


Týden Akademie věd České republiky 

V termínu 1. – 7. listopadu 2021 proběhne největší tuzemský vědecký festival, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědními obory. Festival patrně znáte pod názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, do 21. ročníku akce jsme se však rozhodli vstoupit s názvem novým.

 • Vstup na veškeré akce je zdarma. Během festivalu budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do vědeckých laboratoří a odnést si nezapomenutelnou zkušenost z autentického vědeckého prostředí.
 • Atmosféru předchozích ročníků můžete zhlédnout v tomto výběru videí.
 • Z kapacitních důvodů doporučujeme rezervovat si místa, veškeré informace najdete v popisku dané akce na webu.

600x300 300dpi


Ovládni digitální technologie – kurz zdarma po úspěšném absolvování

Digitální technologie bude jednou potřebovat každý z nás. Proto spouštíme úplně nový výukový seriál a ty můžeš být u toho. Buď první a zařaď se mezi 30 studentů, kteří se naučí ovládat digitální technologie, pomůžou nám seriál otestovat a vylepšit pro další středoškoláky. A to vše úplně zdarma díky podpoře Huawei. 

Tenhle seriál z tebe udělá hvězdu digitálních technologií. Naučíš se něco z grafiky, taky jak ovládat online office nebo jak vytvořit první web. Nakoukneš do online marketingu, sestavíš si skvělý životopis a vyzkoušíš webové animace. Ukážeme ti základy a ty se pak můžeš rozhodnout, co tě nejvíc baví a kterým směrem se vydáš.

Uvidíš, že digitální technologie jsou všude kolem nás, můžou být hodně zábavné a užitečné. Na interaktivních lekcích si budeme nejen povídat, ale hlavně prakticky zkoušet novinky a hacky, které si pro tebe naši lektoři nachystali.

Tak buď napřed, využij svou šanci a začni už dnes!

 • Seriál má 10 tematických celků a každý obsahuje 2 večerní lekce, které se konají vždy ve čtvrtek od 16:00 do 18:30. Výuka probíhá od 7. října 2021 do 17. března 2022. 
 • Registrovat se můžeš do 30. září 2021. My pak obratem vybereme 30 studentů a dáme ti vědět, jestli jsi mezi nimi.

Python pro středoškoláky – FI MU

V rámci kurzu se seznámíte s programovacím jazykem Python a objevíte jeho krásy při tvorbě vlastních počítačových her. Začneme představením programovacího jazyka Python, dále knihovny Pygame, kterou budeme využívat pro snadnější tvorbu her a následně už programováním her samotných. Začneme od úplného začátku s vykreslováním a přes obsluhu události z klávesnice a myši se dostaneme až k hrám jako je Pexeso, Snake nebo Fifteen.

Kurz bude probíhat jednou týdně a celkově bude 10 lekcí po dvou hodinách na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity pod vedením lektorů se zkušenostmi s programováním v Pythonu i výukou programování. V případě nutnosti přejít na on-line výuku bude probíhat přes platformu Discord a interaktivní osnovu e-kurzu v Informační systém Masarykovy univerzity.

 • Termíny lekcí jsou pondělky v období od 13. 9. 2021 až do 15. 11. 2021 v čase 16:00–18:00.


Bioskop – vědecké výukové centrum MU

Právě je spuštěna registrace na kroužky pro středoškoláky:

