24. 11. 2014

Lingvistická olympiáda - školní kolo

Stejně jako v loňském školním roce se naše škola zúčastnila lingvistické olympiády. Její úlohy jsou navrženy tak, aby sice stály na skutečném živém jazyce, ale aby studenti tento jazyk nebo písmo neznali. V úlohách se tak setkali s písmem lontara, které používá asi 5 milionů obyvatel ostrova Sulawesi, dále bez slovníku překládali slovní spojení z maďarštiny či estonsky popisovali, kolik je hodin na daných obrázcích. Rovněž se snažili určit, podle jakého algoritmu dochází k hláskovým změnám v indiánském jazyce anishinaabemowin nebo jak se tvoří jednotné a množné číslo ve svahilštině.Letos naši školu ve školním kole reprezentovalo osm studentů z 6.A. Přestože úkoly byly velmi obtížné, hned šesti studentům se podařilo získat více než 40 bodů. Mezi tři nejúspěšnější řešitele patří:

Lontara Kolik hodin je v Talinu? Maďarština Anishinaabemowin Svahilština Celkem
  1. Dominika Kamarýtová, 6.A