6. 10. 2023: Noc vědců — Tajemství
„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Na co hledáte odpověď? Osvoboďte svou zvídavost a odemkněte bránu k podivuhodným tajům celého světa.
Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný. Setkejte se s našimi vědci a oni už vás naučí vědu milovat.
- Český VŠEVĚD 2023 je popularizační soutěž Noci vědců, jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce.
Letos se tato popularizační soutěž rozbíhá právě teď. Kdo získá titul Český VŠEVĚD 2023? Rozhodni a dej hlas. Hlasování poběží do 15. října 2023.
Assassin Brno — registrace do 5.10.2023
Assassin Brno je městská hra, která ve své atmosféře přebírá prvky italské mafie a prohibiční éry. V tomto duchu jsou hráči rozdělení do zločineckých rodin, které mezi sebou soupeří o nadvládu nad brněnským podsvětím. Své postavení mohou rodiny posílit jednak rozšiřováním svého vlivu do dalších městských čtvrtí, obchodem, spojenectvími, nejrůznějšími prácičkami, ale především eliminací členů konkurenčních rodin. K tomuto účelu je po více než dekádu využíván nejlepší přítel každého assassina, zubní kartáček.
Od konce října do začátku prosince tak získáte možnost poznat město a jeho méně známá zákoutí, na vlastní kůži si vyzkoušet, jak dobře si dokážete chránit osobní údaje a seznámit se s lidmi, které byste jinak nikdy nepotkali.
Assassin Brno je mimo hlavní herní linii také hra plná dalších misí, role-playových scén nebo oživovacích úkolů, které mohou dále plnit i hráči, kteří byli eliminováni z hlavní hry. Každý hráč si v rámci vlastní rodiny může plně zvolit, kolik času chce hře věnovat a do kolika úkolů se zapojí.
Bohatství Země — registrace do poloviny září (napište Z. Kadeřábkovi)
Přírodovědecká a Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity v Brně vyhlašuje již 10. ročník multioborové soutěže Bohatství Země! Tématem letošního ročníku je těžba živce.
- Pro soutěžící jsme letos připravili dvoudenní workshop s exkurzí do těžebny firmy LB Minerals, kde se seznámí s celým procesem těžby a zpracování živců pro další průmyslové využití – https://www.lb-minerals.cz/cz/
o-spolecnosti. - Ubytování a strava bude zajištěna v rekreačním středisku Kosky http://www.kosky.cz/
- Termín dvoudenního workshopu je již 26.-27. září!
Proč se přihlásit do soutěže?
- Soutěž je multioborová a soutěžícím ukáže důležité souvislosti mezi jednotlivými obory.
- Soutěž je týmová, soutěžící se naučí pracovat v týmu, rozdělit si práci a společnými silami se dobrat k výsledku.
- Studenty naučíme vše podstatné pro řešení úkolu a v průběhu soutěže se jim budeme ochotně věnovat.
- Součástí soutěže je exkurze do lomu s aktivní těžbou, kde se seznámí s praxí.
- Studenti ne naučí prezentovat své výsledky před publikem.
- Studenti se naučí argumentovat.
- Soutěž je plná zábavy a zážitků.
To vše je dobrý základ pro studium na vysoké škole. A ti nejlepší vyhrají přijetí bez přijímacích zkoušek na vybrané obory Masarykovy univerzity.
EuropaSecura
Soutěž EuropaSecura je určena všem studentům a studentkám SŠ, kteří mají zájem o aktuální dění a mezinárodní události, chtějí si rozšířit znalosti a zažít něco nezapomenutelného. V roce 2024 se uskuteční již 17. ročník.
Sestavte tříčlenný tým a zapojte se do unikátní několika kolové soutěže. Otestujte si své znalosti ve vědomostním testu, vžijte se do role expertů a expertek na bezpečnost a zažijte nezapomenutelný týdenní workshop s Armádou ČR a odborníky a odbornicemi na mezinárodní politiku. Tři nejlepší týmy vyhrají plně hrazenou exkurzi do Bruselu. Soutěžíme od března do června 2024. Díky dlouhodobé podpoře partnerů soutěže jsme schopni proplatit všechny náklady spojené s účastí, soutěž je tak otevřena všem.