 • Chemický klub
  Chemický kroužek je určen pro nadšené středoškoláky, kteří by si v laboratoři rádi vyzkoušeli náročnější chemické experimenty, které nelze provádět ve středoškolských laboratořích.Účastníci budou mít příležitost si sami připravit organické a anorganické molekuly se zajímavými vlastnostmi (léčiva, fotochromní sloučeniny, fluorescenční barviva apod.) nebo z přírodních zdrojů izolovat organické látky a studovat je s využitím různých instrumentálních technik běžně používaných v reálném výzkumu (nukleární magnetická rezonance, infračervená a UV/vis spektroskopie, plynová chromatografie).Kroužek bude probíhat zdarma v pátek jednou za 3 týdny. Začátek kroužku je v 15.00, jeho délka je 4 hodiny.
 • Terénní biologové v praxi
  Baví tě „zelená“ biologie? Chodíš rád do přírody? Zajímá tě, jak vypadají zvířata, rostliny a houby zblízka a podle čeho se určují? Pak tě rádi přivítáme v kurzu Terénní biologové v akci. Zde se seznámíš s mnoha organismy, které žijí a rostou kolem nás.
  Termín konání: 1x měsíčně ve středu odpoledne zdarma, od září 2021 do června 2022, od 16 do 19 hod
 • DNA klub
  Stěžejním tématem kurzu je centrální dogma molekulární biologie. V experimentální části kurzu si vyzkoušíte základní techniky molekulární biologie a biochemie, např. isolace DNA, exprese genu v bakteriích a následná purifikace proteinu. V teoretické části budeme diskutovat o tom, co je věda, jak se stát vědcem, kde a jak získávat věrohodné, vědecké informace, jak psát a prezentovat jako zkušený vědec. Součástí kurzu bude také týmové zpracování eseje na téma: vědecký projekt mých snů.
  Termín konání: 2x měsíčně v pátek odpoledne zdarma, od září 2021 do konce ledna 2022, od 15 do 18:30

Enegetická olympiáda – registrace do 6.10.

ENERGETICKÁ OLYMPIÁDA se bude konat již počtvrté letos na podzim. I letos máte šanci vyhrát 50 000 Kč, možnost přijetí na vejšku bez přijímaček a spoustu zajímavých cen (mezi cenami se objeví iPad, nebo opět 3D tiskárna). Registrovat se můžete na tomto linku – https://enol.cz/registraceA to až do 6. 10. 2021.
Školní kolo kolo proběhne dne 15. 10. 2021 a finále je plánované na FEL ČVUT ve dnech 4. – 5. 11. 2021. V případě nepříznivé epidemiologické situace jsme opět připraveni na všechny možné varianty vývoje finále stejně jako loni. Pokud by situace neumožňovala „live“ setkávání, přesuneme finále opět do online prostředí a výše uvedené termíny se nebudou nijak měnit.

ZISK

Internetová informatická soutěž s přesahem do matematiky a elektrotechniky pros studenty SŠ a Bc. Mimo klasických algoritmických úloh můžete čekat  i úlohy např. z oblasti sítí a bezpečnosti, programování hardwaru, umělé inteligence, kvantových výpočtů, zpracování a analýzy dat, bioinformatiky a mnoho dalších. A teď to nejdůležitější. Máme vlastní platformu pro vytváření a sdílení MEMEs spojených se seminářem přímo na našem webu.

MathRace

MathRace je matematická soutěž organizovaná Ústavem matematiky a statistiky organizátory Brněnského korespondenčního semináře pro studenty středních škol. Tato soutěž navazuje na jedenáct ročníků soutěže MathRace, o nichž se více dozvíte v archivu.

MathRace


Víš, jak využít otevřená data? Koukni na data.Brno

Město Brno si uvědomuje vzrůstajícího významu digitální světa, a proto byl dne 21. března 2018 spuštěn datový portál města Brna, prostřednictvím kterého poskytuje město svá data veřejnosti. Dataportál vytváří podhoubí, ve kterém může kdokoliv využívat městská data pro svoje inovativní projekty, pro výzkum, kontrolu anebo pro informování se o aktuálním stavu věcí v Brně. Každé město, které chce být úspěšné ve zvyšování kvality života svých obyvatel, musí dbát na principy otevřenosti a zvyšování kvality svých služeb. A právě datový portál data.brno.cz je kamínkem do mozaiky opatření, jež tyto principy naplňuje.


Podcast Technicky vzato

Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi.

Podcast najdete na Spotify, Apple Podcasts, Overcast a dalších oblíbených platformách či aplikacích.

vut podcast

Talnet

Chceš poznat věci více „na dřeň“? Zkus klást záludné otázky. Máš chuť poznávat modely, které přesněji vystihují realitu? Zkus je navrhnout.

