4. 11. 2015

Evropským politikem na vlastní kůži

Zastupování země nebo frakce v orgánech Evropského parlamentu si mohli alespoň na jeden den vyzkoušet dva studenti našeho gymnázia – Adam Gregor a Matěj Kos, oba ze třídy 4. D. Zúčastnili se totiž akce „Staň se na jeden den tvůrcem evropské politiky“, pořádané ve středu 4. listopadu jihlavským Eurocentrem.

Jednalo se o simulaci, při které se studenti rozdělili do dvou různých institucí – jeden do Evropského parlamentu, druhý do Rady Evropské unie. V těchto institucích odděleně projednávali návrh směrnice, věnující se aktuální migrační krizi. Jako ve skutečné politice i zde se během několikahodinového jednání objevila spousta pozměňovacích návrhů, zákulisních dohod a otevřených střetů u řečnického pultíku.

Celá simulace byla soutěžní, nejlepší dvojice mohla vyhrát letecký zájezd do Bruselu a postup do celostátního kola. Naši studenti sice nevyhráli, ale přesto se shodli, že se jednalo o zajímavou akci, a kdyby již nebyli maturanty, určitě by se zúčastnili i v dalším ročníku.

Matěj Kos, 4.D