24. 1. 2014

Pozvánka na výstavu

Srdečně vás zveme na výstavu MŮJ POKOJ, představující poslední výtvarný projekt studentů Gymnázia Křenová.

Prvotní inspirací byla série fotografií Where Children Sleep od Jamese Mollisona, které zobrazují příbytky dětí po celém světě, ale také článek o tom, jak jsou vměstnány rodiny v Hong Kongu do nejmenších panelákových bytů, ve kterých žijí na prostoru jedné malé místnosti. Při zpracování úkolu šlo o znázornění perspektivy místa, kde studenti bydlí, právě tak jako o zachycení jeho osobní atmosféry a představy, jak svůj pokoj vylepšit. Tak vznikaly pokoje hudební, hokejové, květinové, umělecké nebo dřevěné, pokoje pod vodou nebo uvnitř zemského povrchu.

Perokresby jsme nakonec zdokumentovali digitálním fotoaparátem a převedli do počítače, kde byly připraveny pro projekci ve zvětšeném měřítku tak, aby se do každé vešel jejich autor. Tím se zdvojil výstup projektu, který tvoří nejenom práce každého studenta, ale i fotografie, která zachycuje obyvatele pokojů přímo na pozadí vlastní kresby. Tímto způsobem jsme chtěli zdůraznit původní záměr tohoto výtvarného cyklu: výpověď o prostoru, který je nám nejbližší a přitom vzdálený. Pohybujeme se v něm totiž často tak samozřejmě, že si jeho vnitřní napětí ani neuvědomujeme.

Ukázky prací zde.

Zatím nebyly vloženy žádné fotky.