25. 10. 2017

Vodicí pes Chopper provedl svou majitelku labyrintem Křenky

Je 18.října. Čtvrt na tři. Blížím se na zastávku trolejbusu 33. Tam už stojí Petra s bílou holí a černým psem Chopperem. Seznamujeme se, chci ji vzít za ruku. Nesmím. Dovést ji na gympl na úterní přednášku PoŠkole je Chopperova práce. Po cestě míjíme tři pouliční lampy, které trčí do cesty, tři auta, která někdo zaparkoval na chodníku.  A pes s Petrou to zvládají bez jediného zaváhání. PoŠkole se letos koná v MM1 na Cyrilské, cestou tam nevidomá Petra získává opravdu šílenou představu o prostoru naší školy.

Na přednášku o vodicích psech a jejich výcviku přichází na čtyřicet studentů. Petra mluví o životě bez zraku, o obtížnosti výcviku, flat coated retrívr ukazuje, co umí. Podává věci, vede, najde dveře a vyvede svou majitelku ven. Po krátké debatě dostává Chooper volno, ve kterém se nechává mazlit a hladit od všech přítomných. A pak už se zase pouští do práce, musí svou majitelku dovést domů. Petra a její pes jsou opravdu stoprocentní parťáci a to se jen tak NEVIDÍ.