Talnet je výzvou pro lidi, které zajímají nevšední problémy a berou je jako něco, s čím se chtějí inteligentně vypořádat. Talnet znamená síť pro talentované studenty – vlastně jde o skupinu mladých badatelů, kteří se nespokojí s vysvětlením, že něco nějak prostě funguje, ale chtějí vědět „jak a proč“.

T-kurzy – registrace do polovina října

Zájemci si mohou vybrat z oborů chemie, fyzika a astronomie, biologie, programování a elektrotechnika, matematika a připraveny jsou i dva historické kurzy, úvod do filosofie, kurzy osobního rozvoje, vývoj vlastní hry a další. Mezi letošní novinky patří kurz o radioaktivitě nebo o rostlinných hormonech.

Motivovaným a zvídavým žákům nabízí tato aktivita možnost dozvědět se v komunikaci s instruktorem více než ve škole a pokládat otázky, na které nenašli odpověď. V každém ze dvou výukových bloků studenti absolvují šest lekcí s úkoly a mohou si zvolit, po kterém bloku zpracují seminární práci pod vedením instruktora. Každý student vypracovává během roku pouze jednu práci podle vlastních preferencí. Vyvrcholením činnosti v kurzech jsou online obhajoby seminárních prací před všemi spolužáky v kurzu a následně i její prezentace na prezenčním soustředění – nebo online pro ty, co se soustředění neúčastní – před odbornou porotou.

Časová náročnost jednoho T-kurzu je 2 – 4 hodiny týdně. Doproručujeme toto brát v úvahu při registraci do vyššího počtu kurzů.
Jak se přihlásit do T-kurzu


Vím proč

 • Máte pocit, že byste nějaký pokus nebo fyzikální jev uměli natočit a vysvětlit líp?
 • Narazili jste na téma, které v našem archivu nepochopitelně chybí?
 • Potřebujete si šplhnout u učitelky? Nebo vás prostě baví blbnout s fyzikou?

Hurá! Natočte video, nahrajte ho na náš web a my vás automaticky zařadíme do podzimní soutěže o 200 tisíc korun. Pár tipů, jak zvýšit své šance na výhru, najdete zde.


 BRněnský KOrespondenční Seminář logo_podzim

 • Baví tě matematika?
 • Máš chuť si zasoutěžit?
 • Chceš jet na soustřeďko a dovézt si spoustu zážitků?
 • Chceš třeba i něco vyhrát?

Neváhej a zapoj se do našeho korespondenčního semináře! Více o pravidlech se dozvíš na stránce úvodní informace.

Zadání a řešení jednotlivých sérií + pomocný text.


Korespondenční semináře pro nižší gymnázium

 • KoMáR – Matematický korespondenční seminář
  Korespondenční seminář KoMáR je určen pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, kteří si rádi s matematikou hrají a nebojí se zajímavých příkladů.
  V tomto školním roce se můžete těšit na 5 sérií po 8 příkladech, pro nejlepší budou přichystány hodnotné ceny. Kromě zajímavých úloh se také můžete těšit na víkendová soustředění plná nejen zajímavých přednášek, ale také všelijakých her, které zapojí vaše končetiny i mozkovny. ZADÁNÍ ÚLOH
 • JÁMA LVOVÁ
  Jáma lvová je korespondenční soutěž na pomezí matematiky a informatiky. Skládá se ze tří kol, v každém z nich na Tebe čeká 5 záludných úloh. Soutěž je rozdělena na dvě věkové kategorie: mladší (6. a 7. třída) a starší (8. a 9. třída), zúčastnit se však mohou i řešitelé z nižších tříd.
  Pro 12 řešitelů z každé kategorie (dohromady tedy 24) máme připraven tábor, jenž se bude konat o následujících letních prázdninách. Na tábor může jet každý řešitel, který zašle přihlášku, ale přednost mají ti s lepším umístěním v soutěži. První kolo soutěže začíná koncem září, další kola budou následovat vždy s odstupem přibližně dvou měsíců.