Soutěž EuropaSecura je určena pro všechny, kteří:
- dosáhli minimálně 15 let věku a prezenčně studují SŠ v České republice;
- vytvoří tříčlenný tým reprezentující SŠ – tým nemusí být nutně složen ze studentů/tek stejné školy;
- v předchozích ročnících soutěže se neúčastnili celostátního finále na vojenské základně v Brdech;
- zajímají se o mezinárodní politiku, aktuální dění a mají chuť se naučit něco nového a zažít řadu nevšedních zážitků;
- vyplní přihlášku do 4. března 2024.
V Základním kole soutěže EuropaSecura si otestujete znalosti a spolu se svým týmem vyplníte komplexní online vzdělávací test. Test bude primárně zaměřen na bezpečnostní politiku České republiky, Evropskou unii, Severoatlantickou alianci, historii nebo práci se slepou mapou a práci s textem.
- Test bude probíhat od 10. do 13. března 2024.
- Test bude možné spustit kdykoliv v tomto časovém rozmezí.
- Časový limit je 90 minut.
Festival vědy 2023
Přijďte se o tom přesvědčit na Festival vědy 2023 do areálu brněnského výstaviště, pavilonu A1. Od pátku 8. září do neděle 10. září 2023 – kdykoli od 9 do 18 hodin – se nechte vtáhnout do atraktivního světa vědy, techniky i historie. Vstup zdarma. Zve vás Hvězdárna a planetárium Brno.
Letos pro vás chystáme několik novinek – prohlídky s průvodcem po brněnském výstavišti, nebo třeba únikové hry — nutná rezervace termínu. Nenechte si ujít doprovodný program, sledujte naše stránky!
13. – 15. září 2023: Letní škola SOČ (po vyčerpání kapacity bude nabídnut listopadový seminář)
Akce je zaměřená na začátečníky, kteří se na ní seznámí se systémem soutěže SOČ, naučí se vybrat téma, dozvědí se něco o základech psaní odborného textu i formálních náležitostech práce, zjistí podrobnosti o tvorbě prezentace, vyzkouší si pár rétorických cvičení a psychologických fíglů proti trémě a vyhoření. Současně se setkají s vítězi celostátní přehlídky, kteří mají paralelně (pondělí-pátek) svou vlastní akci. Začátečníci tak budou mít možnost okoukat, jak vypadá „top sočka“, vyzvědět z nich tajné triky a vrátí se vám do školy skvěle motivovaní.
ÚSTR SPUSTIL PORTÁL K VÝROČÍ 55 LET OD INVAZE DO ČESKOSLOVENSKA
V noci z neděle na pondělí 21. srpna 2023 uplyne 55 let od chvíle, kdy okupační armády vojsk Varšavské smlouvy překročily hranice Československa, aby potlačily reformní proces zdejšího komunistického režimu přezdívaný “Pražské jaro”.
Webový portál zprostředkovává výstupy, které ÚSTR k letům 1968 a 1969publikoval v online i tištěné podobě od svého založení v roce 2008. Celkem jde o více než sto tisíc stran online dokumentů, které tak může pohodlně z jednoho místa studovat odborná i široká veřejnost.
Zájemci najdou na jednom místě dokumenty bezpečnostních složek ČSSR a SSSR (KGB), textové i audio záznamy vysílání rozhlasu, bohatý fotografický fond srpnových událostí, videozáznamy, přehled obětí invaze, zajímavé dokumenty z badatelny Archivu bezpečnostních složek a mnoho dalšího.
Velkou výhodou je možnost filtrování dokumentů podle klíčových slov, časového rozpětí a dalších parametrů. Například při zadání klíčového slova “bukanýr” webové stránky zpřístupní 16 dokumentů, týkajících se sledování někdejšího prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka hlavní správou rozvědky v letech 1969 – 1970, kdy působil jako čs. titulář v Turecku.
Informační rozcestník doplňuje přehled publikací ÚSTR, které se událostí roku 1968 a souvisejících témat bezprostředně týkají. Výročí okupace se bude týkat i nadcházející číslo revue Paměť a dějiny, kterou ústav vydává.
Touch Econ – vyzkoušej si studium na ESF MU! Pro třeťáky a čtvrťáky.
