4. 5. 2016

Lucemburské opráski na Špilberku

"Aš nahoru na Šbilperg? Se stim smiř!"    A tak jsme se v pondělí 2. května při příležitosti letošního 700. výročí narození císaře Karla IV. vydali s dějepisným seminářem na výstavu věnovanou Lucemburkům a Brnu.

Mezi "opráski" ze života Jana Lucemburského, Karla IV., Václava IV. a "ryšavého lišáka Zmikiho" si studenti mohli prohlédnout dobové exponáty, ale hlavně se vtipnou a zábavnou formou dozvědět, co se o těchto panovnících do učebnic nevešlo. Kromě lucemburské rodiny jsme se potkali i s Janem Husem, Janem Nepomuckým nebo se "strejdou Parléřem". Po zhlédnutí této výstavy tak studenti už nepochybně tuší, proč Lucemburkům dlouho chyběl ve sbírce brouků Roháč z Dubé, nebo jak to viděl u Kresčaku Jan Lucemburský.

Autorka: Magdalena Klímová