 • Výfuk
  Výfuk je korespondenční seminář z fyziky. To znamená, že úlohy je třeba po vyřešení sepsat a odeslat (elektronicky nebo poštou) organizátorům na kontaktní adresu. Během školního roku je zveřejněno celkem šest sérií úloh. Někdy jsou doplněny i mimořádnými sériemi (soutěž navíc).
  V jedné sérii naleznete celkem sedm úloh, přičemž každá úloha má jiný počet bodů podle její obtížnosti a trochu odlišné zaměření (úloha logická, matematická, kinematika, dynamika, speciální fyzika, experimentální a na závěr bývá uvedeno nějaké zajímavé pojednání pro zvídavé, často přesahující rámec výuky ve škole).

Korespondenční semináře z chemie

 • ViBuCh
  • Baví vás chemie? Chtěli byste se dozvědět víc, než vám řeknou ve škole? Zajímá vás, jak vypadají moderní chemické laboratoře a co se v nich děje? Chtěli byste najít přátele s podobnými zájmy?
  • Zkuste řešit ViBuCh! ViBuCh (Vzdělávací ikurz pro budoucí chemiky) je korespondenční seminář pro středoškoláky se zájmem o chemii a související témata, kterým se věnuje současný výzkum.
  • Na podzim pořádáme víkendové setkání a v létě pro nejlepší řešitele potom týdenní soustředění plné poučení i zábavy.
 • KSICHT
  • Korespondenční Seminář Inspirovaný Chemickou Tematikou – je určen všem středoškolákům a žákům ZŠ, kteří mají rádi chemii. Nabízí zábavu, poučení a zajímavosti z nejrůznějších koutů chemie.
  • Každoročně vycházejí čtyři série úloh, pořádají se společné výlety a ti nejlepší se mohou zúčastnit závěrečného soustředění na PřF UK. Poznáš, že chemici rozhodně nejsou suchaři v bílých pláštích!

  Seminář Ekonomických Mozků

 • Soutěž je určena jednotlivcům, každý soutěžící má za úkol řešit příklady z několika oblastí ekonomie. Celkový počet úloh je dvacet, jsou rozděleny do čtyř sérií po pěti příkladech. Všechny příklady se řeší doma, poté jsou do určitého data doručeny pořadatelům soutěže.
 • Pro nejúspěšnější řešitele jsou připraveny věcné ceny. Úspěšnost je posuzována podle počtu získaných bodů za všechny série dohromady. Jako bonus budou po každé sérii vyhlášení tři nejlepší řešitelé, kteří dostanou drobné ceny.
  Další odměnou pro tři nejúspěšnější řešitele je prominutí přijímacích zkoušek na ESF MU pouze do následujícího akademického roku po úspěšné účasti v SEM.
 • Zadání a řešení úloh

Korespondenční seminář z informatiky 

Cílem semináře je seznámit řešitele se zajímavými oblastmi informatiky a procvičit programátorské, matematické a logické myšlení. Seminář je uzpůsoben jak pro úplné začátečníky, kteří si na jednoduchých příkladech procvičí danou problematiku, tak pro zkušenější řešitele, kteří se pokusí pokořit hlavní soutěžní úlohy.
Proč se účastnit?
 • Procvičíš si programátorské, matematické a logické myšlení a schopnost řešit nelehké problémy s využitím počítače. Získáš nové znalosti a naučíš se algoritmy běžně používané v každodenní programátorské praxi.
 • Naučíš se své myšlenky jasně formulovat a srozumitelně vyjadřovat. Připravíš se na programátorské i jiné soutěže, např. na matematickou olympiádu kategorie P, ale také na budoucí přijímací zkoušky či pohovory. Trénink je základ úspěchu!
 • Přiblíží se ti látka vyučovaná na vysokých školách. Dokážeš se lépe rozhodnout, co chceš studovat, a pokud se rozhodneš pro informatiku, získáš mírný náskok na své budoucí spolužáky.
 • Budeš-li patřit mezi úspěšné řešitele, můžeš se těšit na přijetí na Fakultu informatiky MU bez přijímacích zkoušek. (podrobněji níže)
 • A hlavně, když budeš svědomitě řešit, jistě tě nemine odměna v podobě týdenního soustředění.

