PoŠkole

poskole-letakPřednáškové úterky se konají každé úterý v 14.30 v nově zařízené učebně MM1 na Cyrilské. 

Pokud se chceš připojit k organizačnímu týmu nebo máš zajímavý nápad na setkání PoŠkole, napiš nám na poskole@gymkren.cz


 Program pro nejbližší úterky:

23.4. Pojď se rozvíjet s DofE? (O. Eden, 3.B)
DofE neboli Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je celosvětově nejvýznamnější program neformálního vzdělávání, který založil před 60 lety Princ Philip, vévoda z Edinburghu. Zaměřuje se na komplexní osobnostní rozvoj a získávání dovedností uplatnitelných v budoucím životě.

30.4. Brazílie – podívejte se do okolí Rio de Janeira (Z. Kadeřábek)
Brazílie je pestrou směsicí, v níž se jako v tavicím kotli míchá vše, co může cestovatele zajímat a bavit. Drsné kaňony v rudých skalách, majestátní vodopády, křišťálově čisté řeky, bujný deštný prales, hustá džungle, ale i chvíle pohody v kouzelných koloniálních městech.

7.5. TFA Project TITANIC FREDDIE AIDS
V této přednášce český zpěvák Milan Šatník popisuje paralelu dvou světoznámých „gigantů“ jako je Titanic, nepotopitelná zaoceánská loď, a Freddie Mercury, fenomenální rocková legenda. Oba tyto pojmy byly zničeni maličkostí vůči jejich velikostí. K tomuto projektu si Milan přizval bývalého osobního asistenta Freddie Mercuryho, pana Petera Freestona.

14.5. Jak inženýři mění svět – od pěstního klínu po aditivní technologie (3D tisk)
Martin Hartl, VUT v Brně, Ústav konstruování

  • Co je inženýrství a jak se inženýři liší od vědců?
  • Čím se zabývá strojní inženýrství a jak se postupuje při vývoji nových strojů?
  • Co přinášejí počítačové simulace a digitální technologie?
  • Jaký je princip 3D tisku neboli aditivní výroby?
  • Co bude znamenat zavedení chytrých strojů pro lidstvo?

21.5. Volný úterek – co si zahrát PoŠkole deskovky?

28.5. S přesným strojírenstvím až do vesmíru – od 12.15 v MM1
Pavel Sobotka, Frentech Aerospace

Snad není jiného oboru, který se tak významně podílí na všem, co jako lidé používáme, těžko budeme hledat produkty, na kterých by nemělo strojírenství podíl. Jako příklad: letadla, automobily, mobily, počítače, hodinky, výroba procesorů, kuličková pera, textilní průmysl, zemědělské stroje, příbory a mnoho dalšího…

Strojírenství je navíc doménou českého hospodářství s hlubokou tradicí, kde se podílí rozhodující měrou na Českém exportu a tvorbě HDP.

Od vstupu ČR do Evropské kosmické agentůry budujeme v ČR vesmírný průmysl, kde přesné strojírenství má velmi významnou roli. Bez strojírenského inženýrství a produktů přesné mechaniky bychom se do vesmíru nedostali.


Uplynulé přednáškové úterky: 2018-192017-182016-17