Humanitní vědy – harmonogram akcí

• Červenec, srpen 2018: Touch Econ – registrace do 27.8.2018

Touch Econ je program určený pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol. Jeho cílem je umožnit studentům absolvovat vybrané předměty ve standardním vysokoškolském režimu a zažít tak svobodnou atmosféru vysokoškolského studia i povinnosti s ním spojené již v průběhu středoškolských studií.

Účast v programu je zdarma. Při splnění podmínek programu mohou být studenti přijati ke standardnímu studiu na ESF MU bez přijímacích zkoušek.

Předměty pro podzimní i jarní semestr si můžete zaregistrovat zde. Co v seznamu naleznete kromě ryze ekonomických předmětů?

– Psychologie pro ekonomy
– Demografie
– Evropská unie a právo
– Hospodářské dějiny
– Regionální ekonomie a politika

Letošní ročník festivalu se zaměří na zmapování klíčových historických momentů, které během sta let existence samostatného československého a posléze českého státu ovlivnily smýšlení několika generací jeho občanů. Připomene historické milníky 1918 a 1989, stěžejní pro demokratický vývoj společnosti, ale také roky 1938, 1948 a 1968, kdy česká společnost přišla vlivem totalit o svobodu i o tragické množství svých občanů.

Hosty a klíčovými účastníky diskusních fór a uměleckých pořadů se tentokrát stanou brněnští (či jihomoravští) rodáci, kteří z Československa emigrovali, aby v zahraničí rozvinuli svůj odborný či tvůrčí potenciál. Pozvání směřuje ke spisovatelce Sylvii Richterové, výtvarníku Petru Sísovi či Véronique Firkusny, dceři klavírního virtuosa Rudolfa Firkušného, a dalším osobnostem evropského vědeckého a kulturního života. Spojení s tuzemskými a dalšími zahraničními hosty nabídne pohled na naši nedávnou historii z perspektivy, která není pro současnou mladší generaci (a snad i pro generace zralejší) dosud příliš známá.

Diskusní fóra budou doplněna uměleckými pořady (autorská čtení, divadla, filmy, hudba, tematická setkání, procházky brněnskou minulostí, atd.), které dané téma rozvinou a prohloubí o emoční složku. V rámci festivalu se také uskuteční “Pouť smíření” – pietní pochod připomínající nucený odsun německojazyčného obyvatelstva v roce 1945.

• 2017-18: Literární alchymiepřehled literárních soutěží

• Baví vás literatura a rádi byste se účastnili zajímavé soutěže a srovnali své síly s ostaními? Nalezněte tu pravou akci pro vás!
    • Co vás čeká v září a říjnu?
      • O Gondorský semenáček
      • Detektivní literární soutěž Česká lupa
      • Soutěž SIGu Literární tvorba
      • Taky máte rádi Ježka, Voskovce + Wericha?
      • Povídky z čajovny
      • Město čte knihu

• Zima 2018: Studenstská Agora

• Studentská Agora přináší středoškolákům příležitost nejen debatovat o současných tématech se studenty z jiných škol a učit se kvalitně argumentovat a kultivovaně vystupovat na veřejnosti, ale i zamyslet se ze všech stran nad aktuálními tématy, které hýbou českou společností.
    • Debatní soutěž Studentská Agora svým promyšleným formátem, který ověřilo více než deset let fungování, nutí studenty hledat namísto mlhavých dojmů pádné a podložené důvody pro obě protikladná stanoviska v kontroverzních tématech, která se dotýkají každého z nás.

• 28.10.2017 – červen 2018: Skrytá paměť Moravyinformace

• Předmětem soutěže jsou prozaické literární práce na dané téma, jež je oznamováno vždy s vyhlášením nového ročníku soutěže. Nový ročník soutěže je vyhlašován vždy k 28. říjnu, slavnostní zakončení ročníku probíhá zpravidla v červnu následujícího roku.

• Únor 2018: Euroscola

• Soutěž je určena pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol. Odpovědět na otázky může každý středoškolák pouze jednou. Čím více studentů z jedné třídy odpoví, tím se samozřejmě zvyšuje šance na úspěch.
    • Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku ve Francii.

• Březen 2018: EuropaSecura

• EuropaSecura je celostátní soutěž pro studenty středních škol o prioritách bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance.
    • V prvním kole soutěže EUROPASECURA budou testovány znalosti i dovednosti jednotlivých družstev formou testu zaměřeného na prověření vědomostí o prioritách bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance. Test budou studenti vyplňovat prostřednictvím internetu v omezeném čase (90 minut).

• Europe Direct

• Informační střediska Europe Direct v loňském roce pořádali, nebo se aktivně účastnili 497 akcí s evropskou tématikou a oslovili při ní na 220 551 občanů. Zajímá i vás, co se děje v EU a co konkrétně EU přináší vám a co pro Vás připravujeme? Sledujte kalendář akcí na EUROPE DIRECT.
    • Sledujte zajímavé odkazy na informace z různých oblastí, na něž se zaměřuje vědecká, odborná, vzdělávací a společenská činnost Evropské unie a EUROPE DIRECT.

medialni_kurzy

• Humanitní vědy dokořán na FF MU

• Vyzkoušejte si studium zajímavých témat z Filozofické fakulty MU v podobě minikurzu, který vám zabere 1-2 hodiny a je zcela online.
    • Kurzy mohou překvapit spojením humanitních věd s nečekaným prostředím (např. vysvětlování lingvistiky pomocí basketbalu) anebo unikátními záběry z míst, kam se běžně lidé jen tak nedostanou (např. průchod vzácnými středověkými dveřmi přímo v Římě). Studenti zároveň nahlédnou i do zákulisí natáčení.

ff_mu