20. 2. 2005

Výměnný pobyt s Belgičany

18.února 2005 kolem 11 hodiny jsme my, čeští studenti z 6.A8 a 3.D4, natěšeně očekávali příjezd belgických studentů z Waterloo.    Po hodince mrznutí na autobusovém nádraží jsme konečně uviděli dvoupatrový autobus s vykukujícími hlavičkami Belgičanů. Konečně jsou tady! Po krátkém přivítání si každý našel svého kamaráda a odjel s ním domů.    Naše výprava pokračovala do krásného zasněženého prostředí Žďáru nad Sázavou, do střediska Tři Studně. Po únavné cestě byli belgičtí studenti stále plní energie, což nás mile překvapilo. Celý sobotní den jsme strávili na běžkách. Nadšení belgických studentů bylo neutuchající. Počasí se vydařilo, jen občas spadlo pár sněhových vloček. Nedělní den byl opět zaměřen na sportovní vyžití. Do Brna jsme se vrátili odpoledne, takže zbyl i čas na seznámení s podvečerním městem.    První polovina nastávajícího týdne byla věnována poznávání moravské metropole a nejbližšího okolí. Jako správní patrioti jsme kamarádům z Belgie ukázali nejznámější místa v centru Brna, jako např. kostel Nalezení sv. Kříže na Kapucínském náměstí, Zelný trh, náměstí Svobody, katedrálu sv.Petra a Pavla, radnici, kde nás přivítal svým nevšedním projevem náměstek primátora. Abychom neopomněli kulturní stánky, v úterý proběhla podle pečlivého plánu návštěva Divadla Radost s prohlídkou jeho zákulisí a v odpoledních hodinách nám předvedla své obnažené nitro Punkevní jeskyně. Ve středu jsme strhnuti napoleonskou dobou prošli slavkovský zámek a Mohylu míru.    Poslední dny návštěvy belgických studentů jsme strávili společně v Praze. Tady jsme si každý den vychutnávali atmosféru historického centra. Po dni stráveném ve víru stověžaté matičky Prahy uvítala naše znavené údy pohodlná sedadla ve Státní opeře. Ano, navštívili jsme jeden z chrámů kultury, abychom zhlédli operu Carmen. I toto představení se zapsalo k jedněm z nejsilnějších zážitků.    Den návratu byl tady. 26. února jsme se naposledy objali a s příslibem brzkého setkání, zamáčkli slzu v oku. Všichni, plni emocí, usedli do svých autobusů a promítali si krásné chvíle, jež spolu zažili. Byla to ohromná zkušenost a poznatek do dalšího života.Už se těšíme do Belgie!