Přihlašování do podzimního semestru 2023 bude otevřeno 10. srpna 2023 od 18:00 do 20. srpna 2023 (resp. do vyčerpání kapacity, často během několika minut) v Obchodním centru MU. Každý semestr si můžeš zapsat jeden, maximálně dva předměty. Kapacita každého předmětu je šest osob.
Většina předmětů je složena z přednášek a seminářů. Přednášky probíhají každý týden (1 h 50 min) a semináře (1 h 50 min) se konají buď týdně, nebo mohou být vyučovány 1× za 14 dní také jako „dvouhodinovka“. Finální časový rozvrh nabízených předmětů včetně rozvrhu seminárních skupin bude zveřejněn 21. srpna 2023. Před samotným začátkem studia v podzimním semestru proběhne 5. září 2023 od 16:00 online informační schůzka přes MS Teams pro nové účastníky Touch Econ. Na této schůzce se seznámíš se studiem na ECON MUNI a zapíšeš se do zvolené seminární skupiny. Všem přihlášeným zájemcům pošleme předem e-mail s podrobnými informacemi.
Nabídka předmětů – podzim 2023:
- Management (BPH_MAN1) – Pá 10:00–11:50 (přednášky + semináře)
- Mikroekonomie 1 (BPE_MIE1) – Po 12:00–13:50 (přednášky + semináře)
- Základy financí (BPF_ZAFI) – Po 14:00–15:50 (pouze přednášky)
- Environmentální ekonomie a udržitelný rozvoj (BPR_ENEK) – Po 14:00–15:50 (přednášky + semináře)
- Ekonomika veřejného sektoru (BPV_EVSE) – Út 8:00–9:50 (přednášky + semináře)
- Základy ekonomie (BPE_ZEKO) – Út 12:00–13:50 (pouze přednášky)
- Hospodářské dějiny 1 (BPE_HOD1) – Út 14:00–15:50 (přednášky + semináře)
- Základy argumentace a etiky (BPH_ZAFI) – Út 14:00–15:50 (pouze přednášky)
- Ekonomická a aplikovaná geografie (BPR_EKGE) – Út 16:00–17:50 (přednášky + semináře)
- Správní právo (BPP_SPPR) – Út 18:00–19:50 (pouze přednášky)
- Hospodářská politika 1 (BPE_HOP1) – St 12:00–13:50 (pouze přednášky)
- Základy ekonometrie (BPE_ZAEK) – St 16:00–17:50 (přednášky + semináře)
- Právo mezinárodního obchodu (BPP_PRMO) – sudá St 16:00–19:50 (pouze přednášky)
- Veřejná ekonomie (BPV_VEEK) – Čt 8:00–9:50 (přednášky + semináře)
- Cestovní ruch (BPR_CERU) – Čt 12:00–13:50 (přednášky + semináře)
- Základy práva (BPP_ZAPR) – Čt 16:00–17:50 (přednášky + semináře)
Science slam
Science slam je platforma pro popularizaci vědy v různých formách: live vystoupení, videa nebo podcasty. Hlavní součástí je vědecko-popularizační soutěž, na níž vědci zábavnou formou prezentují své výzkumy. Cílem je předat divákům nejen nadšení pro vědu, ale i kus vědění samotného.
Našim posláním je předávat nadšení pro vědu a výzkum. Zveme si profesionální vědce, se kterými se bavíme o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. Mluvíme o vědě srozumitelně a otevřeně.
Science slam 13 – Ženy ve vědě
Otevřená věda – listopad 2023
- Akademie věd České republiky pod hlavičkou projektu Otevřená věda realizuje Vědecké stáže. Termín pro podávání přihlášek se blíží, zaregistrovat se lze do 30. 11. 2023. Podmínky přihlašování a více informací naleznou studenti zde.
-
Cílem aktivity je umožnit studentům získat zkušenosti z vědecké praxe a podpořit jejich zájem o vědu a badatelské obory. Stáže se konají pod vedením českých i zahraničních vědecko-výzkumných pracovníků na jednotlivých pracovištích Akademie věd po celé České republice.
-
Stáže budou probíhat po dobu dvanácti měsíců od ledna do prosince 2024. Studenti mohou vybírat z DATABÁZE STÁŽÍ, kde najdou nabízené stáže nejrůznějších témat přírodních, technických, humanitních a společenských věd.
