Brno dnes a před 100 lety

V hodině zeměpisu jsme dostali zadáno rozdělit se do skupin a vytvořit projekt týkající se „Brna dnes a před sto lety“. Pan profesor nám asi věřil, a tak nám dal při výběru témat „volnou ruku“, načež začaly tři měsíce, během nichž jsme postupně zjišťovali informace, zajišťovali rekvizity, vypracovávali struktury projektů, jež měly být zcela formální, a přitom měly lidi oslovit a zaujmout nápadem a provedením. Ku pomoci nám byla školní knihovna, internet i pamětníci. Někteří doma zalovili ve skříních, někteří se ptali babiček a dědečků. Přípravy byly opravdu důkladné a nejspíše i proto vznikl projekt vskutku velkolepý. Skupin, na které jsme se rozdělili, bylo více, ale témata byla podobná, a tak jsme nakonec náš historický výlet shrnuli do tří základních oblastí:
Doprava zaujala hned tři skupiny. Jedna z nich se věnovala tramvajím a jejich historii, druhá toto téma pojala spíše formou dokumentu s průvodním slovem pracovníka technického muzea a třetí skupina pojednala problematiku dopravy obecně. Dokážete si jistě představit, že když je náš projekt situovaný do období kolem roku 1900, mohli jsme v dokumentech srovnat počátky dopravy se současnými dopravními prostředky a futuristickou vizí do budoucna.

Přeměny náměstí Svobody jistě zaujmou všechny, kteří kdy procházeli tímto náměstím. V tomto neobyčejném projektu odhalujeme tajemství jeho proměn. Archeologické nálezy, půdorysy budov či jiné informace o měšťanským domech a jejich přeměnách nás zpravily o tom, jak se zde žilo v minulých letech. Mnohé z domů mají pestrou historii, a i náměstí samotné prošlo spoustou rekonstrukcí a nesčetněkrát změnilo svou tvář, což i mě, jakožto historického neandrtálce, velmi zaujalo.
Móda. Toto třetí a poslední téma mne velmi obohatilo a myslím, že nejen mne. Kdo mohl věděl, že i muži si před sto lety uměle zvlňovali vlasy? Projekt zaujal podrobným zpracováním, originalitou a četností obrázků, které dokreslovaly čtený projev. Za zmínku stojí kostýmy, které umocňovaly atmosféru a byly skvělou ukázkou. Holky si je vyrobily či popůjčovaly samy, a i přesto to na mne dýchalo krásou historie.
Shrnutí: Projekt, i když jsme ho zprvu považovali jen za další úkol, se nakonec ukázal jako velmi poučný a zajímavý. Tímto děkuji všem, kteří se na něm podíleli, a jsem si jistá, že i rodilý Brňák si z něj spoustu odnese.