PoŠkole

Program na květnové úterky v 14.30 ve smažítku:poskole-letak

2.5. Najděte G bod své kariéry! (J. Souček)
Jaká cesta vede ke kariéře v médiích? Co stojí za kritikou nedostatečnosti české žurnalistiky? Jaké studijní obory mají šanci najít uplatnění v České televizi?
A dále také: Proč v době sociálních sítí a široké dostupnosti informací na webu potřebujeme média veřejné služby jako je Česká televize nebo Český rozhlas? Opravdu jsou nástroji propagandy a lžou o světě kolem nás? Jaký je rozdíl mezi státními a veřejnoprávními médii a jak tato média v České republice fungují?

Jan Souček, *1974, ředitel brněnského studia České televize, absolvent Právnické fakulty MUNI, pedagog Fakulty sociálních studií MUNI, praxe v elektronických médiích od roku 1994

9.5. Red Hat – co udělat při studiu více pro svou budoucí kariéru? (M. Hrušovský)
Zajímá Tě informatika a přemýšlíš, jak získat cenné zkušenosti? Buď s námi PoŠkole a zjistíš, co Ti může nabídnout lektorství ve společnosti Red Hat. Jaké další aktivity můžeš využít?
Pokud máš zájem, přijď diskutovat a rozšiřovat své obzory.

16.5. Krev v mobilech (T. Kaňa) – promítání dokumentu od 12.15
Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel.

Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo.

23.5. Švédská teorie lásky (T. Kaňa) – promítání dokumentu od 12.15
Švédsko se vydává za modelový příklad sociálního státu. Za kulisami novodobého ráje na zemi se ovšem odehrává překvapivé drama.
V roce 1972 přišli politici s přelomovým programem „Rodina budoucnosti“. Měl stvořit moderní společnost, kde bude důraz kladen na nezávislost každého občana, jemuž ve štěstí nesmí bránit ani vztahy k dětem, partnerům či rodičům. Po čtyřiceti letech experimentu sociálního inženýrství je Švédsko zemí zpřetrhaných rodinných vazeb. Lidé často žijí sami a sami umírají, aniž někomu chybí. Přirozenou pospolitost nahrazují uměle tvořené sociální skupiny. Šokující výpověď vyprávěná formou filmové eseje.

30.5. Na co se těšit v Dubaji? (D. Hálek, 6.A)

Uplynulé přednáškové úterkyposkole-letak