FestAD – příprava k talentovým zkouškám
Letošní „talentovky“ v lednu 2023 přinesly nemalé výzvy:
- K velkému překvapení i letos zůstala část zkoušek online – a to se týkalo nejen testů, ale dokonce i talentových úkolů.
- Přijímací řízení obsahovalo více samostatných částí (např: odevzdání portfolia/ domácího úkolu/ NSZ SCIO/ talentových zkoušek/ testů/ ústních pohovorů…)
- Portfolio bylo mnohdy vyžadováno nejen v originálech, ale také v digitální verzi. Což se zdá být silným trendem do budoucna.
Pro zájemce (třetích a nižších ročníků) jsme proto připravili ucelenou přednášku: Jak se připravit na talentové zkoušky. Podělíme se v ní o cenné informace ke zkouškám, ukážeme práce přijatých studentů a odhalíme úspěšnou strategii, která pomohla mnoha uchazečům v přijetí na vysněné obory. Posluchači získají také odkaz na nejnovější e-book zdarma ke stažení.
Všechny budoucí umělce, architekty a designéry také zveme k účasti na 15. ročníku prázdninového přípravného kurzu FestAD – v Praze (9.-13.7.2023) a ve Valašském Meziříčí (31.7.-4.8.2023).
Kliknutím ZDE otevřete výukový kanál na Youtube (Najdete zde nová kresebná videa i aktuální rozhovory o studiu designu, architektury a krajinné architektury.)
Pražský studentský summit – září 2023
Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt pro více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Dává mladým lidem skvělou možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodního dění, lidských práv, ekonomie, mezinárodní vzdělávací, vědecké a kulturní spolupráce, světové bezpečnosti či životního prostředí, tříbit své kritické myšlení a zároveň prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti. Část projektu navíc probíhá v angličtině a rozvíjí aktivní jazykové schopnosti účastníků.
Zásadní vzdělávací metodou Pražského studentského summitu je simulace činnosti mezinárodních organizací (OSN, EU, NATO a G20). Každý účastník projektu při této aktivitě zastupuje jednu ze světových zemí. Během ročníku se dopodrobna seznamuje se situací a životem v tomto státě a s jeho postoji ke konkrétním celosvětovým problémům, jako jsou například uprchlická krize nebo globální oteplování. Rovněž se učí porozumět specifikům různých regionů, rozvíjí své znalosti o fungování mezinárodních organizací a seznamuje se s problémy, kterým mezinárodní společenství čelí. Na konci ročníku pak sami studenti navrhují řešení problémů, kterými se zabývají reálné mezinárodní organizace a s ostatními účastníky se snaží prosadit to, o co by skutečně usiloval diplomat jimi zastupovaného státu.
- Největším a nejstarším modelem na Summitu je Model OSN. Účastní se jej středoškoláci, kteří skládají tzv. delegace, skupiny zastupující vždy jeden členský stát OSN.
- Model NATO simuluje zasedání Severoatlantické rady (NAC). Je určen 30 studentům středních škol (každý zastupuje jeden členský stát) a veškerá jednání stejně jako přípravný program probíhají v angličtině.
- Model G20 je určen pro studenty středních škol a jednání zde probíhá v češtině. Na Summitu je naprostou novinkou. Jeho výrazným specifikem je především to, že se zde účastníci hlásí ve dvojicích, a jako dvojice poté pracují během celého roku. Společně také zastupují členský stát během jednání.
UK: Charles Games
Charles University Innovations Prague s.r.o., dceřiná společnost Univerzity Karlovy zřízená pro přenos poznatků a technologií do praxe, zakládá svůj první spin-off Charles Games, s.r.o., jenž bude vyvíjet a prodávat počítačové hry a zároveň sloužit jako inkubátor pro studenty vývoje počítačových her. Společnost Charles Games, s.r.o. vznikla 24. ledna 2020 v Praze, aby akcelerovala komercializační aktivity pracovní skupiny Charles Games a mohla poskytovat rozšířenou podporu studentům Univerzity Karlovy.