Interaktivní biologický seminář 

Interaktivní biologický seminář (IBIS) je korespondenční kurz pro nadšené středoškoláky, které baví biologie a přírodní vědy obecně. Kurz navazuje na bohatou historii korespondenčních seminářů na Masarykově univerzitě a je organizován studenty a učiteli Přírodovědecké fakulty.

PROČ ŘEŠIT IBIS?

 • Jsi na střední škole a chystáš se maturovat z biologie?
 • Chceš se hlásit na vysokou na přírodovědný obor nebo medicínu, farmacii či veterinu?
 • Baví tě biologie a rád objevuješ nové věci? Chceš se dozvědět více o světě kolem sebe?

Pak je IBIS určený právě Tobě!


Olympiády v roce 2021/22

Přemýšleli jste, kde vám olympiáda usnadní život? Koukněte se například na program ČEZ pro technicky nadané středoškoláky nebo jadernou maturitu.


Jaderná akademie

Původně měla Jaderná akademie proběhnout v dubnu jako jednodenní stáž přímo v elektrárně. Vzhledem k situaci nakonec vzniklo 26min video, které učitele a případně i žáky seznámí s aktuální situací a nabídkou Skupiny ČEZ pro školy. Na tomto projektu spolupracuje Skupina ČEZ se sdružením Energetické Třebíčsko.


Science slam MINI series

Science slam je soutěž, ve které vám vědci jednoduchou a zábavnou formou povídají o tématech, kterými žijí. Nahlédněte pod pokličku současného výzkumu. Vědci v roli herců. Publikum porotou.


Vrabec letí do škol

První online vysílání zhruba 40minutového pořadu proběhne přímo od školního štěpného reaktoru VR-1 Vrabec ve čtvrtek 19. listopadu 2020, a to ve dvou časech: 9.00 a 11.00 hod. Následně bude k dispozici záznam. Další vysílání budou následovat zhruba v měsíčních intervalech
Pedagogové fakulty vysvětlí a názorně ukáží, co je ionizující záření, jaké jsou jeho druhy a možnosti stínění, dále představí princip štěpení a fungování jaderného reaktoru.  Další informace o pořadu najdete na webu Katedry jaderných reaktorů.


MOON CAMP CHALLENGE: Navrhni základnu na Měsíci 

V rámci Moon Camp Challenge mají žáci od 6 do 18 let ve třech věkových a obtížnostních kategoriích za úkol navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad nebo Fusion 360 základnu na Měsíci, která udrží na živu minimálně 2 astronauty.

Soutěž je určena 2 – 6 členným týmům ve 3 soutěžních věkových a obtížnostních kategoriích. Uplatni své znalosti a kreativitu a pošli svůj návrh do ESA.

Registrace na Moon Camp Discovery probíhá již nyní a bude dostupná do 25. března 2021, registrace na Moon Camp Explorers a Moon Camp Pioneers bude spuštěna od 12. ledna 2021 a končí 25. března 2021, více informací na Moon Camp Challenge


 FinGR Play – Turnaj tříd  v online hře o financích a životě

 • Hra tě provede finančním životem běžné české domácnosti. Tvým úkolem je provést svěřenou rodinu nástrahami a příležitostmi, které ji v životě mohou potkat a úspěšně ji dovést ke splnění jejích cílů a k dosažení finanční nezávislosti.
 • Hra má deset kol, každé představuje tři roky života rodiny. Během nich můžeš využívat různé finanční nástroje. Cestu ke splnění cílů ti budou zpříjemňovat, ale také znepříjemňovat různé události. Jak se ti podaří cíle rodiny splnit, to záleží především na tom, jakým způsobem nastavíš její finanční hospodaření.


Robotiáda – vytvoř si tým a zúčastni se turnaje robotů!

Robotiáda je super mezinárodní soutěž pro holky a kluky od 6 – 19 let, základních a středních škol. Nečeká tě žádné biflování. Není to žádná olympiáda. Ty a tvoji spolužáci budete totiž stavět robota. Z lega, Funkčního. Takového, co se dá naprogramovat. Takového, co vás bude poslouchat. A až ho postavíte, zúčastníte se s ním turnaje, ve kterém vyhraje ten nejlepší. Zní to super, že? Podívejte se na pravidla a soutěžní disciplíny.

