PoŠkole

poskole-letakPřednáškové úterky se konají každé úterý v 14.30 v nově zařízené učebně Českého jazyka na Cyrilské MM1

Chceš se spolupodílet na plánování úterků? Rád bys vystoupil se zajímavou přednáškou, workshopem, herním setkáním..? Napiš nám! Budeme rádi za Tvou pomoc.

Tvé poskole@gymkren.cz

Program na nejbližší úterky:

15.5. Stíny historie a jak se jim Brno staví čelem (J. Ostrčilík)

Přes léto 1945 byla z Brna vyhnána téměř třetina jeho obyvatel. V týdnech po konci války se v ulicích a internačních táborech děly hrůzné věci, jichž byl takzvaný brněnský pochod smrti jen vyvrcholením.

Na přelomu tisíciletí se téma poprvé dostalo do veřejného povědomí díky iniciativě spolku Mládež pro interkulturní porozumění, později vyšel román Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové a začaly Pietní pochody, z nichž byla v roce 2015 vyvinuta Pouť smíření a pásmo Rok smíření. Klíčovou a u nás zcela jedinečnou roli hrála politická reprezentace města, ale také vstřícnost krajanů a další okolnosti. Aneb co se v Brně stalo před třičtvrtě stoletím a jak se s tím pereme.

Jaroslav Ostrčilík je pořadatel Pouti smíření k připomenutí násilného vyvedení Brňanů německé národnosti z města, projektový vedoucí Roku smíření (2015), pásma osmdesáti akcí tematizujících konec druhé světové války, holocaust a multikulturní povahu Brna, spoluzakladatel a spoluorganizátor festivalu Meeting Brno (od 2016).Také PR specialista a novinář na volné noze.

22.5. Spotřebitelské právo – smlouvy a reklamace (D. Jirda) – od 13.00

  • Je možné uzavřít smlouvu bez jediného slova?
  • A co obchodní podmínky? Téměř nikdo je nečte, co když je v nich však ukryta pokuta?
  • Kdy máme nárok na reklamaci koupeného zboží?
  • A je vlastně potřeba mít při reklamaci účtenku?

Na tyto dotazy vám odpoví studenti Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Přednáška bude zaměřena na situace z každodenního života, tedy na praktické aspekty, nikoliv na teorii. Přijďte si poslechnout užitečné rady a tipy, které při reklamaci jednou určitě použijete.

29.5.  Já Evropan (J. Krainer) – od 12.05

  • Proč je EU pro mladé Čechy strašákem?
  • Kde se berou evropské mýty?

Historii evropské spolupráce, hlasovací mechanismy, rozhodovací procesy v EU a výhody našeho členství a evropské spolupráce představí Jakub Krainer. Předseda mladých Starostů a nezávislých v Jihomoravském kraji a místopředseda Mladých Evropanů v České republice.

5.6. Jak si vybrat téma odborné práce a co vše stihnout už před prázdninami? (Z. Kadeřábek)

Náplň tohoto úterku PoŠkole záleží na Tobě! Zamyslíme se nad možnými tématy odborných prací a podíváme se na odborné práce našich studentů.

  • Čeká Tě seminář ve třeťáku a nevíš si rady se svou odbornou prací?
  • Víš, co to je SOČka?
  • Máš nějaké téma a přemýšlíš, zda je dost dobré?
  • Děláš něco zajímavého a chtěl bys své znalosti zúročit?

–> Přijď a dáme hlavy dohromady.

Uplynulé přednáškové úterky: 2017-182016-17