- Svoboda 1945: Liberation
Druhá světová válka skončila, ale ve vesnici Svoboda na česko-německém pohraničí mír nenastal. Přijeli jste rozhodnout desetiletí trvající spor. Komu věřit? Jak s tím souvisí vaše rodina? Vyzpovídejte svědky a odhalte pravdu o vlastní minulosti ve hře, jakou jste ještě nehráli.
Víš, jak využít otevřená data? Koukni na data.Brno
Město Brno si uvědomuje vzrůstajícího významu digitální světa, a proto byl dne 21. března 2018 spuštěn datový portál města Brna, prostřednictvím kterého poskytuje město svá data veřejnosti. Dataportál vytváří podhoubí, ve kterém může kdokoliv využívat městská data pro svoje inovativní projekty, pro výzkum, kontrolu anebo pro informování se o aktuálním stavu věcí v Brně. Každé město, které chce být úspěšné ve zvyšování kvality života svých obyvatel, musí dbát na principy otevřenosti a zvyšování kvality svých služeb. A právě datový portál data.brno.cz je kamínkem do mozaiky opatření, jež tyto principy naplňuje.
- Zpráva o stavu města Brna – interaktivní aplikace
Říjen 2022: Euroscola
- Soutěž je určena pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol. Odpovědět na otázky může každý středoškolák pouze jednou. Čím více studentů z jedné třídy odpoví, tím se samozřejmě zvyšuje šance na úspěch.
- Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku ve Francii.
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu – více informací u V. Harničárové (3. patro)
- Chceš se v něčem zlepšit, poznat nové lidi a vidět kus světa?
- Máš zajímavé cíle a sny, které bys rád realizoval(a)?
- Rád(a) přijímáš v životě výzvy a pouštíš se do nových věcí?
Pak je pro tebe program DofE to pravé.
Účastníci programu DofE (tzv. “Dofáci”) si stanovují vlastní cíle, které jsou zároveň dostatečnou výzvou pro jejich osobní rozvoj. Program DofE je postaven na čtyřech klíčových oblastech, do kterých se mladí lidé zapojují: rozvoj talentu, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. Všechny oblasti mají tři úrovně náročnosti, od bronzové až po zlatou. Za dosažení každé z nich je mladý člověk oceněn a namotivován k dalšímu rozvoji.
Eurocentrum Brno
Fetival Meeting Brno
Meeting Brno je multižánrový festival, který nabízí platformu pro setkání zástupců různých názorů, kultur a náboženství. Jeho program sestává z diskusních fór s inspirativními hosty a množství uměleckých vystoupení, která rozvíjejí hlavní festivalové téma. Každoročně se koná na přelomu května a června a jeho významnou součástí je Pouť smíření.
Science slam MINI series
Science slam je soutěž, ve které vám vědci jednoduchou a zábavnou formou povídají o tématech, kterými žijí. Nahlédněte pod pokličku současného výzkumu. Vědci v roli herců. Publikum porotou.
jsns.cz poskytuje metodické a informační materiály k nabízeným dokumentárním filmům ve formě audiovizuálních lekcí na tomto webu. Věnuje se také projektům zaměřeným na různá témata a cílové skupiny (zejména vyučující, žáky a studenty), vzdělávání vyučujících či průzkumům a šetřením.
Otevřená věda
- Akademie věd České republiky pod hlavičkou projektu Otevřená věda realizuje Vědecké stáže. Termín pro podávání přihlášek se blíží, zaregistrovat se lze do 30. 11. 2023. Podmínky přihlašování a více informací naleznou studenti zde.
-
Cílem aktivity je umožnit studentům získat zkušenosti z vědecké praxe a podpořit jejich zájem o vědu a badatelské obory. Stáže se konají pod vedením českých i zahraničních vědecko-výzkumných pracovníků na jednotlivých pracovištích Akademie věd po celé České republice.
-
Stáže budou probíhat po dobu dvanácti měsíců od ledna do prosince 2024. Studenti mohou vybírat z DATABÁZE STÁŽÍ, kde najdou nabízené stáže nejrůznějších témat přírodních, technických, humanitních a společenských věd.
FinGR Play – Turnaj tříd v online hře o financích a životě
- Hra tě provede finančním životem běžné české domácnosti. Tvým úkolem je provést svěřenou rodinu nástrahami a příležitostmi, které ji v životě mohou potkat a úspěšně ji dovést ke splnění jejích cílů a k dosažení finanční nezávislosti.
