Humanitní vědy – harmonogram akcí

9.11.2018 – Multimediální den na FSS MU – Hledání cest aneb Televize po televizi

Svět se mění a média s ním. Televize už vlastně není moc televizí, například její obsah si mohou alespoň zčásti tvořit, skládat, diváci sami. Pohyblivé obrázky přitom dnes už nejsou jen doménou televize – pracují s nimi i jiné typy médií, videa najdeme na klasických zpravodajských serverech, ale třeba i na webech rozhlasových stanic. Jak to vypadá s televizí dnes? A jak to bude zítra? Mapováním a hledáním cest se zabývá letošní Multimediální den nazvaný Televize po televizi…


22.11.2018 – Simulace Evropského parlamentu

Mladí demokraté pořádají Simulaci Evropského parlamentu v Brně. Studentská simulace se uskuteční 22. a 23. listopadu 2018 v jednacím sále Zastupitelstva Jihomoravského kraje. Účastníci si vyzkouší role europoslanců v několika výborech, projednají návrhy v politických skupinách a budou moci vystoupit na simulovaném plenárním zasedání.

Nejméně desítka nejúspěšnějších studentů získá za odměnu zájezdy do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Termín návštěvy bude možný např. 12 – 14. prosince 2018.


Registrace do 30. listopadu 2018 – Otevřená věda 

 • Akademie věd České republiky pod hlavičkou projektu Otevřená věda realizuje Vědecké stáže. Termín pro podávání přihlášek se blíží, zaregistrovat se lze do 30. 11. 2018. Podmínky přihlašování a více informací naleznou studenti zde.
 • Cílem aktivity je umožnit studentům získat zkušenosti z vědecké praxe a podpořit jejich zájem o vědu a badatelské obory. Stáže se konají pod vedením českých i zahraničních vědecko-výzkumných pracovníků na jednotlivých pracovištích Akademie věd po celé České republice.

 • Stáže budou probíhat po dobu dvanácti měsíců od ledna do prosince 2018.  Studenti mohou vybírat z DATABÁZE STÁŽÍ, kde najdou nabízené stáže nejrůznějších témat přírodníchtechnickýchhumanitních a společenských věd.


Masaryk v Brně – šifrovací hra k projektu Tři osudové roky

Mohl být zámečníkem ve Vídni i kovářem v Čejči, ale osud měl zjevně jiné plány. Poslal Tomáše do německého gymnázia v Brně. Psal se rok 1865 a cesta ke vzdělání, ač nebyla pro chudého chlapce vůbec lehká, mohla začít.

Jen si to zkuste představit. Tomáš Masaryk vstupuje do Brna, zůstane zde jen několik let. Prochází ulicemi, kterými chodíte i vy. Jen těžko by uvěřil, že jeho jméno bude znát za několik desítek let celý svět. Teď má co dělat, aby vydělal dost peněz na živobytí. Talentovaný, nejvyšší a nejstarší ve třídě, s pocitem dospělosti a přiměřenou drzostí.

Pojďte se podívat, zda ho společně nepotkáme. Třeba na místech, která dnes nesou jeho jméno. Hra „Masaryk v Brně“ obsahuje 6 stanovišť a 2 bonusy. Myslíme si, že hru je možné zvládnout do 2 hodin. Hra začíná v Brně na ulici Lidická, před domem s číslem popisným 4.

Co potřebujete ke hře?

Tým o 2-5 hráčích, herní brožuru (můžete si ji stáhnout a vytisknout nebo si ji zdarma vyzvednout na recepci rektorátu Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí 627/9 v Brně, alespoň 1 chytrý telefon s připojením na internet, tužku, papír a 2 hodiny vašeho času. To je vše!


UWC – Nabídka stipendia do zahraničí  – registrace od 16.10.2018 do 15.1.2019

 • Je ti 16-17 let a brní tě paty zvědavostí?
 • Láká tě myšlenka nových krajin, lidí, nápadů, a studia mezinárodní maturity?
 • Nebojíš se samostatnosti?

Mrkni na www.uwc.cz, kde najdeš elektronickou přihlášku a pokyny, jak se ucházet o jedno ze stipendií, která letos nabízíme. Ať už jsi z malé vsi nebo z velkoměsta, pojď s námi poznat svět! Těší se na tebe Pearson College UWC v Kanadě, UWC Changshu China v Číně, UWC Adriatic v Itálii, UWC Thailand v Thajsku, nebo UWC Mostar v Bosně a Hercegovině, ale i UWC Atlantic College ve Velké Británii, tak hurá do toho!