-> Pokud máš zájem, zastav se v kabinetě matematiky v 2. patře a zkusíme vycvičit našeho robota!


Fyzikální kavárna – každý třetí čtvrtek v měsíci

Ústav fyzikální elektroniky pořádá ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků (JČMF) každý třetí čtvrtek v měsíci od 17.00 hod. pravidelnou Fyzikální kavárnu. Kávu vaříme v posluchárně F2 v budově fyziky v areálu PřF MU, Kotlářská 2, Brno.


Jaro 2021 – Jaderná a energetická maturita

Technicky nadaní středoškoláci mají příležitost strávit tři dny na stáži v některém z provozů Skupiny ČEZ.

Jaderná maturita je odborná stáž pro středoškoláky, kteří se zajímají o techniku a energetiku. Stáže probíhají přímo na našich jaderných elektrárnách Temelín nebo Dukovany, trvají 3 dny a jejich program je naplněn přednáškami, exkurzemi a besedami. Je to zároveň skvělý způsob, jak navázat budoucí spolupráci se Skupinou ČEZ.
Energetická maturita je stáž zaměřená na klasickou energetiku. Probíhá v uhelné Elektrárně Tušimice v severních Čechách.
Distribuční maturita je stáž zaměřená na oblast distribuce elektrické energie. Pro letošní rok plánujeme hned dvě akce, jedna bude probíhat na Kladně, druhá v Hradci Králové.

Stáže jsou určeny pro studenty 3. ročníků (4. ročníků), kteřé podloží svůj zájem např. účastí na matematické nebo fyzikální olympiádě, technické soutěži, účasti na odborných stážích nebo jiných akcích zaměřených na techniku.


Kurzy Bioskop MU

Místo konání: Univerzitní Kampus MU  (vstup od Campus Square)

Bioskop 16+ je kategorií kurzů vhodných pro studenty SŠ. Jednotlivé úlohy v kurzech mají cca dvouhodinový rozsah a hravou formou předávají nové poznatky a rozšiřují informace získané při školní výuce. Akce je určena: studentům SŠ 16+, učitelům
Termín je možné rezervovat na stránkách bioskop.muni.cz

Kurzy je možné realizovat, po domluvě, i v odpoledních hodinách. Minimální počet účastníků je 12 studentů, maximální počet je 30 studentů. Kurzy jsou zpoplatněny:  100-150 Kč/student a jsou určeny třídám/skupinám SŠ.


Eurorebus

Eurorebus je tradiční vědomostní soutěž. Lze v ní vyhrát účast v Expedici po Evropě, počítačovou sestavu a spoustu dalších atraktivních cen, které si můžete prohlédnout v Katalogu cen. Jednotlivci získají ceny jakožto reprezentanti úspěšných tříd v Krajských kolech a v Celostátním finále.

Soutěž probíhá po dobu celého školního roku a utkávají se v ní školní třídy i celé školy. Škola, jejíž třídy si v průběhu soutěže povedou nejlépe, získá putovní Pohár Eurorebus. Odměny v podobě menšího poháru se dočká i nejúspěšnější základní škola.


Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

 • Chceš se v něčem zlepšit, poznat nové lidi a vidět kus světa?
 • Máš zajímavé cíle a sny, které bys rád realizoval(a)?
 • Rád(a) přijímáš v životě výzvy a pouštíš se do nových věcí?
  Pak je pro tebe program DofE to pravé.

Účastníci programu DofE (tzv. “Dofáci”) si stanovují vlastní cíle, které jsou zároveň dostatečnou výzvou pro jejich osobní rozvoj. Program DofE je postaven na čtyřech klíčových oblastech, do kterých se mladí lidé zapojují: rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. Všechny oblasti mají tři úrovně náročnosti, od bronzové až po zlatou. Za dosažení každé z nich je mladý člověk oceněn a namotivován k dalšímu rozvoji.


