7. 6. 2022

Vítězství v národním kole prestižní soutěže Stockholm Junior Water Prize

Stockholm Junior Water Prize (SJWP) je mezinárodní projekt, který spojuje středoškolské studenty se zájmem o vodu a její udržitelnost. Každý rok  tisíce studentů z více jak 30 zemí napříč celým světem soutěží o nejlepší práci, která přímo či nepřímo souvisí s vodou. Historicky první české národní kolo prestižní soutěže Stockholm Junior Water Prize (SJWP) vyhrála naše studentka Cécile Čechová z 3.E.

Cécile Čechová využila rozsivky na analýzu hodnocení kvality vod. Celý název práce zní Využití diatomologie v paleoekologii s příkladem na studii prameniště du Loup Bourrou na archeologické lokalitě Bibracte ve Francii. Podle jednoho z porotců, Radovana Koppa z MENDELU, si vítězka vybrala velice složité téma, obzvláště na středoškolačku. „Výsledky mohou o historii lokality říci hodně nového. Studentka navíc v dnešním finálovém kole prokázala ze soutěžících nejlepší prezentační schopnosti, které budou ve Stockholmu potřeba,“ uvedl Kopp. Snad jedinou výtku k vítězce měla porota v tom, že si nenastudovala nejnovější literaturu. Tu chce vítězná studentka ještě v následujících týdnech doplnit. „Doplním si také nějaké termíny. Finále ve Stockholmu jako stres neberu. Bude to skvělá, neuvěřitelná zkušenost, zkusit si mezinárodní soutěž v angličtině,“ uvedla osmnáctiletá Čechová. Celý článek naleznete na webu Mendelu.