Brno, co není

Brno se mění. Pořád se něco opravuje, staré se předělává, nebo se staví něco úplně nového. Zajímavými projekty, které Brno chystá, vás nyní provede hra, kterou jsme připravili. Ve čtyřech kolech poodhalíte vybrané projekty města. Brno, které zatím není, ale brzy už bude realitou. Třeba zjistíte, že ne všechny uzavírky a omezení přináší jen negativa, dost často to, co přinesou, stojí opravdu za to…

Pravidla hry 

 • Principem hry je projít předem připravené trasy a vyřešit šifry a logické úlohy.
 • Potřebujete mít zaregistrovaný tým 2 až 5 hráčů.
 • Hra se skládá ze 4 samostatných kol a následného finále. Jednotlivá kola se zde odkrývají postupně.
 • Všechna čtyři kola končí společně 2. prosince ve 23:59:59.
 • Celou hru zakončí Velké finále, tentokrát situované do centra města, v sobotu 8. prosince. Do finále bude pozváno 100 týmů s nejvyšším součtem bodů z 1. až 4. kola hry (v případě shody bodů rozhoduje nižší součet herních časů jednotlivých kol).
 • Jednotlivá kola hry na sebe nenavazují a je možné je řešit v libovolném pořadí.
 • K dokončení každého kola hry je třeba projít 4 stanoviště v terénu.
 • Prvních 5 týmů, které dokončí právě spuštěné kolo hry s kladným počtem bodů, získá zajímavé výhry.

brno co neni


Discover EU – registrace od 28.11.2018

Dalších 12 000 bezplatných jízdenek na cestu po Evropě pro čerstvě plnoleté díky iniciativě DiscoverEU. První kolo iniciativy DiscoverEU se setkalo s obrovským úspěchem, proto Komise již 28. listopadu 2018 zahájí druhé kolo soutěže o jízdenky zdarma.

Všichni osmnáctiletí obyvatelé EU se pak budou moci do 11. prosince 2018 přihlásit do soutěže o jízdenku, se kterou budou moci v době mezi 15. dubnem a 31. říjnem 2019 cestovat po Evropě. Do prvního kola iniciativy DiscoverEU se zapojily tisíce mladých lidí, kteří vytvořili jednu velkou, skutečně celoevropskou komunitu. Účastníci, kteří se předtím nikdy neviděli, se spojili a díky sociálním sítí pak společně cestovali mezi různými městy, případně v rámci skupiny hledali nebo nabízeli nocleh.

Kdo se může přihlásit a jak?

 • Potenciální účastníci musí k 31. prosinci 2018 dovršit 18 let a být připraveni vydat se na cestu v maximální délce 30 dnů v období od 15. dubna do 31. října 2019.
 • Zájemci se musí zaregistrovat přes Evropský portál pro mládež.
 • Posouzení žádostí provede hodnotící komise.
 • Výsledky budou k dispozici v polovině ledna 2019.

Říjen, listopad 2018: Minisčítání – nižší gymnázium

Minisčítání je jednou z aktivit Českého statistického úřadu, jejichž cílem je zvyšování statistické gramotnosti. Zábavně naučná forma má pomoci dětem a mládeži zlepšit vnímání statistiky jako nástroje, který umí pojmout a popsat každodenní život.

Sběr dat – vyplňování dotazníků: pondělí 1. října 2018 – pátek 16. listopadu 2018
Prvním říjnovým dnem odstartuje klíčová etapa Minisčítání, a to vyplňování on-line dotazníků. Žáci a studenti se přihlásí pomocí školního hesla 48267 a anonymně odpoví na dvacet jednoduchých otázek. Po odeslání každého dotazníku se data ihned automaticky zpracují a budou přístupná v průběžných výsledcích.

Výsledky od pondělí 3. prosince 2018
Výsledky budou dostupné v budoucnu po celou dobu existence webu Minisčítání 2018. Celkové výsledky umožňují nejen porovnání např. regionů a měst, ale i přímo jednotlivých zúčastněných škol. Lze také kombinovat odpovědi na jednotlivé otázky, například je možné vyfiltrovat získané informace podle věku, pohlaví apod. Pro ty, kteří chtějí se získanými daty dále pracovat a experimentovat, například ve školních hodinách matematiky, bude k dispozici export ve formátu xls.

Po skončení 2. etapy Minisčítání, tedy po vyplnění dotazníků, bude ze všech zúčastněných škol vylosována v každém kraji ČR jedna třída. Celkem 14 tříd tedy odměnou získá volné vstupy do jimi vybraného science centra, sdruženého v České asociaci science center, v průběhu roku 2019.


Centrum pro talentovou mládež – CTM Online kurzy

CTM online kurzy nabízí přes 100 online kurzů v angličtině nejrůznějších zaměření, od matematiky po tvůrčí psaní. Studovat můžeš od 11 let až po maturitu. Začít můžeš jednoduššími kurzy (3 – 6 měsíců) a dopracovat se můžeš až do náročných AP online kurzů (trvají 7 až 12 měsíců), které jsou přípravou na složení mezinárodních oborových AP zkoušek – uznávaných v přijímacím řízení na univerzity po celém světě i u nás.