- Hra má deset kol, každé představuje tři roky života rodiny. Během nich můžeš využívat různé finanční nástroje. Cestu ke splnění cílů ti budou zpříjemňovat, ale také znepříjemňovat různé události. Jak se ti podaří cíle rodiny splnit, to záleží především na tom, jakým způsobem nastavíš její finanční hospodaření.
Eurorebus
Eurorebus je tradiční vědomostní soutěž. Lze v ní vyhrát účast v Expedici po Evropě, počítačovou sestavu a spoustu dalších atraktivních cen, které si můžete prohlédnout v Katalogu cen. Jednotlivci získají ceny jakožto reprezentanti úspěšných tříd v Krajských kolech a v Celostátním finále.
Soutěž probíhá po dobu celého školního roku a utkávají se v ní školní třídy i celé školy. Škola, jejíž třídy si v průběhu soutěže povedou nejlépe, získá putovní Pohár Eurorebus. Odměny v podobě menšího poháru se dočká i nejúspěšnější základní škola.
Proč si zvolit informace? –> zvolsi.info
S informacemi je to totiž trochu jako s jídlem a internet je velký supermarket, kde si je může kdokoli obstarat. Pokud si člověk dá zkažené nebo nezdravé jídlo, nebude mu po něm dobře. Pokud si ale nastaví vyvážený a zdravý jídelníček, rozdíl rychle pozná.
Lidé si totiž málo uvědomují, že informace “konzumují” a mohou být stejně škodlivé. Ze zkažených informací (tedy dezinformací) taky nebude nikomu dobře. Chceme proto lidi okolo nás naučit přemýšlet o informacích a novinařině, stejně jako se naučili přemýšlet o prospěšnosti a škodlivosti jednotlivých druhů potravin.
Nechceme přitom nikomu říkat, co má číst a co ne. Projekt Zvol si info není zaměřený proti nikomu konkrétnímu. Je namířený proti nesmyslům, které se šíří po internetu a tváří se, že jsou v pořádku.
Naším cílem je, aby si (mladí) lidé dokázali sami vyhodnotit, které články stojí za přečtení. Už nás totiž nebaví dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými informacemi.
Jak fungují dezinformace?
Studenti a pedagogové z katedry politologie připravili šest videí vysvětlujících, jak vznikají a jak se šíří fake news.
Politika Z
Projekt Politika Z je sérií zhruba dvaceti krátkých videí o velkých tématech politiky představených přístupnou formou. Z oblasti vnitrostátní politiky řeší videa například taková témata jako je role a fungování politických stran, politická moc, podstata a fungování demokracie, atd. Z oblasti mezinárodní politiky pak třeba válečné konflikty, roli mezinárodních institucí, problémy spojené s globalizací, a v neposlední řadě několik témat týkajících se evropské integrace.
Videa projektu jsou volně dostupná na jeho Youtube kanálu www.youtube.com/PolitikaZ in na Facebookové stránce projektu https://www.facebook.com/PolitikaZ/.
Lékaři bez hranic: Pomáhej s tvorbou map!
Během humanitárních krizí je nutné vědět, kde přesně se nachází lidé, ke kterým je potřeba dostat potraviny, přístřešky, lékařskou péči a další služby. Přestože se tomu dá jen těžko věřit, sídla milionů lidí po celém světě nejsou zanesena na žádné z dostupných map. Pro humanitární pracovníky to znamená zásadní nedostatek informací, bez nichž se nemohou rychle a efektivně rozhodovat.
Naši přátele z projektu Missing Maps přišli s řešením tohoto problému. Tím je aplikace MapSwipe, která umožňuje pomáhat s mapováním ohrožených skupin lidí po celém světě.
Jednoduše si prohlížíte satelitní snímky, na kterých se vyskytují domy nebo cesty. Klikáte a pomáháte s identifikací správných snímků pro naše dobrovolníky, kteří dále mapují jednotlivé oblasti. Právě tak snadno tato aplikace funguje.
