9. 3. 2015

Městské kolo chemické olympiády – kategorie D

V pondělí 9. 3. 2015 proběhlo městské kolo ChO kat. D. Svoje zážitky se rozhodla zveřejnit Vendula Veselá ze 2.A.

42 lidí - z toho 25 sedělo a zbylých 17 postávalo a klepalo se nervozitou, která byla v celém prostoru třídy hmatatelná. A pak vešli… Čtyři majestátní vůdci chemické olympiády, 4 profesorky. Ta mně nejsympatičtější začala říkat něco o tom, jak je šťastná, že jsme se tu sešli. Bolelo mě břicho, tak jsem se soustředila na věci pro mě jen životně důležité. V tuto chvíli to bylo mé číslo 36 a to, jestli půjdu na laborku, nebo zůstanu sedět v místnosti, kde panovalo hrobové ticho. ANO!!! Šla jsem nejdřív na laborku!

Jejich laboratoř (tedy laboratoř Střední průmyslové školy chemické v Brně) vypadala tak nějak alchymisticky. U každého stolu stály zkumavky, odměrný válec, střička naplněná vodou a roztok hypermanganu (KMnO4). Tak jo…obléct laboratorní plášť…hotovo; vzít si brýle…hotovo; přečíst si zadaní a sundat brýle hotovo; začít pracovat na kolorometrii hypermanganu a na zjištění, kolik kapek obsahuje neznámý vzorek. Výpočet jeho objemu, hmotnosti a já už nevím čeho. Skončila jsem s tím o půlhodiny dřív, a tak jsem měla spoustu času projít se po chodbě a zjistit, kde jsou záchody a bufet. V 10:05 začala oficiální pauza. Dostali jsme něco jako bagetopizzu a k tomu minerálku, které byl malý přebytek, což však vyřešili velice žízniví spoluúčastníci. Teď už byla nálada poněkud volnější, a já měla mnohem větší chuť se do teoretické části pustit. No a jako by mě někdo slyšel, vstoupily do třídy znovu 4 profesorky. Teď, když už každý věděl, jaké má číslo, bylo vše rychlejší...

Když druhá polovina odešla, rozdali jsme si papíry a…a…a…a…a sakra! Tak jo, dvojsytná kyslíkatá kyselina? Jak to mám vědět? Už ani nevím, jak jsem odpověděla, vesměs to bylo velmi podobné školnímu kolu. Až na výpočet, teda podle mě… Protože tam jsme měli z objemu vypočítat vše ostatní. Vlastně nechápu, že jsem na to neměla 0 bodů.

No a jak to nakonec dopadlo? Asi vás zklamu, ale poslední ani předposlední jsem nebyla. Byla jsem 16. společně s Jakubem Dokulilem, což je velký úspěch! A náš nejlepší zúčastněný byl Vojtěch Krusberský, který byl 2.! Vojta vám jistě rád napíše zážitky z krajského kola ChO, které se bude konat 30. 3. 2015. ☺