PoŠkole

poskole-letakPřednáškové úterky se konají každé úterý v 14.30 v nově zařízené učebně MM1 na Cyrilské.

Pokud se chceš připojit k organizačnímu týmu nebo máš zajímavý nápad na setkání PoŠkole, napiš nám na poskole@gymkren.cz

• Chceš svým spolužákům rozšířit obzor Ty? Zastav se v kabinetě matematiky v 2. patře.

Program pro nejbližší úterky:

21.1. Matematika v přírodě (L. Přibylová) – ve 12.10 před DOD

V posledních stoletích vznikalo mnoho nových matematických teorií a metod pro fyzikální vědy. Mnoho vědců ale dnes tvrdí, že v 21. století jsou nové výzvy určeny hlavně vědami o živé přírodě a čekají nás objevy v oblastech, kde se spojuje matematika s biologií. Matematické přístupy k živým systémům, ekologii, evoluci nebo biochemii si už nalezly své místo ve vědě a matematická biologie je rychle se rozvíjející vědní obor.

Přednáška je povídání o matematice v přírodě i o matematice v přírodních vědách a o tom, jak se vzájemně vyvíjejí a doplňují v posledních desetiletích.

RNDr. Lenka Přibylová Ph.D., Ústav matematiky a statistiky,
Přírodovědecká fakulta MU

28.1. Jak se nastartovat mimoškolními aktivitami (Hana Bernhardová, Jakub Dokulil)

Přemýšlel jsi někdy o tom, jak využít volné odpoledne, jak zkusit, co bys jednou mohl studovat, případně, jak dosáhnout něčeho víc? Angažovat se ve výzkumu, vývoji, práci na projektech či účast na studentských akcích a soutěžích možná může na první pohled vypadat jako práce navíc, ale už po krátké době se ta práce vrací. A přesně o tom se budeme bavit v úterý odpoledne.

Řekneme vám, co nás přivedlo k tomu, co děláme a proč nás to udrželo. Jak a díky čemu jsme se posouvali dále, co nám pomohlo uspět v soutěžích jako je například SOČka a také jak s našimi zkušenostmi dnes nakládáme. Podělíme se s vámi také o některé zážitky, které jsme díky nově nabytým přátelům získali. A na závěr se s vámi Hanka podělí o její zkušenosti s hlášením se na univerzitu do Anglie.

A kdo bude přednášet?

Hanku přírodní vědy bavily od mala, ale potom co nastoupila na víceletý gympl začala dělat biologickou olympiádu, což ji pak dovedlo k výzkumu a vědeckým soutěžím. SOČku letos píše už potřetí a díky úspěchu její poslední práci dokonce jede reprezentovat na mezinárodní soutěže. Volný čas pak ráda tráví s přáteli případně sportem.

Kubu si možná asi leckdo z vás pamatuje. Krom práce v laboratoři Kuba aktuálně studuje Fyzikální inženýrství na VUT. Ve volném čase seznamuje žáky a studenty s moderními přístroji ve FabLab Experience. Kuba miluje dobrodružství v přírodě a rád tráví čas se svými přáteli.

Uplynulé přednáškové úterky: 2019-202018-192017-182016-17