17. 10. 2017

Poklady rajhradského kláštera

Ve čtvrtek 5. října 2017 se studenti 4. A a 3. C vypravili do Rajhradu do Památníku písemnictví na Moravě, který se nachází v budově benediktinského kláštera. Celá exkurze se skládala ze dvou částí. Ta první zahrnovala prohlídku přístupných částí kláštera spojenou s výkladem o historii celého areálu. V něm se v rámci Památníku nacházejí i výstavní prostory, koncertní sál, badatelna a proslulá klášterní knihovna. Ve druhé části se studenti zúčastnili programu Příběh knihy. Dozvěděli se například, z čeho se vlastně kniha skládá, jak se kniha vyvíjela, a měli možnost si prohlédnout originál atlasu z počátku 18. století nebo repliku trojjazyčné bible. A proč repliku? Originál je totiž natolik cenný a citlivý na manipulaci, že jej nelze návštěvníkům běžně ukazovat. Atmosféru kláštera i knihovny se starými tisky přibližují přiložené fotografie.

Autor: Libor Cupal