Věda na přání

Věda na přání je bezplatný eshop s populárně-vědeckými přednáškami. Stačí jen pár kliknutí a učitelé nebo studenti mají zajištěný kurz dle svého přání a gusta.

Snažíme se neustále hledat další zajímavá témata a lektory a přidáváme nové kurzy. Můžete se těšit na „Jak se vyznat v pečivu“, „Éčka v potravinách“, ale třeba také „Plasty a životní prostředí“ nebo fyzikální kurz „Historie a současnost dalekohledu“. Informace o naší nabídce najdete na http://vedanaprani.cz/kurzy


Centrum pro talentovou mládež – CTM Online kurzy

CTM online kurzy nabízí přes 100 online kurzů v angličtině nejrůznějších zaměření, od matematiky po tvůrčí psaní. Studovat můžeš od 11 let až po maturitu. Začít můžeš jednoduššími kurzy (3 – 6 měsíců) a dopracovat se můžeš až do náročných AP online kurzů (trvají 7 až 12 měsíců), které jsou přípravou na složení mezinárodních oborových AP zkoušek – uznávaných v přijímacím řízení na univerzity po celém světě i u nás.

Kurzy pro mladší studenty zaberou kolem 2-3 hodin týdně. AP online kurzy mohou vyžadovat i 10 hodin týdně studia. Kurzy jsou náročné, ale času věnovaného studiu nebudeš v budoucnu nikdy litovat.

Zimní semestr
Registrace probíhají od 15. října do 18. listopadu.
Začátek studia je první týden v prosinci, kurzy končí na konci května. Přesný harmonogram dostane každý student od svého instruktora.


 Proč si zvolit informace? –> zvolsi.info

S informacemi je to totiž trochu jako s jídlem a internet je velký supermarket, kde si je může kdokoli obstarat. Pokud si člověk dá zkažené nebo nezdravé jídlo, nebude mu po něm dobře. Pokud si ale nastaví vyvážený a zdravý jídelníček, rozdíl rychle pozná.

Lidé si totiž málo uvědomují, že informace “konzumují” a mohou být stejně škodlivé. Ze zkažených informací (tedy dezinformací) taky nebude nikomu dobře. Chceme proto lidi okolo nás naučit přemýšlet o informacích a novinařině, stejně jako se naučili přemýšlet o prospěšnosti a škodlivosti jednotlivých druhů potravin.

Nechceme přitom nikomu říkat, co má číst a co ne. Projekt Zvol si info není zaměřený proti nikomu konkrétnímu. Je namířený proti nesmyslům, které se šíří po internetu a tváří se, že jsou v pořádku.

Naším cílem je, aby si (mladí) lidé dokázali sami vyhodnotit, které články stojí za přečtení. Už nás totiž nebaví dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými informacemi.


 Přírodověda.cz

Hlavním posláním tohoto edukačně-popularizačního portálu Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který je určený pro středoškoláky, jejich vyučující, ale i veřejnost, je představovat aktivity, výzkumy a objevy této fakulty.


Lékaři bez hranic: Pomáhej s tvorbou map!

Během humanitárních krizí je nutné vědět, kde přesně se nachází lidé, ke kterým je potřeba dostat potraviny, přístřešky, lékařskou péči a další služby. Přestože se tomu dá jen těžko věřit, sídla milionů lidí po celém světě nejsou zanesena na žádné z dostupných map. Pro humanitární pracovníky to znamená zásadní nedostatek informací, bez nichž se nemohou rychle a efektivně rozhodovat.

Naši přátele z projektu Missing Maps přišli s řešením tohoto problému. Tím je aplikace MapSwipe, která umožňuje pomáhat s mapováním ohrožených skupin lidí po celém světě.

Jednoduše si prohlížíte satelitní snímky, na kterých se vyskytují domy nebo cesty. Klikáte a pomáháte s identifikací správných snímků pro naše dobrovolníky, kteří dále mapují jednotlivé oblasti. Právě tak snadno tato aplikace funguje.


