18. 11. 2017

Školní kolo chemické olympiády kat. A

Začátkem listopadu proběhlo školní kolo chemické olympiády kategorie A. Po loňské přetržce v této kategorii se nám do soutěže přihlásili dva skalní účastníci chemické olympiády – Barbora Smutná (4.D) a Jiří Volánek (6.A).

V úterý 7. listopadu se soutěžící sešli ve 12 hodin, odevzdali vypracovanou domácí část a začali pilně laborovat. Tradiční náplní praktické části je titrace, při níž letos byl stanoven obsah kyseliny trihydrogenborité v desinfekčním prostředku Borová voda. Zajímavá byla i druhá úloha, která vedla k přípravě kyseliny benzoové (používané jako konzervant v potravinářství).

Kontrolní test se psal 9. listopadu. Nakopírován byl na 21 stránkách a musím přiznat, že soutěžící objem papíru trošku překvapil. Nicméně po třech vyučovacích hodinách bylo odevzdáno a vyplněno. :-)

A jak vše dopadlo?

domácí č. test praxe celkem
1. Jiří Volánek (6.A) 48,00 b 29,70 b 35,00 b 112,70 b
2. Barbora Smutná (4.D) 42,00 b 26,05 b 28,00 b 96,05 b
Oba soutěžící jsou úspěšnými řešiteli školního kola a postupují do krajského kola chemické olympiády, které se bude konat 8. prosince 2017 v prostorách Univerzitního kampusu Bohunice.

Gratulujeme!