Kurzy pro mladší studenty zaberou kolem 2-3 hodin týdně. AP online kurzy mohou vyžadovat i 10 hodin týdně studia. Kurzy jsou náročné, ale času věnovaného studiu nebudeš v budoucnu nikdy litovat.

Zimní semestr
Registrace probíhají od 15. října do 18. listopadu.
Začátek studia je první týden v prosinci, kurzy končí na konci května. Přesný harmonogram dostane každý student od svého instruktora.


 • 2018-19: Literární alchymiepřehled literárních soutěží

  • Baví vás literatura a rádi byste se účastnili zajímavé soutěže a srovnali své síly s ostaními? Nalezněte tu pravou akci pro vás!
  • Co vás čeká v září a říjnu?
   • O Gondorský semenáček
   • Detektivní literární soutěž Česká lupa
   • Soutěž SIGu Literární tvorba
   • Taky máte rádi Ježka, Voskovce + Wericha?
   • Povídky z čajovny
   • Město čte knihu

 • Zima 2018: Studenstská Agora

  • Studentská Agora přináší středoškolákům příležitost nejen debatovat o současných tématech se studenty z jiných škol a učit se kvalitně argumentovat a kultivovaně vystupovat na veřejnosti, ale i zamyslet se ze všech stran nad aktuálními tématy, které hýbou českou společností.
  • Debatní soutěž Studentská Agora svým promyšleným formátem, který ověřilo více než deset let fungování, nutí studenty hledat namísto mlhavých dojmů pádné a podložené důvody pro obě protikladná stanoviska v kontroverzních tématech, která se dotýkají každého z nás.

 • 28.10.2018 – červen 2018: Skrytá paměť Moravyinformace

  • Předmětem soutěže jsou prozaické literární práce na dané téma, jež je oznamováno vždy s vyhlášením nového ročníku soutěže. Nový ročník soutěže je vyhlašován vždy k 28. říjnu, slavnostní zakončení ročníku probíhá zpravidla v červnu následujícího roku.

 • Leden 2019: Touch Econ

  Touch Econ je program určený pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol. Jeho cílem je umožnit studentům absolvovat vybrané předměty ve standardním vysokoškolském režimu a zažít tak svobodnou atmosféru vysokoškolského studia i povinnosti s ním spojené již v průběhu středoškolských studií.

  Účast v programu je zdarma. Při splnění podmínek programu mohou být studenti přijati ke standardnímu studiu na ESF MU bez přijímacích zkoušek.

  Předměty pro podzimní i jarní semestr si můžete zaregistrovat zde. Co v seznamu naleznete kromě ryze ekonomických předmětů?

  – Psychologie pro ekonomy
  – Demografie
  – Evropská unie a právo
  – Hospodářské dějiny
  – Regionální ekonomie a politika


 • Únor 2019: Euroscola

  • Soutěž je určena pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol. Odpovědět na otázky může každý středoškolák pouze jednou. Čím více studentů z jedné třídy odpoví, tím se samozřejmě zvyšuje šance na úspěch.
  • Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku ve Francii.

 • Březen 2019: EuropaSecura

  • EuropaSecura je celostátní soutěž pro studenty středních škol o prioritách bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance.
  • V prvním kole soutěže EUROPASECURA budou testovány znalosti i dovednosti jednotlivých družstev formou testu zaměřeného na prověření vědomostí o prioritách bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance. Test budou studenti vyplňovat prostřednictvím internetu v omezeném čase (90 minut).


 • Europe Direct

  • Informační střediska Europe Direct v loňském roce pořádali, nebo se aktivně účastnili 497 akcí s evropskou tématikou a oslovili při ní na 220 551 občanů. Zajímá i vás, co se děje v EU a co konkrétně EU přináší vám a co pro Vás připravujeme? Sledujte kalendář akcí na EUROPE DIRECT.
  • Sledujte zajímavé odkazy na informace z různých oblastí, na něž se zaměřuje vědecká, odborná, vzdělávací a společenská činnost Evropské unie a EUROPE DIRECT.


medialni_kurzy


 • Humanitní vědy dokořán na FF MU

  • Vyzkoušejte si studium zajímavých témat z Filozofické fakulty MU v podobě minikurzu, který vám zabere 1-2 hodiny a je zcela online.
  • Kurzy mohou překvapit spojením humanitních věd s nečekaným prostředím (např. vysvětlování lingvistiky pomocí basketbalu) anebo unikátními záběry z míst, kam se běžně lidé jen tak nedostanou (např. průchod vzácnými středověkými dveřmi přímo v Římě). Studenti zároveň nahlédnou i do zákulisí natáčení.

ff_mu