 Astronomický kurz 

 • Dozvíte se, co se děje na nebi.
 • Prozradíme vám, jak si vybrat ten správný dalekohled.
 • Zabrousíte do doby, kdy vznikal náš vesmír.
 • Budeme společně spekulovat o nevyhnutelném zániku našeho světa.
 • Čeká na vás několik desítek docela jednoduchých úloh.
 • Čtení zpestří stovky unikátních snímků.
 • Jakmile narazíte na potíže, vždy můžete požádat o pomoc odborníka.
 • Na závěr kurzu obdržíte certifikát znalce oblohy.
 • Celý tento kurz, všechny vaše konzultace, veškeré materiály jsou zdarma!

Líbí se vám tato myšlenka? Pokud ano, pak se stačí už jenom zapsat… tedy kliknout na odkaz registrace.


KrTeK – Kreativně Technický Kroužek 

plaat krtek a3

 • KrTeK je kroužek plný experimentů a vlastní výroby. Každý týden si vyzkoušíš pokusy, které si ve škole nevyzkoušíš, a vždy si vyrobíš a odneseš domů svůj vlastní experiment nebo výrobek. Naučíme tě pájet a pracovat s různými materiály, jako PVC trubkami, drátky, magnety, difrakčními fóliemi a spoustou dalších. Vyzkoušíš si práci s pilou, kladivem, řezákem i chemoprénem. Budeš pracovat s elektřinou a nebude chybět ani špetka chemie.
 • Kroužek probíhá každý týden na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, díky jejíž podpoře mohl kroužek vzniknout.

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury – ESERO

Posláním projektu ESERO (European Space Education Resources Office) je využití témat vesmíru ke zvýšení motivace žáků pro studium technických a přírodovědných předmětů. Buduje kompletní portfolio výukových programů (sdílených napříč Evropou) a šíří je do škol především prostřednictvím akreditované výuky pedagogů.

 • Zajímá Tě, jak vypadal telefonát s Mezinárodní vesmírnou stanicí? Telefonátu se účastnili i čeští studenti, podívej se zde.
 • Chtěl bys prostřednictvím svého tabletu zkoumat přírodovědné a technické obory? Pro Tebe je Tabletárium.
 • Baví Tě vesmír a chtěl by ses zúčastnit projektu vesmírné agentury? Sleduj aktuality a projekty na ESERO.

esero


Srpen 2022: Astronomická expedice

 • Je Ti mezi 15 a 26 roky? Máš rád astronomii, fyziku či přírodní vědy?
 • Chceš se naučit pracovat s pozorovací technikou. Máš chuť se učit nové věci?

Přemluv rodiče nebo rozbij prasátko, vyplň přihlášku a těš se na léto! Když přijedeš, zařadíme Tě dle tvých zkušeností, znalostí anebo podle tvého přání do jednotlivých pozorovacích skupin. Každá skupina má svého vedoucího, který Tě povede po celou dobu expedice.

astro


Srpen 2022: Letní studentské soustředění TCN

Letní studentské soustředění TCN je určené pro středoškolské studenty se zájmem o matematiku, fyziku a další přírodní vědy. Je pořádané studenty zaštítěné Studentskou unií při Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Na programu jsou přednášky profesorů FJFI ČVUT a dalších hostů na aktuální a zajímavá, přesto „středoškolsky dostupná” témata. Dále potom exkurze. V případě zájmu dostanete prostor sami si zkusit prezentovat své příspěvky vypracované například v rámci fyzikálních seminářů, středoškolské výzkumné činnosti či experimentů. A to vše samozřejmě doplní odpočinkový, sportovní a zábavní program.


 Online – Rozšiř si obzory v IT

 • CodeAcademy – Learn to code interactively, for free.
  Naučte se Python, Javascript, PHP a mnoho dalšího. Stačí si vybrat lekci a můžete se zdokonalovat. Pokud byste chtěli využít odborné pomoci při vašem vzdělávání, zeptejte se svého učitele na spolupráci s Red Hatem.
 • CodeCombat 
  If you want to learn to program, you need to write (a lot of) code. At CodeCombat, our job is to make sure you’re doing that with a smile on your face.
 • CODE – Každý student v každé škole by měl mít možnost se naučit informatiku.
  Tenký kód – Vytvořte a sdílejte svou hru Flappy.

it