Humanitní vědy – harmonogram akcí

• 23. listopad 2017 – 31. dlouhá noc krátkých textů

• Pouze německy – Vstup volný
      31. dlouhá noc krátkých textů zve všechny zájemce, kteří si chtějí poslechnout spoustu německy psaných krátkých textů, vychutnat si jejich scénické provedení nebo dokonce prezentovat vlastní příspěvek, tentokrát na téma Quelle: Mama.
    • Rakouský institut se těší na Vaši návštěvu a zejména na příspěvky na téma Quelle: Mama, které můžete přihlásit do 18. 11. zasláním emailu na lange-nacht@web.de.

slam

Science slam je příležitost k nahlédnutí pod pokličku současného výzkumu, možnost potkat se s nadšenými lidmi, kteří poutavě, jednoduše a zábavně vykládají o tématech, kterými žijí.

Science slam je soutěž v předávání myšlenek a nadšení pro vědu, porotou je publikum.

Science slam je divadelní performance, kde výzkumníci jsou v roli herců.

Je to možnost potkat se s přáteli, kolegy i cizími lidmi, pobavit se, ale i navázat spolupráci.

European finals: Science slam se uskuteční 4. prosince od 19:00 v Univerzitním kině Scala.

• 2017-18: Literární alchymiepřehled literárních soutěží

• Baví vás literatura a rádi byste se účastnili zajímavé soutěže a srovnali své síly s ostaními? Nalezněte tu pravou akci pro vás!
    • Co vás čeká v září a říjnu?
      • O Gondorský semenáček
      • Detektivní literární soutěž Česká lupa
      • Soutěž SIGu Literární tvorba
      • Taky máte rádi Ježka, Voskovce + Wericha?
      • Povídky z čajovny
      • Město čte knihu

• Listopad 2017: Česká lingvistická olympiáda

• Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je každoroční soutěž v řešení lingvisticky orientovaných úloh pro studenty středních škol. Pro úspěšné vyřešení úloh je potřeba se pořádně zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. V úlohách se tak můžete setkat s angličtinou, arabštinou, čínštinou, ale i starou chetitštinou či jazyky, které dnes používá už jen hrstka mluvčích. Popisované jazyky není třeba znát, všechny údaje potřebné k vyřešení úloh jsou v nich obsažené.

• Zima 2017: Studenstská Agora

• Studentská Agora přináší středoškolákům příležitost nejen debatovat o současných tématech se studenty z jiných škol a učit se kvalitně argumentovat a kultivovaně vystupovat na veřejnosti, ale i zamyslet se ze všech stran nad aktuálními tématy, které hýbou českou společností.
    • Debatní soutěž Studentská Agora svým promyšleným formátem, který ověřilo více než deset let fungování, nutí studenty hledat namísto mlhavých dojmů pádné a podložené důvody pro obě protikladná stanoviska v kontroverzních tématech, která se dotýkají každého z nás.

• Listopad 2017: Nebojme se myslet

• Filozofická soutěž pro studenty předposledních a absolventských ročníků středních škol.
    •  Účastí na soutěži budou mít studenti možnost vyzkoušet si vytvoření vlastního filozofického textu ve formě úvahy a získat zpětnou vazbuprostřednictvím hodnocení, jež vypracují členové Katedry filozofie Filozofické fakulty UP v Olomouci. Tři nejlepší práce budou ohodnoceny věcnými cenami (Amazon Kindle).

• 28.10.2017 – červen 2018: Skrytá paměť Moravyinformace

• Předmětem soutěže jsou prozaické literární práce na dané téma, jež je oznamováno vždy s vyhlášením nového ročníku soutěže. Nový ročník soutěže je vyhlašován vždy k 28. říjnu, slavnostní zakončení ročníku probíhá zpravidla v červnu následujícího roku.

• Leden 2018: Touch Econ

Touch Econ je program určený pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol. Jeho cílem je umožnit studentům absolvovat vybrané předměty ve standardním vysokoškolském režimu a zažít tak svobodnou atmosféru vysokoškolského studia i povinnosti s ním spojené již v průběhu středoškolských studií.

Účast v programu je zdarma. Při splnění podmínek programu mohou být studenti přijati ke standardnímu studiu na ESF MU bez přijímacích zkoušek.
    Předměty pro podzimní i jarní semestr si můžete zaregistrovat zde. Co v seznamu naleznete kromě ryze ekonomických předmětů?

– Psychologie pro ekonomy
– Demografie
– Evropská unie a právo
– Hospodářské dějiny
– Regionální ekonomie a politika

• Únor 2018: Euroscola

• Soutěž je určena pro studenty druhých a třetích ročníků středních škol. Odpovědět na otázky může každý středoškolák pouze jednou. Čím více studentů z jedné třídy odpoví, tím se samozřejmě zvyšuje šance na úspěch.
    • Hlavní cenou v soutěži je finanční příspěvek na cestu na celoevropské setkání studentů z 28 členských států EU do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku ve Francii.

• Březen 2018: EuropaSecura

• EuropaSecura je celostátní soutěž pro studenty středních škol o prioritách bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance.
    • V prvním kole soutěže EUROPASECURA budou testovány znalosti i dovednosti jednotlivých družstev formou testu zaměřeného na prověření vědomostí o prioritách bezpečnostní politiky České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance. Test budou studenti vyplňovat prostřednictvím internetu v omezeném čase (90 minut).

• Europe Direct

• Informační střediska Europe Direct v loňském roce pořádali, nebo se aktivně účastnili 497 akcí s evropskou tématikou a oslovili při ní na 220 551 občanů. Zajímá i vás, co se děje v EU a co konkrétně EU přináší vám a co pro Vás připravujeme? Sledujte kalendář akcí na EUROPE DIRECT.
    • Sledujte zajímavé odkazy na informace z různých oblastí, na něž se zaměřuje vědecká, odborná, vzdělávací a společenská činnost Evropské unie a EUROPE DIRECT.

medialni_kurzy

• Humanitní vědy dokořán na FF MU

• Vyzkoušejte si studium zajímavých témat z Filozofické fakulty MU v podobě minikurzu, který vám zabere 1-2 hodiny a je zcela online.
    • Kurzy mohou překvapit spojením humanitních věd s nečekaným prostředím (např. vysvětlování lingvistiky pomocí basketbalu) anebo unikátními záběry z míst, kam se běžně lidé jen tak nedostanou (např. průchod vzácnými středověkými dveřmi přímo v Římě). Studenti zároveň nahlédnou i do zákulisí natáčení.

ff_mu