Centrum pro talentovou mládež – CTM Online kurzy
CTM online kurzy nabízí přes 100 online kurzů v angličtině nejrůznějších zaměření, od matematiky po tvůrčí psaní. Studovat můžeš od 11 let až po maturitu. Začít můžeš jednoduššími kurzy (3 – 6 měsíců) a dopracovat se můžeš až do náročných AP online kurzů (trvají 7 až 12 měsíců), které jsou přípravou na složení mezinárodních oborových AP zkoušek – uznávaných v přijímacím řízení na univerzity po celém světě i u nás.
Kurzy pro mladší studenty zaberou kolem 2-3 hodin týdně. AP online kurzy mohou vyžadovat i 10 hodin týdně studia. Kurzy jsou náročné, ale času věnovaného studiu nebudeš v budoucnu nikdy litovat.
Zimní semestr
Registrace probíhají od 15. října do 18. listopadu.
Začátek studia je první týden v prosinci, kurzy končí na konci května. Přesný harmonogram dostane každý student od svého instruktora.
2020-21: Literární alchymie – přehled literárních soutěží
- Baví vás literatura a rádi byste se účastnili zajímavé soutěže a srovnali své síly s ostaními? Nalezněte tu pravou akci pro vás!
- Co vás čeká v září a říjnu?
- O Gondorský semenáček
- Detektivní literární soutěž Česká lupa
- Soutěž SIGu Literární tvorba
- Taky máte rádi Ježka, Voskovce + Wericha?
- Povídky z čajovny
- Město čte knihu
Zima 2020: Studenstská Agora
- Studentská Agora přináší středoškolákům příležitost nejen debatovat o současných tématech se studenty z jiných škol a učit se kvalitně argumentovat a kultivovaně vystupovat na veřejnosti, ale i zamyslet se ze všech stran nad aktuálními tématy, které hýbou českou společností.
- Debatní soutěž Studentská Agora svým promyšleným formátem, který ověřilo více než deset let fungování, nutí studenty hledat namísto mlhavých dojmů pádné a podložené důvody pro obě protikladná stanoviska v kontroverzních tématech, která se dotýkají každého z nás.
Europe Direct
-
Informační střediska Europe Direct v loňském roce pořádali, nebo se aktivně účastnili 497 akcí s evropskou tématikou a oslovili při ní na 220 551 občanů. Zajímá i vás, co se děje v EU a co konkrétně EU přináší vám a co pro Vás připravujeme? Sledujte kalendář akcí na EUROPE DIRECT.
- Sledujte zajímavé odkazy na informace z různých oblastí, na něž se zaměřuje vědecká, odborná, vzdělávací a společenská činnost Evropské unie a EUROPE DIRECT.
Nový encyklopedický slovník češtiny online
- Téměř dvě stovky českých a zahraničních lingvistů se pět let podílely na přípravě Nového encyklopedického slovníku češtiny. Výsledkem je bezmála 1600 hesel vysvětlujících přes 7000 lingvistických pojmů – od fonetiky a lexikologie přes dialektologii a etymologii až po moderní mezioborové disciplíny, jako je počítačová lingvistika nebo sociolingvistika. Kolektivní dílo jazykovědců vzniklo na Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty MU.
- Už dříve byla veřejnosti online zpřístupněna Internetová jazyková příručka, která vedle rozsáhlého výkladu pravidel českého pravopisu, obsahuje také před 100 tisíc slovníkových hesel a je propojená se Slovníkem spisovné češtiny a Slovníkem spisovaného jazyka českého. Druhý zmíněný slovník je navíc online dostupný i samostatně.
Mediální kurzy FSS MU
- Projekt medialnikurzy.cz nabízí zájemcům o problematiku médií a žurnalistickou práci zdarma přístup do přehledných a konkrétně zaměřených kurzů, které odrážejí nové trendy v médiích, především multimedializaci a digitalizaci novinářské práce.
- Kurzy jsou zaměřeny na následující témata:
Humanitní vědy dokořán na FF MU
- Vyzkoušejte si studium zajímavých témat z Filozofické fakulty MU v podobě minikurzu, který vám zabere 1-2 hodiny a je zcela online.
- Kurzy mohou překvapit spojením humanitních věd s nečekaným prostředím (např. vysvětlování lingvistiky pomocí basketbalu) anebo unikátními záběry z míst, kam se běžně lidé jen tak nedostanou (např. průchod vzácnými středověkými dveřmi přímo v Římě). Studenti zároveň nahlédnou i do zákulisí natáčení.